رمزگشایی پیام زودیاک

رمزگشایی پیام زودیاک

رمزگشایی پیام زودیاک
date: 2020-12-13 13:50:16
 • view: 579 today: 0
 • ایجاد مقاله
  مقاله تایید شده

  رمزگشایی پیام زودیاک

  زودیاک قاتل نام مستعار یک قاتل زنجیره‌ای واقع در شمال کالیفرنیا است که بین سال‌های ۱۹۶۰ تا اوایل ۱۹۷۰ دست به قتل‌های سریالی زده‌ است. زودیاک قاتل یکی از بزرگترین قتل‌های سریالی حل‌نشده تمام دوران به شمار می‌رود. هویت زودیاک هرگز شناسایی و آشکار نشد. زودیاک قربانیان خود را در مناطق بنیسیا، والهو، دریاچه بریاسا و سان فرانسیسکو بین دسامبر ۱۹۶۸ و اکتبر ۱۹۶۹ به قتل رسانده است. قربانیان او اغلب افراد جوان و زن‌های بین سنین ۱۶ تا ۲۹ سال بودند. این قاتل نام «زودیاک» را بر اساس نامه‌های عجیب و طعنه‌آمیزش که به مطبوعاتی در منطقه خلیج سانفرانسیسکو ارسال می‌نمود، برای خود برگزید. زودیاک قاتل بیش از بیست نامه برای ارتباط با پلیس نوشته بود که از این نامه‌ها به تعداد چهار عدد توسط سایفر، نمادها و علائم قرون وسطایی کدگذاری شده بود. از بین این چهار نامه کدگذاری شده، تنها یکی از آن‌ها به طور کامل رمزگشایی شده‌است.تا به حال مظنون‌های بسیاری توسط مأمورین قانون نام‌گذاری شده‌اند، اما هیچ شواهد قطعی در این زمینه وجود ندارد. اگرچه پلیس از بیش ۲۵۰۰ نفر بازجویی به عمل آورده است، پرونده زودیاک قاتل هیچ‌وقت به طور رسمی حل نشده‌است. بیشتر بدانید

  بیش از ۵۰ سال از زمانی‌که زودیاک قاتل، موجب رعب و وحشت مردم شمال کالیفرنیا شده بود می‌گذرد. حال یک تیم رمزگشایی موفق شده است یکی از پیام‌های رمزگذاری‌شده قاتل مرموز را رمزگشایی کند. قاتل این پیام را در سال ۱۹۶۹ به روزنامه سانفرانسیسکو کرونیکل فرستاده بود.این پیام از همان زمان به دلیل ۳۴۰ کارکتری بودنش به «رمز ۳۴۰» یا «۳۴۰» شهرت یافت. رمزنگارانی که موفق به رمزگشایی پیام زودیاک شده‌اند، سه نفر هستند که عبارت‌اند از دیوید اورانچاک، توسعه‌دهنده نرم‌افزار ساکن ایالت ویرجینیای آمریکا، یارل ون‌ایک، یک برنامه‌نویس بلژیکی و سام بلیک، ریاضیدان استرالیایی. پیامی که اورانچاک و همکارانش رمزگشایی کردند، تماما با حروف بزرگ نوشته شده است و هیچ علائم نگارشی در آن به چشم نمی‌خورد. علاوه بر این، برخی غلط‌های املایی هم در پیام زودیاک وجود دارد. در این پیام - که برای سهولت خوانندگان علائم نگارشی به آن اضافه شده -  قاتل مشهور چنین نوشته است:

  امیدوارم در حین تلاش برای دستگیری من، کلی کیف کنید. آن کسی که در برنامه تلویزیونی از جانب من حرف زد، من نبودم. من از اتاق گاز نمی‌ترسم؛ چون خیلی زود راهی بهشتم می‌کند. حالا به اندازه کافی برده جمع کرده‌ام که برایم کار کنند. ازآنجاکه دیگران وقتی به بهشت می‌روند هیچ [برده‌ای] ندارند، از مرگ می‌ترسند. ولی من نمی‌ترسم؛ چون می‌دانم زندگی جدیدم در بهشتِ‌ [دنیای پس از] مرگ، آسوده است.

  برنامه تلویزیونی که در نامه به آن اشاره شد، «نمایش جیم دانبار» بود که یک برنامه گفتگوی تلویزیونی است. شخصی با این برنامه تماس گرفته و خود را زودیاک معرفی کرده بود. نامه زودیاک دو هفته پس از پخش صحبت‌های همین شخص از تلویزیون، به روزنامه سانفرانسیسکو کرونیکل ارسال شد.
  این زودیاک است که حرف می‌زند

  اولین قتل‌‌های زودیاک روز ۲۰ دسامبر سال ۱۹۶۸ رقم خوردند. اولین قربانیان او، دیوید فارادی ۱۷ ساله و بِتی جو جنسن ۱۶ ساله بودند؛ دو دانش‌آموز دبیرستانی که سر اولین قرارشان حاضر شده بودند. این دو ماشین رامبلر مادر دیوید را گوشه‌ای از جاده‌‌ لیک هرمان (خارج از شهر بنیسیای کالیفرنیا) مشهور به «لاین عشاق» پارک کرده بودند و مشغول خوش‌وبش بایکدیگر بودند که مورد اصابت گلوله‌‌های زودیاک قرار گرفتند.پلیس در ابتدا گمان نمی‌کرد مسئول قتل این دو نفر یک قاتل زنجیره‌ای باشد. بنابراین مأموران پلیس، در تحقیقات خود همان مراحل معمول را پی گرفتند و از مظنونینی از جمله دوست پسر سابق جنسن بازجویی کردند. بعدا دوست جنسن به روزنامه اس‌اف‌ویکلی گفت: «کارگاهان فکر می‌کردند ماجرا به دلیل مواد مخدر رخ داده است و اصلا نمی‌خواستند حرف‌های دیگر را گوش دهند.» در حقیقت، تا قبل از قتل‌های بعدی زودیاک قاتل و تماس‌های تلفنی او، تصور اکثر رسانه‌ها و عامه مردم همین بود.

  کمتر از هفت ماه بعد، در بامداد روز ۵ جولای ۱۹۶۹، دارلین فرین ۲۲ ساله و مایک مگئو ۱۹ ساله، درحالی‌که در ماشین فرین در باشگاه گلف بلو راک اسپرینگز (والهوی کالیفرنیا) نشسته بودند، مورد اصابت چندین گلوله قرار گرفتند. فرین جان سپرد؛ ولی مگئو با وجود جراحت ‌شدید، جان سالم به در برد. کمتر ۱ ساعت از وقوع این قتل نگذشته بود که زودیاک به اداره پلیس والهو زنگ زد و مسئولیت قتل را بر عهده گرفت. او همچنین در این تماس تلفنی به مأموران پلیس گفت: «آن دو بچه را هم سال قبل من کشتم.» که اشاره‌ای به قتل فارادی و جنسین بود.

  زودیاک از شهرتی که به دست آورده بود لذت می‌برد

  روز ۲۷ سپتامبر ۱۹۶۹، سسیلیا شِپرد ۲۲ ساله و برایان هارتنل ۲۰ ساله که برای پیک‌نیک به دریاچه بریسا در شهرستان ناپا رفته بودند، ناگهان مردی را با نقابی روی سر دیدند که روی آن دو خط روی هم در دایره‌ای کشیده شده بود. این مرد با تهدید اسلحه شپرد و هارتنل را با طناب بست و سپس به هر دو چاقو زد. وقتی که کمک‌ رسید، هر دو زنده بودند. ولی شپرد دقایقی بعد بر اثر شدت جراحات وارده جان سپرد. هارتنل با وجود اینکه به‌شدت زخمی شده بود زنده ماند. زودیاک دو هفته بعد، در سانفرانسیسکو مانند یک مسافر معمولی سوار تاکسی راننده‌ ۲۹ ساله‌ای به نام پل استین شد و با شلیک گلوله او را هم به قتل رساند.ازآنجاکه این قتل در سطح شهر رخ داده بود، شاهدان زیادی سر صحنه‌ی قتل رسیدند. پلیس هم به‌سرعت خود را به محل وقوع قتل رساند. شاهدان عینی به مأموران پلیس گفتند قاتل فردی سفیدپوست، حدودا ۲۵ تا ۳۰ ساله، با عینک و مدل موی کروکات بوده است. پلیس فردی با این مشخصات پیدا کرد؛ ولی بعدا یک راهبر به مأموران پلیس گفت مظنون سیاه‌پوست بوده است. به این ترتیب مأموران از بازجویی مردی که با این مشخصات دستگیر کرده بودند دست کشیدند.

  پس از حمله جولای ۱۹۶۹ نامه‌نگاری زودیاک با روزنامه‌های محلی کالیفرنیا شروع شد. او در این نامه‌ها از جزئیاتی صحبت می‌کرد که تنها خودِ قاتل می‌توانست از آن‌ها خبر داشته باشد. زودیاک در نامه‌ای که تاریخ ارسال آن ۱۳ اکتبر ۱۹۶۹ بود، مسئولیت قتل استین را بر عهده گرفت. زودیاک در پاکت نامه‌ تکه‌ای از پیراهن آغشته به خون استین گذاشته بود. او علاوه بر این نامه، پس از قتل استین به پلیس هم زنگ زده بود تا مانند قتل‌های قبلی مسئولیت آن را از این طریق برعهده بگیرد.زودیاک در نامه‌ای که ۴ آگوست ۱۹۶۹ به روزنامه سانفرانسیسکو اگزماینر فرستاده بود، نوشت: «این زودیاک است که حرف می‌زند.» این اولین باری بود که قاتل نام زودیاک را به کار می‌برد؛ نامی تا همین حالا روی او مانده است. زودیاک نامه‌های بعدی خود را هم با همین عبارت شروع می‌کرد. در اغلب پیام‌های او نمادی وجود داشت که شبیه همان چیزی است که از مگسک اسلحه دیده می‌شود. این نماد همان چیزی بود که مگئو بعدا به مأموران پلیس گفت که روی نقاب قاتل کشیده شده بود.

  ظاهرا زودیاک از شهرتی که به دست آورده بود لذت می‌برد. او حتی تلاش مضاعفی می‌کرد تا مطمئن شود که نامه‌هایش حتما در جراید چاپ می‌شود. از جمله در موردی در نامه‌‌ای رمزگذاری‌شده به سانفرانسیسکو کرونیل تهدید کرده بود که در صورت چاپ نشدن نامه‌اش، دست به قتل‌های بیشتری بزند. او نامه تهدیدآمیز مشابهی برای روزنامه سانفرانسیسکو اگزماینر فرستاده بود. زودیاک در نامه‌ای که تاریخ ارسال آن ۹ نوامبر ۱۹۶۹ است، به مأموران پلیس طعنه زده بود: «دست پلیس هیچ ‌وقت به من نمی‌سد؛ چون خیلی زیرک‌تر از آن‌ها هستم.»از چهارنامه رمزگذاری‌شده‌ زودیاک، یک زن و شوهر توانستند، اولین نامه را رمزگشایی کنند که در آن عنوان شده بود: «من کشتن مردم را دوست دارم؛ چون کلی کیف می‌دهد.» زودیاک حتی ادعا کرد که هویت خود را در پیام رمزگذاری‌شده دیگری افشا کرده است. بااین‌حال و ده‌ها سال تلاش رمزنگاران حرفه‌ای و آماتور و برخی از کارکشته‌ترین مأموران رمزنگاری اف‌بی‌ای، هیچ‌کدام از نامه‌ها رمزگشایی نشدند. در رمزگشایی اخیر هم مشخص شد که ظاهرا زودیاک تنها به قصد تفریح این ادعاها را مطرح می‌کرد.

  زودیاک در نامه‌ای که مسئولیت قتل استین را بر عهده گرفته بود، عنوان کرده بود: «بچه مدرسه‌ای‌ها اهداف خوبی هستند. گمان کنم صبح روزی [کل بچه‌های داخل] یک اتوبوس مدرسه را بُکشم. فقط به تایر جلوی شلیک می‌کنم و به بچه‌هایی که دارند از اتوبوس بیرون می‌آیند تیراندازی‌ می‌کنم.» این پیام تهدیدآمیز که در ۱۷ اکتبر ۱۹۶۹ چاپ شد، باعث رعب و وحشت مردم و حضور گسترده‌ی مأموران در معابر و سطح شهر شد. هلی‌کوپترهای پلیس از بالا وضعیت را زیر نظر داشتند و قانون منع‌ رفت‌وآمد در چندین شهرستان کالیفرنیا به اجرا گذاشته شد. برخی والدین تصمیم گرفتند فرزندانشان را اصلا به مدرسه نفرستند.
  «کشتن مردم را دوست دارم، چون کلی کیف می‌دهد»زودیاک در سال‌ ۱۹۶۹ دائما در صفحه‌ اول روزنامه‌ها بود. در همین حین، دانستن اینکه یک قاتل زنجیره‌ای گریخته از چنگ قانون، آزادانه در حال گشت‌وگذار در میان مردم است، ترس و وحشت شدیدی در بین شهروندان کالیفرنیا به وجود آورده بود. هر کس که تصور می‌کرد به سرنخی رسیده است به‌سرعت با اداره پلیس تماس می‌گرفت. مشخصا تمام این تماس‌های تلفنی درست نبودند و تنها فایده‌ای که برای پلیس داشتند، مشغول نگه داشتن خط‌های تلفن ادارات پلیس بود. زودیاک قاتل در نامه‌ای که در سال ۱۹۷۰ در جراید به چاپ رسید، تهدید کرده بود که در یک اتوبوس مدرسه بمب‌گذاری می‌کند و به تمام ساکنان سانفرانسیسکو سفارش کرده بود که دکمه‌های لباس با علامت زودیاک بپوشند.

  زودیاک در نامه‌ای که در مارس ۱۹۷۱ فرستاد، گفته بود با هر قربانی جدیدی «برده‌های جدید بیشتری برای زندگی پس از مرگ خودم جمع می‌کنم.» در مورد عقاید مذهبی زودیاک اطلاعات درستی در دست نیست؛ تنها برخی محققان تصور می‌کنند که عقاید او برآمده از افکار و تعالیم برخی فرقه‌های مذهبی است که در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در کالیفرنیا رواج داشتند. بااین‌حال، مصریان باستان که تشریفات زیادی برای زندگی پس از مرگ داشتند، به مفهومی شبیه به این معتقد بودند. مصریان عقیده داشتند که در آرو یا بهشت، بردگانی که اوشابتی‌ نام دارند، وظیفه انجام تمام امورشان را بر عهده می‌گیرند. به هر روی، برای مدتی خبری از زودیاک نبود تا اینکه ۲۹ ژانویه ۱۹۷۴ دوباره سر و کله‌اش پیدا شد. او در نامه‌ای رمزگذاری‌شده که رمزگشایی شد، ادعا کرد تا به حال ۳۷ نفر را کشته است. در آن سال، چند نامه و کارت‌پستال دیگر هم از زودیاک به روزنامه‌ها فرستاده شد. دوباره زودیاک برای مدتی ناپیدا شد تا اینکه در سال ۱۹۷۸، نامه‌ای به سانفرانسیسکو کرونیکل فرستاده شد. این نامه‌ ظاهرا توسط زودیاک فرستاده شده بود؛ ولی مأموران پلیس به‌سرعت متوجه دست‌خط و لحن متفاوت آن نسبت به نامه‌های قبلی شدند.

  علاوه بر این، کشف دیگری در همان سال اعتبار نامه را زیر سؤال می‌برد. مأموران پلیس متوجه شده بودند چندین نامه‌ای که در سال ۱۹۷۶ به روزنامه‌ها فرستاده شده است، جعلی و کار دیوید توسکی، کارآگاه پلیس هستند. دیوید توسکی، کارآگاه خوش‌پوش و جسوری بود که در آن سال‌ها نزد مردم تبدیل به چهره‌ی اصلی مأموران پلیس در پرونده زودیاک شده بود. شخصیت‌های سینمایی زیادی هم از توسکی الهام‌ گرفته‌اند از جمله، فرانک بولیت (با نقش‌آفرینی استیو مک‌کوئین) در فیلم‌ بولیت (۱۹۶۸) و هری کالاهان (با نقش‌آفرینی کلینت استیوود) در فیلم هری کثیف (۱۹۷۱). پس از رو شدن دست توسکی که در نامه‌های جعلی از خودش تعریف و تمجید کرده بود، او توبیخ و از پرونده زودیاک کنار گذاشته شد. بنابراین، مظنون اصلی نوشتن این نامه او بود. ولی توسکی این اتهام را رد کرد و گفت که اصلا در جعل این نامه دست نداشته‌ است. به هر حال،‌ مأموران پلیس هیچ‌وقت اصالت این نامه را تأیید نکردند.

  چرا زودیاک به قتل‌هایش ادامه نداد

  فرضیه‌های زیادی در مورد علت متوقف شدن قتل‌های زودیاک وجود دارد. خود او ادعا می‌کند که مسئول به قتل رساندن ۳۷ نفر است؛ ولی از سال ۱۹۶۹ تا به حال هیچ قتلی دیگری از زودیاک گزارش نشده است. در فرهنگ عامه از ادبیات تا سینما، اغلب اوقات قاتلان زنجیره‌ای به‌صورت افرادی به تصویر کشیده شده‌اند که همچون کسانی که وسواس فکری-عملی دارند، اسیر نوعی جبرِ مقاومت‌ناپذیر هستند و دائما باید دست به کشت‌و‌کشتار بزنند. ولی گویا پرکارترین قاتلان هم تحت شرایط خاصی دست از کار می‌کشند.ﻣﺮﮐﺰ ﻣﻠﻲ ﺗﺠﺰﻳﻪ‌ﻭﺗﺤﻠﻴﻞ ﺟﺮﺍﺋﻢ ﺧﺸﻦ اف‌بی‌آی در این خصوص عنوان داشته است که اگر تغییری در زندگی قاتلان زنجیره‌ای رخ دهد، ممکن است قتل‌هایشان را متوقف کنند. شاید تجربه‌ی نزدیک به دستگیری در شب قتل استین، زودیاک را کاملا ترسانده باشد و برای همین ترجیح داده است در همان حاشیه امن بماند. احتمال دیگر این است که رعب و وحشتی که از طریق نامه‌هایش به مردم القا کرد، در ذهنِ بیمارش جایگزین لذت قتل شده بود. علاوه بر این، شاید بالا رفتن سن انگیزه‌های او برای درّنده‌خویی را تضعیف کرده باشد.

  مایکل دی. کلِهر و دیوید وان، ایکل، روانشناسانی که کتاب «این زودیاک است که حرف می‌زند» را به رشته تحریر درآورده‌اند، معتقدند زودیاک قاتل به «اختلال تجزیه‌ی هویت» یا همان بیماری «اختلال چند شخصیتی» مبتلا بوده و بعدا بهبود پیدا کرده است. وقتی او سلامت روانش را به دست آورده، تمایلش به قتل فروکش کرده است. در همین حال، ممکن است به دلایلی خارج از کنترل خودش، همچون بستری شدن، حبس یا مرگ، دیگر توانایی گرفتن جان دیگران را نداشته است.فرضیه دیگر این است که شاید زودیاک به روش‌های دیگری سراغ قربانیانش می‌رفته است. او در نامه‌ای که مربوط به ۱۲ نوامبر سال ۱۹۶۹ است،‌ تهدید کرده بود: «من دیگر قتل‌هایم را به کسی اعلام نمی‌کنم؛ تا قتل‌هایم مانند سرقت‌های معمولی، قتل‌های از روی خشم، تصادف ساختگی و ... به نظر برسند.» واضح است که بدون شناخت کافی از قاتل، انگیزه‌ها و طرز فکرش،‌ پیدا کردن دلیلی برای ادامه پیدا نکردن قتل‌های او تقریبا غیر ممکن است.

  مأموران پلیس و همینطور کارآگاهان آماتور همچنان به‌ دنبال حل پرونده قتل‌های زودیاک هستند. این تحقیقات عمدتا متکی به کارهایی می‌شود که به‌صورت جداگانه توسط مأموران پلیس شهرستان‌های والهو، ناپا و سانفرانسیسکو انجام شدند. ین پرونده از حوزه‌ی قضایی فدرال خارج است؛ ولی طی چند دهه اخیر، اف‌بی‌آی وظیفه تجزیه‌وتحلیل دست‌خط‌ها، آثار انگشت و رمزگشایی پیام‌های زودیاک را برعهده داشته است.در طی سال‌های پس از وقوع قتل‌های زودیاک، دست کم ۲۵۰۰ نفر مظنون احتمالی مورد بررسی قرار گرفتند. برخی از این مظنونین برای اقدامات دیگر شهرت داشتند؛ همچون تِد کزینسکی ملقب به «یونابامبر» که برای مدت کوتاهی از مظنونین این پرونده بود. کزینسکی، تروریستِ آنارشیستی است که استاد ریاضی در دانشگاه بود؛ ولی بعدا به یکی از پیشروان ضد تکنولوژی تبدیل شد و طی دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۰ چندین بار اقدام به بمب‌گذاری در دانشگاه‌ها و فرودگاه‌ها و مکان‌های دیگر کرد و دست کم ۳ نفر را طی این بمب‌گذاری‌ها به قتل رساند. ولی اصلی‌ترین مظنون پرونده زودیاک قاتل، شخصی به نام آرتور لی‌ آلن بود.

  مایک مگئو یکی از بازماندگان قتل‌های زودیاک در سال ۱۹۹۱، آلن را از میان صف متهمان تشخیص داد. برایان هارتنل، دیگر بازمانده‌ قتل‌های زودیاک، صدا و ظاهر آلن را بسیار شبیه به قاتل سسیلیا عنوان کرد. ولی با وجود شباهت‌های ظاهری آلن با مشخصات زودیاک، هیچ‌ مدرک قطعی از او پیدا نشد. اثر انگشت‌هایی که روی تاکسی استین به‌ جای مانده بود، با اثر انگشت او مطابقت نداشت. همچنین در سال ۲۰۰۱، نمونه‌ دی‌ان‌ای که روی تمبرها و پاکت‌های نامه زودیاک باقی مانده بود با نمونه‌ی‌ آلن مقایسه شد که در این مورد هم همخوانی وجود نداشت. هر چند تصور می‌شود نمونه‌ی دی‌ان‌ای گرفته‌شده از پاکت‌های نامه ناچیز بوده است.امروزه تکنیک‌های پیشرفته‌ای برای آنالیز دی‌ان‌ای موجود است. ولی در روزگاری که قتل‌های زودیاک در دهه‌ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ انجام می‌گرفتند، چنین نبود. در غیر این صورت، شاید اطلاعات حاصل از این طریق می‌توانست به حل این معما کمک کند. موضوع دیگر اینکه، زودیاک کاملا جوانب احتیاط را رعایت می‌کرد تا از خود هیچ‌گونه اثری از بزاق، خون و اثر انگشت روی نامه‌ها باقی نگذارد. به هر حال، همان مدارک و شواهد ناچیز باقیمانده در اداره‌های پلیس چند شهرستانی که قتل‌ها در آن رخ داده بودند پراکنده شدند. بنابراین اطلاعات کمی برای آنالیز دی‌ان‌ای وجود دارد.

  آنالیز دی‌ان‌ای طی سال‌های اخیر باعث حل شدن پرونده‌های چند ده‌ساله شده است. یکی از مشهورترین این پرونده‌ها که امیدها را برای حل معمای زودیاک زنده کرد، پرونده یک قاتل کالیفرنیایی دیگر به نام جوزف جیمز دی‌آنجلو ملقب به «قاتل ایالت طلایی» بود. دی‌آنجلو بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۶ دست به ۱۳ فقره قتل، ۵۰ تجاوز و ۱۰۰ مورد سرقت زد. ولی تا سال ۲۰۱۸ که سرانجام با آنالیز دی‌ان‌ای هویتش فاش شد، به چنگ قانون نیفتاده بود.اداره پلیس شهرستان والهو در همان سال اعلام کرد می‌خواهد مدارک و شواهدی که از زودیاک در اختیار دارد، با آزمایش دی‌ان‌ای به‌روزرسانی کند. اگر چنین کاری انجام شود (با فرض اینکه نمونه‌‌ی کامل دی‌ان‌ای جمع‌آوری شود)، امکان جست‌وجو در پایگاه‌ داده‌های ژنتیکی منبع باز و تطبیق اطلاعات دی‌ان‌ای قاتل با اطلاعات موجود همانند مورد دی‌آنجلو وجود دارد.
  رمزگشایی از پیام پنجاه ساله زودیاک

  دیوید اورانچاک که به گفته خودش از سال ۲۰۰۶ مشغول رمزگشایی پیام‌های قاتل مرموز است، تقریبا این اواخر امیدش را از دست داده بود. او و همکارانش پس از آنکه پیام زودیاک را رمزگشایی کردند، آن را برای مأموران اف‌بی‌آی فرستادند و تنها پس از تأیید اداره تحقیقات فدرال این کشف جالب علنی شد. متعاقب این کشف در بیانیه‌ای اعلام کردند: «با توجه به اینکه تحقیقات همچنان در جریان است، [اظهارنظر در خصوص آن] بی‌احترامی به قربانیان و خانواده‌هایشان است و در حال حاضر از دادن توضیحات بیشتر معذوریم.» اداره پلیس سانفرانسیسکو که از جریان رمزگشایی اطلاع یافته، اعلام کرده است که اطلاعات جدید را به کارآگاهان دایره تحقیقات قتل این پرونده راکد ارسال می‌کند.اورانچاک مراحل رمزگشایی پیام زودیاک را در وب‌سایت شخصی خود و در ویدئویی در یوتیوب توضیح داده است. رمزگشایی حاصل استفاده از یک نرم‌افزار مخصوص برای رمزگشایی همین پیام و اندکی خوش‌شانسی بوده است. اورانچاک و همکاران رمزنگارش توانسته‌اند پیغام ۳۴۰ را رمزگشایی کنند؛ ولی هیچ امیدی به حل دو پیام باقیمانده ندارند.

  پیام رمزگشایی‌شده با بسیاری از اطلاعاتی که از پرونده زودیاک داریم، همخوانی دارد. در این پیام به نمایش تلویزیونی و اتاق گاز اشاره شده است. چنانکه گفتیم، شخصی به این برنامه تلویزیونی تلفن کرده و خود را زودیاک معرفی کرده بود. این شخص از جانب زودیاک گفته بود: «من به کمک نیاز دارم. من آدم مریضی هستم. نمی‌خواهم به اتاق گاز بروم.»در برخی از ایالات‌های آمریکا از دهه ۱۹۲۰ تا اواخر دهه ۱۹۹۰ برخی اعدام‌ها در اتاق گاز انجام می‌گرفت. طی این دست اعدام‌ها محکومین در اتاقی به کمک گازهای کشنده‌ای از جمله هیدروژن سیانید، کربن ‌دی‌اکسید و کربن ‌مونوکسید از پای درمی‌آمدند. زودیاک در برخی دیگر از نامه‌های خود کلمه «بهشت (Paradice)» را به اشتباه به‌جای S با C نوشته است، غلط املایی که در پیام ۳۴۰ نیز تکرار شده است. همینطور در سایر نامه‌های زودیاک اشاراتی به جمع‌آوری بردگان برای زندگی پس از مرگ شده است.

  به گفته اورانچاک، زودیاک قاتل علاوه بر غلط‌های املایی در نامه‌های بدون رمز، با همان بی‌دقتی کاراکترهای رمزنگاری خودش را هم اشتباه نوشته است که یکی از دلایل طولانی شدن روند رمزگشایی همین بوده است. اورانچاک روز جمعه به نیویورک تایمز گفت: «فکر نمی‌کنم این [پیام‌های رمزگشایی‌شده] کمکی به آنان [مأموران پلیس] کنند. اینها همان خزعبلاتی هستند که قاتل دوست داشته بنویسد. نیت اینها تنها عذاب دادن و ترساندن مردم بوده است.»سام بلیک، همکار رمزنگار اورانچاک که ریاضیدانی متبحر است، در این خصوص گفت: «این پیام‌های رمزگذاری شده به‌نوعی جام مقدس رمزنگاری به حساب می‌آیند. وقتی که رمزی برای ۵۰ ساله دوام آورده؛ یعنی هرگونه اقدامی برای حل معمای آن نیاز به تلاشی مضاعف داشته و کار شاقی بوده است. ما نه‌تنها آنقدر خوش‌شانس بودیم که سوزن را در کاهدان پیدا کنیم، بلکه آنقدر خوش‌شانس بودیم که کاهدان مناسب را بیابیم.»

  پرونده ناتمام زودیاک قاتل الهام‌بخش فیلم‌های سینمایی از جمله «هری کثیف (۱۹۷۱)» به کارگردانی دون سیگل و با نقش‌آفرینی کلینت ایستوود و «زودیاک (۲۰۰۷) » به کارگردانی دیوید فینچر بوده است. در فیلم هری کثیف، با وجود کش‌وقوس و رعب و وحشتی که قاتل، اسکروپیو در شهر به وجود می‌آورد، این هری کالاهان است که در نهایت می‌تواند قاتل را به ضرب یک گلوله مَگنوم ۴۴ از پای دربیاورد. ولی در فیلم زودیاک، ماجرا به واقعیت نزدیک‌تر است و مایک مگئو (یکی از بازماندگان قتل‌های زودیاک) می‌تواند چهره قاتل را از روی یکی از عکس‌های بازداشت پلیس شناسایی کند؛ ولی عجل مهلتش نمی‌دهد و قبل از اینکه به پلیس اطلاع دهد، بر اثر سکته قلبی جان می‌سپارد. هنوز سرنوشت زودیاک قاتل مشخص نیست و کسی اطلاع ندارد که او زنده است یا مرده؛ ولی اگر زنده باشد، باید دست کم ۸۰ سال داشته باشد. به هر حال از بیانیه اف‌بی‌آی واضح است تا زمانی‌که مرگ قاتل زودیاک برای مقامات محرز نشود، پرونده‌ی او همچنان در جریان باقی می‌ماند. خصوصا ماجرای‌ دستگیری قاتل ایالت طلایی نشان می‌دهد که هنوز شانس اندکی برای حل معمای پنجاه و چند ساله زودیاک وجود دارد.

   

   

  ایجاد مقاله
  گزارش

  شما عضو وبگاه نیستید!

  دیدگاه

  ارسال شد

  منتشر شده توسط admin jaber و ویرایش شده توسط jaber-20201213
  ساخت وب سایت در یک ثانیه با بلومیت!
  ورود

  با عضویت در وبگاه از امکانات حرفه ای آن بهره مند شوید!

  ثبت نام

  27

  Room 6

  Golnoosh

  تهران

  Golnoosh

  اره خداروشکررر ندارم🥀

  Regan Macneil

  کجایی هستی؟

  Regan Macneil

  عاااا خوش بحالت پس دغدغه کنکور و اینا نداری:(

  Golnoosh

  14

  Golnoosh

  همینجوری🙃چشم امدم😂

  Regan Macneil

  گلنوش چند سالشه؟

  Regan Macneil

  شوما به قسمت پیامادون یه نظری بندازین بلکه خدا رو خوش بیاد👀

  Regan Macneil

  نه بابا این از بچگی اینطوری بود ما بش میگفتیم حَج اقا😐😂

  Soorousha

  گلنوش چرا پست میزاری سریع میری؟🤨 بیا چت‌روم بچه‌ها دلتنگت بودن 👻😁

  Soorousha

  البته رابطه‌ی سالمااااااا 😜 همین روزاس ک با ی دسته گل و شیرینی بیاد خواستگاریت❤️😎🤘 😂😂👻

  Soorousha

  شاید عمل کرده ک بتونه باهات رابطه داشته باشه 🤗😐😂🤭🤭🤭

  Regan Macneil

  دیگه چاره ای برام نذاشته😂😂

  Yoha

  چه خبرا???

  Yoha

  لازم نیست بخاطر دوستت پسر بشی🙄

  Regan Macneil

  منم رفتم تو فکر این عمله👀

  Regan Macneil

  اره ولی خوب دوستی دختر با دختر فرق داره با دخترو پسر ینی چجوری بگم اونجوری که قبلا بود باش راحت نیستم همینش ناناراحتم میکنه:(

  Regan Macneil

  اتفاقا این عمل تو ایران راحت تره نسبت به جاهای دیگه مخصوصا کشورای مسیحی چون اونا مخصوصا مذهبیاشون قبول ندارن ولی این عمل از مظر اسلام تایید شده. اونم واقعا خیلی مشکل داشت با جسمش یعنی همش به من میگفت خیلی سخته که دختر باشه بعد من فکر میکردم میخواد دستم بندازه:)

  Sabet

  اما درکل ادمی بنظرم اختیارکامل جسم وروح خودشه داره ،ب ماچ که میخاد چکارش کنه والله تبلیغات سو این مملکته وگرنه همه به یع اندازه حق دارن

  Sabet

  شنیدم تغییرجنسیت درایران بسیار مشکل هست ومجوزای مختلفی میخاد که خیلیا بخاطر همین عملها ازکشور خارج وب ترکیه رفتن تا بتونن ازاین طریق کیس مناسب برای پناهندگی وعملشون بگیرن

  Sabet

  اون دوستت تغیر جنسیت داده تو چرا میخای بمیری؟؟تازه همچین دوستانی رو باید نگه داشت 😊

  Sabet

  سلام عیدسعید وفرخنده فطر مبارک 🌷

  Horror Book

  بلومیت سایت میسازه من تست کردم

  Regan Macneil

  به نطرم این دنیا دیگه جای موندن نیست، من میرم خودکشی کنم بای:)

  Regan Macneil

  کسی که سالها باش دوست بودم

  Regan Macneil

  باورم نمیشه یکی از دوستای قدیمیم تغییره جنسیت داده:/

  Soorousha

  یکی این بلومیت رو واسه من توضیح میده؟ 😏

  Soorousha

  فدا مدا 💙

  Amin-Mehdipour

  هیچی داداش قربونت

  Soorousha

  امین چی شده داداش؟؟ 🙁 خدایی نکرده مریض شدی؟ 😕

  Soorousha

  فقط پاتریک 😂😂 عروسکشم دارم 😐🤭

  Soorousha

  منم باب اسفنجی میبینم، اصن انگار واسه بچه‌ها نیست، این سینمایی آخریه ک عالی بود

  Soorousha

  کدوم پیجت؟ منظورت پروفایلته؟

  Soorousha

  تاحالا اینجارو با آبرو حفظ کردیم 😅😂

  Soorousha

  تینا نکن اینکارو 😂😁

  Amin-Mehdipour

  😓

  Yoha

  من اگه ۶۰ سالمم بشه نگاه میکنم😂

  Yoha

  کی نثل من با این سنش هنوز باب اسفنجی نگاه میکنه؟؟؟🤣🤣🤣

  Yoha

  اگه چند وقت دیگه همینطوری پیش بره اینجا مثلpo*n hub میشه🙃🙃🙃

  Yoha

  Room6 Supported By Foodforfox ChatRoom
  پربازدید ترین ها
  اتاق قرمز یا رد روم

  اتاق قرمز یا رد روم اتاق قرمز  سایتی در دارک وب بوده که با پرداخت مبلغی وارد ان شده و بصورت زنده تکه تکه کردن انسان ها را مشاهده می نمایید در پشت اتاق های مرگ دارک نت چه می گ

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما)

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما) فیلم هزار پای انسانی The Human Centipede یکی از بدترین فیلم های تاریخ سینماست که در سال 2009 برای اولین بار ساخته شد اما به دلیل س?

  داستان ترسناک یک حمام معمولی

  داستان ترسناک یک حمام معمولی horror6: الان حدود چندساله درگیرم خیلی کارا کردم که بتونم فراموش کنم آزاد بشم که نشد فقط با کمک یه جنگیر تونستم اونارو از خودم دور کنم،همیشه فکرمیکردم

  راز عدد 241543903

  ?ت که توسط دیوید هورویتز، هنرمند شناخته شده نیویورکی ابداع شد داستان از این قرار که دیوید هوروتیز در سال 2009 یک تصویر از خود ، در سایت فلیکر (که سایت محبوب عکاس ها و عکس دوستانه است) منتشر کرد در این تصویر دیوید سر خود را داخل یخچال کرده بود و از کاربران خواست این کار را انجام دهند و عکس ها را  با عدد 241543903 تگ کنند (برچسب بزنند).   حال چرا این عدد؟جالب است بدانید این عدد به صورت شانسی از ترکیب شماره سریال روی یخچال و بارکد روی نودل مرغ یخ زده بدست آمده است ایده سر در یخچال زمانی به سر دیوید زد که یکی از دوستان وی بدلیل بیماری سر خود را  در داخل یخچال می برد تا کمی دردش تسکین یابد. جالبی این موضوع باعث شد که خیلی ها این کار را انجام دهند و عکس خود را با تگ این 241543903 در سایت منتشر کنند، و بدلیل این که برچسب یک معیار مهم برای گوگل است با  جستجو این عدد در گوگل یک گالری از افرادی با سر هایی در داخل یخچال بارگذاری می شود.  

  لیست فیلم های ممنوعه جهان

  لیست فیلم های ممنوعه جهان این ژانر، ما را با ژرف ترین و تاریک ترین بُعد انسان آشنا می کند. جایی که همه ما امیدواریم هیچ وقت شاهد آن نبوده یا جزئی از آن نباشیم. از دید منتقدان، فیل

  شعر نفرین شده جهنم تومینو

  شعر نفرین شده جهنم تومینو جهنم تومینو شعری ژاپنی و نفرین شده که براساس افسانه ها اگر این شعر بلند خوانده شود سرنوشت بدی برای خواننده رقم خواهد زد. این شعر در یک کتاب 666 صفحه ای

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp eMp: سایت شرکت احساسی sentimentalcorp یک وب سایت راز آلود است که توسط سرور خود در اسپانیا کنترل می شود این سایت متعلق به رندی پروزاک بوده و حالتی راز

  فیلم ترسناک Hounds of Love 2016

  از نقطه ضعف هایشان برای ایجاد شکافی میان آنها استفاده کند تا بتواند جان سالم بدر ببرد…  

  فیلمی از عروسک لولیتا

  فیلمی از عروسک لولیتا o6: سلام حتما درباره عروسک های لولیتا چیز های زیادی شنیدید لولیتا به دخترانی میگویند که دست و پای آنها بریده می شه و دندانشان را می کشند و از آنها به عنوان ب?

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)   ژانر : ترسناک زمان : 70 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : امریکا کارگردان : Eli Roth ستارگان : Jay Hernandez, Derek Richardson, Eythor Gudjonsson خلاصه دا

  خانه اجنه در کلاردشت

  خانه اجنه در کلاردشت horror6: ویلای متروکه در کلاردشت که تمامی پنجره های آن با یکدیگر متفاوت هست و ساکنین می گویند که این خانه ارواح یک شبه ساخته شده است درب این ویلای متروکه در کلا?

  درگاه دارک وب

  کاربر گرامی این صفحه پل ارتباطی بین شما و وب پنهان می باشد تمامی لینک ها بررسی شده و شما را به وب سایت های خطرناک و بد افزار ها متصل نمی کنند قبل از ورود به وب پنهان نکات امنیتی را

  معرفی سایت های دارک وب

  معرفی سایت های دارک وب دارک وب یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسا

  لیلیت کیست (نخستین زن حضرت آدم)

  لیلیت کیست (نخستین زن حضرت آدم) داستان آفرینش در هر دینی به صورتی بیان شده است که انسانهای نخستین در همه آن ها آدم و حوا بوده اند اما نظریه متفاوتی نیز در اینباره وجود دارد که ا

  ترسا فیدالگو (روح مجازی)

  ترسا فیدالگو (روح مجازی) شاید شما هم در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی با کامنت‌هایی عجیب مواجه شده باشید. کامنت‌هایی که در همان سطر اول، خبر از رخدادی عجیب و ترسن


  # پربازدید های امروز
  #فیلم ترسناک Hounds of Love 2016
  #داستان ترسناک یک حمام معمولی
  #شعر نفرین شده جهنم تومینو
  #راز عدد 666 چیست؟
  #تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها
  مطالب مرتبط
  فراماسونری (مرموزترین گروه های مذهبی)

  فراماسونری (مرموزترین گروه های مذهبی) فراماسون‌ ها یکی از مرموزترین و بحث‌برانگیزترین گروه‌های مذهبی جهان هستند. چندین دهه از حیات ماسون‌ها می‌گذرد و اگر بخواهیم ادعاهای‌?...

  گوگل ایلومیناتی واقعی؟!؟

  بعضی از تئوری ها میگن گوگل کروم ایلومیناتیه واقعیه (ایلومیناتی اسم یه گروهی هست که بسیاری از مردم عقیده دارند که انها کنترل امور جهان رو بدست دارند) لگوی شرکت گوگل کروم نما...

  آجنا (چشم سوم)

  آجنا (چشم سوم) :     آجنا نام دیگر چشم سوم هست. این چشم نام‌های زیادی از جمله تیسرتیل، معرفت‌دل وچشم بصیرت و... دارد.  محل آن در پیشانی ست.  از طریق آنجنا می&zwnj...

  جاده بیمینی

  در سال ۱۹۶۸ غواصان در سواحل شمالی جزیره بیمینی در باهاما یک خط از سنگ آهک های صاف و عظیم را در زیر دریا کشف کردند. پس از بررسی های بیشتر آن ها دو تشابه را کشف کردند اینکه تقریبا هم...

  ایلومیناتی

  ایلومیناتی (به لاتین: Illuminati)، (جمع لاتین illuminatus به معنای "روشن‌ضمیر") به گروه‌های گوناگون واقعی و ساختگی گفته می‌شود. امروزه، ایلومیناتی فراگیرتری...

  اسرار منطقه 51

  اسرار منطقه 51 در وسط بیابان نوادا کشور ایالات متحده ( Nevada desert) یک جاده خاکی وجود دارد که به دروازه ورودی منطقه ۵۱ (Area 51) منتهی می شود. این مکان توسط تورهای شبکه ای، یک در ورودی بس...

  وقایع سال 2021 از جلد مجله اکونومیست

  اکونومیست هفته‌ نامه خبری و بین‌المللی به زبان انگلیسی که در لندن ویرایش می‌شود و به شرکت روزنامه اکونومیست با مسئولیت محدود (The Economist Newspaper Limited) تعلق دارد. چاپ مستمر آن به...

  راز پنهان و تئوری نوشیدنی مانستر

  وقتی نوشیدنی مانستر وارد بازار شد،توجه عده ای را به خودش جلب کرد،محبوبیت این نوشیدنی برای مزه ی متفاوت اسکری ورلد و همینطور لوگوی جالب آن بوده،که حرف "M" یعنی اول کلمه "Mon...

  برچسب
  #زودیاک
  #قاتل
  #زودیاک قاتل
  #رمز گشایی معما زودیاک
  #horror
  #horror website
  #سایت ترسناک ایرانی
  دسته
  داستان (محتوای خواندنی با ویژگی انتقال هیجان و ترس)
  یوفو (فرا زمینی ها)
  بازی (بازی هایی با محتوا ترسناک)
  انیمیشن (انیمیشن هایی با محتوا ترسناک)
  افراد (انسان های خاص)
  حیوانات (جانداران ترسناک)
  پرونده های ترسناک (جنایت های جهان)
  مستند (مستند هایی با محتوا ترسناک)
  جنگ و جنگ افزار ها (سلاح های مرگبار)
  فضا (عجایب اسمان)
  شیطان پرستی (موضوعاتی مرتبط با شیطان و شیاطین)
  سریال (سریال هایی با محتوا ترسناک)
  اسرار و رموز (جهان پنهان)
  حوادث (رخداد های ترسناک)
  کتاب (کتاب هایی با محتوا ترسناک)
  جالب (مطالب جالب توجه)
  مکان های ترسناک (اماکن عجیب)
  ماورا الطبیعه (ارواح)
  تسخیر شده گان (اجنه)
  اطلاعات عمومی (دانستنیها)
  شکنجه و بردگی (سلطه پذیر)
  برنامه های کاربردی (نرم افزار ها)
  تصاویر (تصویر های ترسناک)
  فیلم (فیلم هایی با محتوا ترسناک)
  عجیب (عجایب جهان)
  ترسناک (اتفاقات ترسناک جهان)
  اینترنت (هر موضوعی که با اینترنت مرتبط است)
  وسایل نقلیه (هرگونه وسیله ساخت بشر که قادر به جا به جایی اجسام باشد)
  خدا (موضوعاتی مرتبط با الهیات)
  تبلیغ
  Magic

  11 نیاز به رتبه

  font Lora_on

  13 نیاز به رتبه

  font Anton_on

  نیاز به رتبه 16

  font Mukta_on

  نیاز به رتبه 20

  font Cairo_on

  نیاز به رتبه 24

  font Almarai_on

  نیاز به رتبه 32

  font Stylish_on

  نیاز به رتبه 40

  font Nosifer_on
  راهنما: این بخش سیستم ویجت های سایت را در بر میگیرد که به کمک آن می توانید تنظیمات موقتی خود را بر روی بخش های مختلف قالب اعمال نمایید
  با نام نویسی سریع در سایت از امکانات خاص از جمله تغییر تم ، فونت و ... برخوردار شو