نقد و بررسی فیلم فرار 2020

نقد و بررسی فیلم فرار 2020

نقد و بررسی فیلم فرار 2020
date: 2021-05-09 18:52:45
 • view: 54 today: 0
 • نقد و بررسی فیلم فرار 2020

  فیلم فرار، یک اثر آپارتمانی با فضای محدود محسوب می‌شود و با همین روش، تعلیق‌های پرکششی را برای مخاطب ایجاد می‌کند. این محدودیتِ مکانی، ارتباط تنگاتنگی با نام فیلم و مضمونِ آن دارد و می‌تواند فضای بیرون را به خوبی غیرقابل دسترس نشان دهد.میزانسن‌های فروشگاه، بیمارستان و خیابان نیز تنها حجم کمی از کل فیلم را به خود اختصاص می‌دهند و تا جای ممکن به مضمون فرار و رهایی کمک می‌کنند.البته عموم فیلم‌های هیجان‌انگیزی که در بدنه هالیوود ساخته می‌شوند، سعی می‌کنند همخوانی فرم و مضمون را در نظر بگیرند و کمتر از استانداردها خارج شوند. این موضوع جنبه‌های منفی نیز دارد و کلیشه‌هایی تکرارشونده را در اینگونه ژانرها ایجاد می‌کند.در این میان فیلم run، به دلیل توجه به تعلیق، آن هم از نوعِ کلاسیک، توانسته هم کلیشه‌های مرسوم ژانر تریلر را حفظ کند، هم برای مخاطب سرگرم‌کننده و دلهره‌آور باشد و هم در نوعِ روایت و قصه‌گویی خلاقیت به خرج دهد.

  حالا سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که فیلم run در نبرد بین کلیشه‌های استاندارد و خلاقیتِ متحیرکننده، وزنه را به کدام سمت سنگین می‌کند؟   
  نبرد بین کلیشه و خلاقیتفیلم فرار، درباره رابطه مادری به نام دایان شرمن (با بازی Sarah Paulson) و دختر نوجوان او کلویی (با بازی Kiera Allen) است که همزمان ارتباطی شبیه به زندانبان و زندانی دارند؛ موضوعی که کلویی به وسیله‌ چند سرنخ، کم‌کم آن را متوجه می‌شود.فیلم با کلیشه‌هایی درست و استاندارد کار خودش را آغاز می‌کند و از همان ابتدا قابی از یک زن پریشان‌حال و کودکی بیمار به مخاطب نشان می‌دهد و تکلیف ما را روشن می‌کند. در واقع این قاب با ایجاد یک رابطه قلبیِ عمیق، در عرض چندثانیه می‌تواند مخاطب را به لحاظ احساسی درگیر کند.

  وجه مثبت کلیشه‌ها نیز دقیقا همین است که می‌توانند در کمترین زمان، سریع‌ترین و تاثیرگذارترین مقدمه‌چینی را انجام دهند. در ادامه، فیلمِ فرار با چندین تعلیقِ خلاقانه، مخاطب را سرجای خودش نگه می‌دارد.در واقع خلاقیت در قسمت‌هایی رقم می‌خورد که فیلمنامه‌نویس، به حرف کاراکترهایش گوش می‌دهد و انگیزه‌ها و نیازهای آن‌ها را درنظر می‌گیرد. بهتر است کمی درباره کاراکترها حرف بزنیم تا موضوع روشن‌تر شود.کلویی در سن 17 سالگی، آن هم به دلیل یک کنجکاویِ پیش‌پا افتاده، به دختری متفاوت تبدیل می‌شود؛ در ابتدا به کشف جزیره کوچکی که در آن بزرگ شده می‌پردازد و در ادامه نگاهش نسبت به تنها آدم زندگی‌اش تغییر می‌کند.

  کلویی در ابتدا مطیع تمام و کمالِ مادر است و به برنامه‌های روزانه‌اش همانطور که باید عمل می‌کند. در ادامه او که دختری رنجور و ناتوان است، ناچار می‌شود شجاعت بیشتری به خرج دهد و برای اولین بار در زندگی‌اش ریسک کند.جست‌جوهای کلویی برای یافتنِ سرنخ‌، به قدری طبیعی و باورپذیر است که به هیچ عنوان او را به یک کاراگاه زبردست تبدیل نمی‌کند. تلاش او به اندازه یک دختر نوجوان و بیمار، ناشیانه و پراسترس است و به همین دلیل نمی‌تواند تردیدهایش را به مدت طولانی مخفی کند.در واقع سکانس داروخانه، نقطه عطفی درخشان در فیلم فرار محسوب می‌شود که رابطه مادر و دختر را به کلی تغییر می‌دهد و ابعاد بیشتری از این دو کاراکتر را رو می‌کند. از آن سو، کاراکتر مادر نیز به سرعت ساخته و پرداخته شده و از همان صحنه جلسه والدین، تفاوت‌اش با مادرهای دیگر حس می‌شود.

  خوش‌بینی افراطی دایان نسبت به آینده دخترش که در ابتدا جلوه‌ای مثبت به او داده بود، کم کم به یک ویژگی شک‌برانگیز تبدیل می‌شود. در نتیجه مخاطب همپای دختر از مادر فاصله عاطفی می‌گیرد اما همچنان به این فکر می‌کند که دایان هر چه باشد یک مادر است. جذابیت فیلم نیز دقیقا از همین زاویه ایجاد می‌شود.در واقع فیلم run، تا دقیقه 54، به صورت متعادلی از کلیشه‌ها و خلاقیت‌ها استفاده می‌کند اما از این دقیقه به بعد، کلیشه‌ها را به صورت تمام و کمال می‌پذیرد.

  زمانی که شخص سومی وارد این درگیری می‌شود و از دختر می‌پرسد: «بیمارستان یا پلیس»، دختر با انتخاب گزینه پلیس راه را برای ورود حداکثریِ کلیشه‌ها به فیلم باز می‌کند. دقیقا به همین راحتی و با یک انتخاب اشتباه این اتفاق برای فیلم‌های بسیاری می‌افتد و پایانی ضعیف را نیز رقم می‌زند.در واقع کلویی بدون لحظه‌ای مکث و درنگ و با کمال خوشحالی، حاضر می‌شود مادر خودش را به پلیس معرفی کند در حالیکه می‌توانست در این انتخاب تردید کند. از سوی دیگر، انتخاب بیمارستان می‌توانست هم دختر را به مقصودش برساند و هم مادر را از خطر حفظ کند.

  اما چون فیلمنامه‌نویس، سکانس بیمارستان را برای انتهای فیلم درنظر گرفته بود، ترجیح می‌دهد در دقیقه 54، گزینه پلیس را در دهان کلویی قرار دهد. به عبارت دیگر فیلمنامه‌نویس خیلی زود، مادر و دختر را با یکدیگر غریبه می‌کند و چیزی را به کاراکترهایش تحمیل می‌کند که جزئی از شخصیت آن‌ها نیست.به همین نحو، مادر به طور ناگهانی از یک بیمار روانی به یک قاتل تبدیل می‌شود و دختر نیز به یک قربانی تبدیل می‌شود که دارد از یک قاتلِ غریبه فرار می‌کند. فیلمساز نیز گزینه خشونت حداکثری را انتخاب کرده و فیلم را به آن چیزی تبدیل می‌کند که تهیه‌کنندگانِ فیلم‌های هیجان‌انگیز می‌پسندند.

  (آغاز خطر اسپویل) در ادامه کلیشه‌ای ترین نوع برخورد با قضیه رقم می‌خورد؛ مادر از پشت سر به مرد حمله می‌کند و این موضوع به پلانی بسیار آشنا یعنی کشاندن بدن مقتول و مالیده شدن خونش روی زمین ختم می‌شود (پایان خطر اسپویل).از اینجا به بعد، هجوم کلیشه‌های ژانر تریلر، خودشان را به فیلم تحمیل کرده و در صحنه پایانی مخاطب را متعجب و سرخورده می‌کنند. به طوری که این صحنه اوج کلیشه را نماشی میدهد.در واقع زمانی که دست فیلمنامه‌نویس به طور کامل به وسط ماجرا می‌آید، نمی‌توان انتظار داشت که فیلم بتواند عمقِ رابطه یک مادر و دختر را با همه ابعادش به تصویر بکشد.

   

  ایجاد مقاله
  گزارش

  شما عضو وبگاه نیستید!

  دیدگاه

  ارسال شد

  منتشر شده توسط dictator 666MAX999
  ساخت وب سایت در یک ثانیه با بلومیت!
  ورود

  با عضویت در وبگاه از امکانات حرفه ای آن بهره مند شوید!

  ثبت نام

  17

  Room 6

  Sabet

  هشدار بهت میدم منوقهوه ایی کنی منم زردت میکنم 😡🤘

  Sabet

  یوها نمیدونم تو چندتا داستان بهت گفتن ..

  Sabet

  تینا اینچین مرا تو آزردی 😣 خاله تیتو😝😂

  TINA

  ثابت جان بعد قهوه اییت میکنم ناراحت میشی

  Yoha

  تو کدوم داستان😑

  Yoha

  من؟؟کی؟

  Sabet

  یوها ،تورو میسپرم ب حق نظر دهندگان زیر داستان ب من گفتی درغگو ای شیاد مکار😳

  Sabet

  ثابت خالی نیست پسوند پاپری قبلشه 😣

  Sabet

  درضمن من فامیلیم پاپری ثابت هس خارجیشو بلد نبودم چطوری مینویسن 😡

  Sabet

  تینا 😂تینا نگاه اسم تینا😂 پسرونه اس دختر تینا باشه ،تینا😂

  Sabet

  یوها اون موقع سایت قاچاقی بود تاریخ تولد نداشت اما یادمه تینا ازهمون موقع کنکور میخوند

  Sabet

  منم متولد 86

  stan666

  ینفر هس ک از ۱۵ سالگی میشناسم امسال قراره نامزد کنیم😊😂

  stan666

  ی خبر دارم

  Yoha

  امانگ آس خیلی باحاله

  Yoha

  ماینکرافتم کلا باید از تو یوتیوب یاد بگیری

  Yoha

  مبینا تا حالا مافیا بازی گردی؟؟؟امانگ آس هم مثل همونه

  Regan Macneil

  سروشا تو متولد چند 72ای؟

  Regan Macneil

  خواهشا بگید ک میدونید چوری ینی چی😑

  Regan Macneil

  حالا خیلی مهم نیست کی اول گفته همچین آش دهن سوزیم نیست🙄😂😂یاد چوری میوفتم

  Regan Macneil

  بیااااا بروووو ینی تو فقط سه ماه ازم بزرگتری؟:////// اونوقت من تازه امسال میخوام برا اولین بار کنکور بدم:/ داوش اگه تو پیری من فسیلم

  Regan Macneil

  مرسی از لطفی که نسبت به من داشتی تینا خدا یک در دنیا هزار در آخرت بهت بده😑😂😂🥴

  Regan Macneil

  من باید بعد کنکور حتمن دوتا بازی رو ببینم چجوریه: ماینکرافت و امانگ آس

  Regan Macneil

  من که از خدامه ولی مطمئنم لااقل امسال نمیشه...مگه اینکه تو یه پارتی چیزی برام بجوری:)))

  Regan Macneil

  خره سروشا عجب پیشنهاد دوپی:/ اینو بنویسم بالا برگم که موقع تصحیح منو نشناسن کارناممه نیاد برام👀واقعا پیشنهاد خوبی بود یکی طلبت😎👻

  Regan Macneil

  اسمم مبیناست هانی

  Yoha

  ثابت حداقل دروغ میگی یکم تحقیق کن سایت از سال ۹۶ باز شده بعد تو چجوری از ۹۴ توشی:/

  Sabet

  کنکور میداد😳

  Sabet

  ازاون موقع تا حالا تینا داشت واسه دندون پزشکی

  Sabet

  Sabet

  من ازسال 94این سایت رو میخوندم

  TINA

  سروشا میشناسی منو قاطی کنم....میام براتا

  TINA

  خود مبینام میدونه من اول گفففففففتم مچلیییییییییی

  TINA

  ن من متولد ۲۲ فروردین ۱۳۸۱ ام

  Soorousha

  تازه یه سالم پشت کنکور بودی، الانم 19 سالته؟!! 😐 تینا بس کن این بازی کثیفو 😁 اینجا همه خودین، حالا من نمیگم ک امسال 29سالت شده، ولی خودت بعداً بگو 😅😁

  Soorousha

  همه‌یی وجود نداره، فقط من گفتم 😐 کس دیگه‌یی هم نباید بگه 🤐😑

  TINA

  مبینا اون منچلی رو من انداختم دهن همه🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣من ۱۹ سالمه پیر شدم مگ ن؟

  Yoha

  پیودی پای خداس.یکی دلایل علاقم بهش اینه که ماینکرافت بازی میکنه و یکی از افتخارات متینکرافتم اینه که بزرگترین فرد اینترنت یعنی پیودی پای در حال انجام این بازیه😐✋

  Yoha

  رگان یوتیوب خارجی هم میبینم:/

  Soorousha

  مبینا دانشگاه تهران قبول شو دیگه دا 😕

  Room6 Supported By Foodforfox ChatRoom
  پربازدید ترین ها
  اتاق قرمز یا رد روم

  اتاق قرمز یا رد روم اتاق قرمز  سایتی در دارک وب بوده که با پرداخت مبلغی وارد ان شده و بصورت زنده تکه تکه کردن انسان ها را مشاهده می نمایید در پشت اتاق های مرگ دارک نت چه می گ

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما)

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما) فیلم هزار پای انسانی The Human Centipede یکی از بدترین فیلم های تاریخ سینماست که در سال 2009 برای اولین بار ساخته شد اما به دلیل س?

  داستان ترسناک یک حمام معمولی

  داستان ترسناک یک حمام معمولی horror6: الان حدود چندساله درگیرم خیلی کارا کردم که بتونم فراموش کنم آزاد بشم که نشد فقط با کمک یه جنگیر تونستم اونارو از خودم دور کنم،همیشه فکرمیکردم

  فیلم ترسناک Hounds of Love 2016

  از نقطه ضعف هایشان برای ایجاد شکافی میان آنها استفاده کند تا بتواند جان سالم بدر ببرد…  

  راز عدد 241543903

  ?ت که توسط دیوید هورویتز، هنرمند شناخته شده نیویورکی ابداع شد داستان از این قرار که دیوید هوروتیز در سال 2009 یک تصویر از خود ، در سایت فلیکر (که سایت محبوب عکاس ها و عکس دوستانه است) منتشر کرد در این تصویر دیوید سر خود را داخل یخچال کرده بود و از کاربران خواست این کار را انجام دهند و عکس ها را  با عدد 241543903 تگ کنند (برچسب بزنند).   حال چرا این عدد؟جالب است بدانید این عدد به صورت شانسی از ترکیب شماره سریال روی یخچال و بارکد روی نودل مرغ یخ زده بدست آمده است ایده سر در یخچال زمانی به سر دیوید زد که یکی از دوستان وی بدلیل بیماری سر خود را  در داخل یخچال می برد تا کمی دردش تسکین یابد. جالبی این موضوع باعث شد که خیلی ها این کار را انجام دهند و عکس خود را با تگ این 241543903 در سایت منتشر کنند، و بدلیل این که برچسب یک معیار مهم برای گوگل است با  جستجو این عدد در گوگل یک گالری از افرادی با سر هایی در داخل یخچال بارگذاری می شود.  

  لیست فیلم های ممنوعه جهان

  لیست فیلم های ممنوعه جهان این ژانر، ما را با ژرف ترین و تاریک ترین بُعد انسان آشنا می کند. جایی که همه ما امیدواریم هیچ وقت شاهد آن نبوده یا جزئی از آن نباشیم. از دید منتقدان، فیل

  شعر نفرین شده جهنم تومینو

  شعر نفرین شده جهنم تومینو جهنم تومینو شعری ژاپنی و نفرین شده که براساس افسانه ها اگر این شعر بلند خوانده شود سرنوشت بدی برای خواننده رقم خواهد زد. این شعر در یک کتاب 666 صفحه ای

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp eMp: سایت شرکت احساسی sentimentalcorp یک وب سایت راز آلود است که توسط سرور خود در اسپانیا کنترل می شود این سایت متعلق به رندی پروزاک بوده و حالتی راز

  فیلمی از عروسک لولیتا

  فیلمی از عروسک لولیتا o6: سلام حتما درباره عروسک های لولیتا چیز های زیادی شنیدید لولیتا به دخترانی میگویند که دست و پای آنها بریده می شه و دندانشان را می کشند و از آنها به عنوان ب?

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)   ژانر : ترسناک زمان : 70 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : امریکا کارگردان : Eli Roth ستارگان : Jay Hernandez, Derek Richardson, Eythor Gudjonsson خلاصه دا

  خانه اجنه در کلاردشت

  خانه اجنه در کلاردشت horror6: ویلای متروکه در کلاردشت که تمامی پنجره های آن با یکدیگر متفاوت هست و ساکنین می گویند که این خانه ارواح یک شبه ساخته شده است درب این ویلای متروکه در کلا?

  درگاه دارک وب

  کاربر گرامی این صفحه پل ارتباطی بین شما و وب پنهان می باشد تمامی لینک ها بررسی شده و شما را به وب سایت های خطرناک و بد افزار ها متصل نمی کنند قبل از ورود به وب پنهان نکات امنیتی را

  تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها

  تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها انیمیشن توپولو ها (Teletubbies) مجموعه برنامه کودکی بود که در 120 کشور به نمایش درومد و به بیش از 45 زبان دوبله شد که در ایران با نام توپولوها شناخته میشه، ب?

  معرفی سایت های دارک وب

  معرفی سایت های دارک وب دارک وب یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسا

  ترسا فیدالگو (روح مجازی)

  ترسا فیدالگو (روح مجازی) شاید شما هم در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی با کامنت‌هایی عجیب مواجه شده باشید. کامنت‌هایی که در همان سطر اول، خبر از رخدادی عجیب و ترسن


  # پربازدید های امروز
  #سرنوشت دیگو آلوز قاتل
  #فیلم ترسناک Hounds of Love 2016
  #قتل جونکو فوروتا (قتل های ترسناک)
  #چند طلسم تبدیل شدن ب خون اشام
  #مسترس و اسلیو چیست؟
  مطالب مرتبط
  فیلم ترسناک Exorcist: The Beginning 2004

  فیلم ترسناک Exorcist: The Beginning 2004   ژانر : معمایی / هیجانی / ترسناک زمان : 114 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : آمریکا کارگردان : Renny Harlin ستارگان : Stellan Skarsgård, Izabella Scorupco, James D’Arcy خل...

  نقد و بررسی فیلم هاستل/ Hostel

  نقد و بررسی فیلم هاستل/ Hostel هاستل فیلم ترسناکی درباره‌ی گروهی دانشجو است که در خوابگاهی در اسلواکی اقامت میکنند. این فیلم با بودجه‌ی ۴/۸ میلیون دلاری ساخته شد، اما توانست به ف?...

  فیلم ترسناک Nosferatu 1922

  فیلم ترسناک Nosferatu 1922   ژانر : فانتزی / ترسناک محصول : آلمان زمان : 88 دقیقه زبان : المان کارگردان : F.W. Murnau ستارگان : Max Schreck, Greta Schröder, Ruth Landshoff خلاصه داستان : فیلم کلاسی...

  فیلم ترسناک Insidious 2010 (توطئه امیز)

  فیلم ترسناک Insidious 2010 (توطئه امیز)   ژانر : ترسناک زمان : 103 دقیقه زبان : انگلیسی و دوبله فارسی محصول : آمریکا / کانادا کارگردان : James Wan ستارگان : Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Lin ...

  فیلم ترسناک The Depraved 2011

  فیلم ترسناک The Depraved 2011   ژانر : ترسناک زمان : 94 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : آلمان کارگردان : Andy Fetscher ستارگان : Nathalie Kelley, Nick Eversman, Klaus Stiglmeier, Max Riemelt خلاصه داستان : در خلا...

  نقد و بررسی فیلم اره

  نقد و بررسی فیلم اره اره/ Saw» فقط و فقط مخصوص طرفداران فيلم‌هاي ترسناک پر از خون و خونريزي است. براي لذت بردن از خشونت محض «اره» بايد عاشق فيلم‌هايي باشيد که در سنت‌هاي تئاتر گر...

  فیلم ترسناک hellboy 2004 (پسر جهنمی)

  فیلم ترسناک hellboy 2004 (پسر جهنمی)   ژانر : اکشن/ فانتزی/ ترسناک زمان : 132 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : آمریکا کارگردان : Guillermo del Toro ستارگان : Ron Perlman, Doug Jones, Selma Blair خلاصه د...

  فیلم ترسناک 2014 A Girl Walks Home Alone at Night (دختری در شب تنها به خانه می رود)

  فیلم ترسناک 2014 A Girl Walks Home Alone at Night (دختری در شب تنها به خانه می رود)   ژانر : ترسناک / عاشقانه / هیجان انگیز زمان : 86 دقیقه زبان : فارسی محصول : آمریکا کارگردان : Ana Lily Amirpour...

  برچسب
  #فیلم فرار
  #فیلم ترسناک فرار 2020
  #فیلم run 2020
  #فیلم ترسناک
  #فیلم ترسناک فرار را تماشا کنید
  #فیلم run
  #سایت ترسناک ایرانی
  دسته
  داستان (محتوای خواندنی با ویژگی انتقال هیجان و ترس)
  یوفو (فرا زمینی ها)
  بازی (بازی هایی با محتوا ترسناک)
  انیمیشن (انیمیشن هایی با محتوا ترسناک)
  افراد (انسان های خاص)
  حیوانات (جانداران ترسناک)
  پرونده های ترسناک (جنایت های جهان)
  مستند (مستند هایی با محتوا ترسناک)
  جنگ و جنگ افزار ها (سلاح های مرگبار)
  فضا (عجایب اسمان)
  شیطان پرستی (موضوعاتی مرتبط با شیطان و شیاطین)
  سریال (سریال هایی با محتوا ترسناک)
  اسرار و رموز (جهان پنهان)
  حوادث (رخداد های ترسناک)
  کتاب (کتاب هایی با محتوا ترسناک)
  جالب (مطالب جالب توجه)
  مکان های ترسناک (اماکن عجیب)
  ماورا الطبیعه (ارواح)
  تسخیر شده گان (اجنه)
  اطلاعات عمومی (دانستنیها)
  شکنجه و بردگی (سلطه پذیر)
  برنامه های کاربردی (نرم افزار ها)
  تصاویر (تصویر های ترسناک)
  فیلم (فیلم هایی با محتوا ترسناک)
  عجیب (عجایب جهان)
  ترسناک (اتفاقات ترسناک جهان)
  اینترنت (هر موضوعی که با اینترنت مرتبط است)
  وسایل نقلیه (هرگونه وسیله ساخت بشر که قادر به جا به جایی اجسام باشد)
  خدا (موضوعاتی مرتبط با الهیات)
  تبلیغ
  Magic

  11 نیاز به رتبه

  font Lora_on

  13 نیاز به رتبه

  font Anton_on

  نیاز به رتبه 16

  font Mukta_on

  نیاز به رتبه 20

  font Cairo_on

  نیاز به رتبه 24

  font Almarai_on

  نیاز به رتبه 32

  font Stylish_on

  نیاز به رتبه 40

  font Nosifer_on
  راهنما: این بخش سیستم ویجت های سایت را در بر میگیرد که به کمک آن می توانید تنظیمات موقتی خود را بر روی بخش های مختلف قالب اعمال نمایید
  با نام نویسی سریع در سایت از امکانات خاص از جمله تغییر تم ، فونت و ... برخوردار شو