نقد و بررسی فیلم میانه تابستان -Midsommar

نقد و بررسی فیلم میانه تابستان -Midsommar

نقد و بررسی فیلم میانه تابستان -Midsommar
date: 2020-10-17 16:11:02
 • view: 22 today: 0
 • نقد و بررسی فیلم میانه تابستان -Midsommar

  میدسامر یک فیلم فولکلور دلهره‌آور آمریکایی به نویسندگی و کارگردانی آری استر است که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به فلورنس پیو، جک رینور، ویل پولتر، و ویلیام جکسون هارپر اشاره کرد. این فیلم داستان یک گروه جوان را روایت می‌کند که برای شرکت در یک جشنواره سنتی که هر ۹۰ سال یک‌بار در دهکده‌ای دورافتاده در سوئد برگزار می‌شود، راهی اسکاندیناوی می‌شوند اما ناگاه خود را دربند فرقه‌ای شمن‌باور می‌یابند. فیلم میدسامر تحسین منتقدین و مخاطبان را در پی داشت.

  فیلم هیجانیِ کالت آقای «آری آستر» دچار بالا و پایین‌های زیادی می‌شود اما دیدی که در لایه‌های زیرین اثر وجود دارد مستحکم است. «میانه‌ی تابستان» (Midsommar) با یک رویداد تراماتیک شروع می‌شود و یک صحنه‌ی جنسی بسیار شدید و پرحرارت پایان می‌یابد، پایانی که در نتیجه‌ی اقداماتی انتقام‌جویانه شکل می‌گیرد، پایانی که مخاطبان را به لحاظ احساسی تخلیه می‌کند. با این دید که به آن نگاه کنیم می‌بینیم که این اثر در راستای همان مسیر و جهانی است که کارگردان با فیلم «ارثی»(Hereditary) ساخته بود، فیلمی ساخته شده در سال ۲۰۱۸ که اولین اثر کارگردانش بود.

  اما این دنباله‌ی معنوی نیات بی‌پرواتری دارد. این روش فیلم‌سازی سبکی دیوانه‌وار است که ارزش وقت‌گذاشتن دارد؛ آقای «آستر» فیلم «مرد ترکه»(The Wicker Man) را تبدیل به یک فیلم جدایی منحرفانه کرده است، بخشی از اسطوره‌شناسی سوئدی به سبک ناامیدی اینگمار برگمانی به آن تزریق کرده است و تصاویر رنگارنگ حماسی‌ای خلق کرده است. شاید که او نتوانسته باشد بهترین تصمیمات ممکن را بگیرد اما دیدی که در لایه‌های زیرین اثر وجود دارد از استحکام بالایی برخوردار است.

  درست مثل فیلم «ارثی»، آقای «آستر» استعاره‌ای پیچیده درباره‌ی خشم و ناراحتی ساخته است که در برابر خطرات نمادین پیش‌زمینه‌ای قرار دارد. اما این دفعه این خطرات در مقابل چشم ما قرار دارند؛ شاید اولین فیلم ترسناک‌ جدی‌ای که در زیر نر خورشید قرار دارد. «میانه‌ی تابستان» داستان خود را در زیر روشنایی نور خورشید تابستانی و چشم‌اندازهای تکان‌دهنده‌ای که به لحاظ روانی آزاردهنده اند تعریف می‌کند. آن پیچیدگی بصری نیروی یکتاکننده‌ی خلق می‌کند که معمولا می‌تواند اثر را در بزنگاه‌های خطرناک نجات بدهد چرا که فیلم‌برداری آکروباتیک و صداگذاری‌های جذب‌کننده‌ی اثر بسیار سحرانگیز عمل می‌کنند.حتی با وجود این، چیزی نیست که بتواند بهتر از صحنه‌ی ابتدایی خیره‌کننده‌ی اثر و به دنباله‌ی آن شروع سفر بزرگ باشد، جایی که دانش‌آموزی روانی به اسم «دنی» (فلورنس پو) با تراماهای خانوادگی‌‌ای دست و پنجه نرم می‌کند، تراماهایی که صد البته به اندازه‌ی لحن تاریک فیلم «ارثی» پیچیده نیستند. در حالی که آن مرگ ناگوار در فیلم «ارثی» باعث شد که شخصیت‌ها در داخل چاهی از ناامیدی و رنج قرار بگیرند، در این فیلم مرگ بهانه‌ای برای فرار است. او که همین حالا هم در رابطه‌ی سخت با هم‌کلاسی‌ای به اسم «کریستین» (جک رینور) گیر افتاده است، تصمیم نابخردانه‌ای می‌گیرد تا او و هم‌کلاسی‌هایش را به محله‌ای خارج از شهر دنبال بکند و در یک سری مراسم تابستانی که حالتی خرده فرهنگی دارد شرکت بکند.

  «کریستین» اصلا فرد مناسبی برای رابطه نیست، کسی که در مهم‌ترین لحظات اصلا به لحاظ احساسی برای «دنی» در دسترس نیست و همین مسئله باعث می‌شود تا موارد دیگری نیز وارد این رابطه بشوند. آقای «آستر» به شخصیت‌های کلیشه‌ای خود شتابی مناسب می‌دهد و «میانه‌ی تابستان» برای لحظاتی در مسیر رفتن به یک «هاستل» قرار دارد، جایی که یک سری آمریکایی جوان به دنیایی اشتیاق نشان می‌دهند که می‌تواند کامل ببلعدشان.

  این گروه توسط یک دانشجوی دکتری انسان‌شناسی به نام «جاش» (ویلیام جکسون هارپر) که در حال مطالعه‌ی فرهنگ محلی و سنت‌های نیمه‌ی تابستان اروپایی‌ها است به این محل دعوت شده اند و البته استقبال گرم «پله» (ویلهم بلومگرن) که آن‌ها را برای دیدن این منطقه دعوت کرده است نیز تاثیرگذار بوده است. برای اینکه از وجود حتما یک انسان باحال در این گروه هم اطمینان حاصل بشود، «مارک» (ویل پورتر) نیز به این گروه پیوسته است، کسی که باور دارد در هر سفری در قلب اروپا حتما باید نیازهای سرگرمی‌پسندانه‌ی خود را ارضا بکند. اگر کسی توانست حدس بزنید چه کسی دردسر را آغاز می‌کند برنده است.

  اما صبر کنید؛ خیلی قبل‌تر از اینکه «بابی کرلیک» موسیقی متن حزن‌انگیز خود را شروع بکند و دوربین «آستر» نیز شروع به زیر نظر گرفتن سفر این گروه از جاده‌ای خاکی به محله‌ی روستایی بکند، کاملا مشخص است که «میانه‌ی تابستان» نیات بزرگی دارد که داستان درگیر‌کننده‌ش را کم‌اهمیت‌تر می‌کند. تا زمانی که این گروه به «هالسینگراد» برسد (در واقع یک محله‌ی روستایی در مجارستان)، آقای «آستر» سرنوشت این گروه را از بسیار از زوایا نشان داده است و فیلم قبل از شروع شدنش، عملا پایان یافته است.

  اما دیدن این هرج و مرج آماتورگونه چه جذابیتی دارد. «دنی» که خود را کاملا مقصر می‌داند و آینده‌ش با شریک خسته‌کننده‌ش امیدوارکننده نیست، او تصمیم می‌گیرد که به گروهی بپیوندد که قصد رفتن به یک کلونی را دارند و در همین مسیر با تصاویر و صداهای کابوس‌واری روبه‌رو می‌شود که بنای پرده‌برداری ادامه‌ی فیلم را پایه‌گذاری می‌کند.در نهایت گروه به آن مکان می‌رسد، جایی که یک گروه از روستاییان به افراد تازه‌وارد پوزخند می‌زدند و آرامش خطرناکی در نگاهشان قرار دارد. حدود یک ساعت از این مارپیچ ۱۴۰ دقیقه‌ای گذشته است که اولین پیچش داستانی مرگبار فرا می‌رسد. از آن به بعد آقای «آستر» مراسم‌های سنتی عجیب و تکان‌دهنده، مراسم‌های بارداری شوکه‌کننده و تعدادی رقص دیوانه‌وار را به تصویر می‌کشد. این سنت‌ها شامل یک مذهب تخیلی به نام Harga می‌شود و قبل از اینکه بخواهید نسبت فرهنگی آن را متوجه بشوید باید بگویم که به نظر می‌رسد «آستر» به وظیفه‌ی خود کاملا واقف است. فیلم با جزئیات شوکه‌کننده‌ی دیگری هم همراه شده است من جمله یک الفبای سنگی که بر روی دیوارهای محل استقرار بازدیدکنندگان قرار دارد.

  همچنان هم اما فرمالیسم «آستر» بر روی انگیزه‌های روایی او سایه می‌اندازد. یکی از شخصیت‌ها مستندسازی‌های Harga از مراسم‌هایشان را «برگه‌ی موسیقی احساسی» می‌نامد که با بخش اعظمی از داستان‌گویی اثر هماهنگی دارد. بسیاری از شخصیت‌های فیلم با کاریکاتورهایی که قبلا دیده‌ایم تشابه دارند؛ آمریکایی‌های جوانی که سرنوشت‌شان این است که در موقعیتی خارج از کنترل‌شان قرار بگیرند و دنیایی‌ای که تلاش دارد ضعف‌های آن‌ها را بهشان نشان بدهد. تنها «دنی» شخصیتی مستقل و جدید دارد که بخش زیادی از آن به خاطر بازیگرش است، کسی که عدم قطعیت زیادی به این شخصیت اضافه کرده است و او را در حالی که احساسات متضادی را در موقعیت‌های عجیبی تجربه می‌کند به تصویر کشیده است.چیز عجیبی نیست که در پایان فیلم «میانه‌ی تابستان» او لبخند پایانی را می‌زند اما البته نه قبل از نقطه‌ی اوجی طولانی و همه‌جانبه که پیش‌زمینه‌ی داستان را ارزشمندتر می‌کند. آقای «آستر» همیشه بزرگ‌ترین سوپرایزها را در کارهایش ندارد اما او در زدن ضربه‌ی نهایی استاد است. درست مثل فیلم «ارثی»، فیلم در نهایت به نمایش نهایی‌ای می‌رسد که تمام شخصیت‌ها را به کنار یکدیگر می‌آورد.

   

  ایجاد مقاله

  گزارش

  شما عضو وبگاه نیستید!

  دیدگاه

  ارسال شد


  Confirmed By admin Amin-Mehdipour

  Login

  با عضویت در وبگاه از امکانات حرفه ای آن بهره مند شوید!

  ثبت نام

  17

  Room 6

  ناشناس

  IP: 17646

  😂😂😂😂

  ناشناس

  IP: 5114

  گلرو کم بود مطهره هم اضافه شد 😂

  ناشناس

  IP: 5125

  داستانای اینجا عالیه مطهره

  ناشناس

  IP: 5125

  کی کیو کشته مطهره

  Soorousha

  😐

  Soorousha

  Hi lilith

  ناشناس

  IP: 9582

  Slm

  ناشناس

  IP: 4532

  سلام😐

  ناشناس

  IP: 4532

  😐

  ناشناس

  IP: 5188

  😍😍

  ناشناس

  IP: 138197

  😐💛با افتخار لیلیث هستم

  ناشناس

  IP: 5210

  سلا

  Soorousha

  گلرو یک انسان مؤنث است

  ناشناس

  IP: 89196

  کسی هست

  ناشناس

  IP: 89196

  سلام

  ناشناس

  IP: 109203

  گلرو کیست؟😐

  ناشناس

  IP: 109203

  گلروووو کجاییی دقیقا کجایی🤔

  ناشناس

  IP: 109203

  😐بچو

  ناشناس

  IP: 4556

  ناشناس

  IP: 4556

  ناشناس

  IP: 4556

  سلام

  ناشناس

  IP: 217138

  سرهنگ

  ناشناس

  IP: 217138

  سلام به همه خوبان

  ناشناس

  IP: 5116

  بخورش

  ناشناس

  IP: 5122

  🤔

  ناشناس

  IP: 5122

  خوبی

  ناشناس

  IP: 5122

  سلام خکبی

  Faryal22

  سلام

  ناشناس

  IP: 5127

  سلام

  Soorousha

  گلرووو کجایی 😂😂😐

  ناشناس

  IP: 5114

  من میلادم

  ناشناس

  IP: 5114

  سلام

  ناشناس

  IP: 19547

  nd

  ناشناس

  IP: 37129

  کی کشتی کی کیو کشته وایییب

  ناشناس

  IP: 37129

  سلام مطهره هستم

  03:00

  😅😅😅😅

  ناشناس

  IP: 2183

  😅😅😅😅

  ناشناس

  IP: 2183

  Faryal22

  :/

  ناشناس

  IP: 5124

  دوتا بودش خودم خوردمش

  Room6 Supported By Foodforfox ChatRoom

  Best Views

  اتاق قرمز یا رد روم

  اتاق قرمز یا رد روم اتاق قرمز  سایتی در دارک وب بوده که با پرداخت مبلغی وارد ان شده و بصورت زنده تکه تکه کردن انسان ها را مشاهده می نمایید در پشت اتاق های مرگ دارک نت چه می گ

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما)

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما) فیلم هزار پای انسانی The Human Centipede یکی از بدترین فیلم های تاریخ سینماست که در سال 2009 برای اولین بار ساخته شد اما به دلیل س?

  راز عدد 241543903

  ?ت که توسط دیوید هورویتز، هنرمند شناخته شده نیویورکی ابداع شد داستان از این قرار که دیوید هوروتیز در سال 2009 یک تصویر از خود ، در سایت فلیکر (که سایت محبوب عکاس ها و عکس دوستانه است) منتشر کرد در این تصویر دیوید سر خود را داخل یخچال کرده بود و از کاربران خواست این کار را انجام دهند و عکس ها را  با عدد 241543903 تگ کنند (برچسب بزنند).   حال چرا این عدد؟جالب است بدانید این عدد به صورت شانسی از ترکیب شماره سریال روی یخچال و بارکد روی نودل مرغ یخ زده بدست آمده است ایده سر در یخچال زمانی به سر دیوید زد که یکی از دوستان وی بدلیل بیماری سر خود را  در داخل یخچال می برد تا کمی دردش تسکین یابد. جالبی این موضوع باعث شد که خیلی ها این کار را انجام دهند و عکس خود را با تگ این 241543903 در سایت منتشر کنند، و بدلیل این که برچسب یک معیار مهم برای گوگل است با  جستجو این عدد در گوگل یک گالری از افرادی با سر هایی در داخل یخچال بارگذاری می شود.  

  لیست فیلم های ممنوعه جهان

  لیست فیلم های ممنوعه جهان این ژانر، ما را با ژرف ترین و تاریک ترین بُعد انسان آشنا می کند. جایی که همه ما امیدواریم هیچ وقت شاهد آن نبوده یا جزئی از آن نباشیم. از دید منتقدان، فیل

  داستان ترسناک یک حمام معمولی

  داستان ترسناک یک حمام معمولی horror6: الان حدود چندساله درگیرم خیلی کارا کردم که بتونم فراموش کنم آزاد بشم که نشد فقط با کمک یه جنگیر تونستم اونارو از خودم دور کنم،همیشه فکرمیکردم

  فیلمی از عروسک لولیتا

  فیلمی از عروسک لولیتا o6: سلام حتما درباره عروسک های لولیتا چیز های زیادی شنیدید لولیتا به دخترانی میگویند که دست و پای آنها بریده می شه و دندانشان را می کشند و از آنها به عنوان ب?

  شعر نفرین شده جهنم تومینو

  شعر نفرین شده جهنم تومینو جهنم تومینو شعری ژاپنی و نفرین شده که براساس افسانه ها اگر این شعر بلند خوانده شود سرنوشت بدی برای خواننده رقم خواهد زد. این شعر در یک کتاب 666 صفحه ای

  درگاه دارک وب

  کاربر گرامی این صفحه پل ارتباطی بین شما و وب پنهان می باشد تمامی لینک ها بررسی شده و شما را به وب سایت های خطرناک و بد افزار ها متصل نمی کنند قبل از ورود به وب پنهان نکات امنیتی را

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)   ژانر : ترسناک زمان : 70 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : امریکا کارگردان : Eli Roth ستارگان : Jay Hernandez, Derek Richardson, Eythor Gudjonsson خلاصه دا

  ترسا فیدالگو (روح مجازی)

  ترسا فیدالگو (روح مجازی) شاید شما هم در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی با کامنت‌هایی عجیب مواجه شده باشید. کامنت‌هایی که در همان سطر اول، خبر از رخدادی عجیب و ترسن

  معرفی سایت های دارک وب

  معرفی سایت های دارک وب دارک وب یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسا

  لیلیت کیست (نخستین زن حضرت آدم)

  لیلیت کیست (نخستین زن حضرت آدم) داستان آفرینش در هر دینی به صورتی بیان شده است که انسانهای نخستین در همه آن ها آدم و حوا بوده اند اما نظریه متفاوتی نیز در اینباره وجود دارد که ا

  موزه اد و لورن وارن (موزه ترسناک)

  موزه اد و لورن وارن (موزه ترسناک) موزه ماورا الطبیعه اد و لورن وارن (occult museum) ،قدیمی ترین و تنها موزه از نوع خود است این موزه معروف، صدها هزار بازدید کننده از سراسر جهان را

  عروسک جنسی لولیتا

  عروسک جنسی لولیتا داستان عروسک لولیتا به سال ۱۹۹۵ و زمانی که ولادیمیر نوباکوف داستانی تحت عنوان لولیتا را منتشر کرد باز می گردد. داستان این رمان در مورد یک استاد دانشگاه است که

  فیلم ترسناک 1980 Cannibal Holocaust (کانیبال هولوکاست)

  فیلم ترسناک 1980 Cannibal Holocaust (کانیبال هولوکاست)   ژانر : ترسناک زمان : 58 دقیقه زبان : انگلیسی / اسپانیایی / ایتالیایی محصول : ایتالیا کارگردان : Ruggero Deodato ستارگ


  Today Show#

  #لیست فیلم های ممنوعه جهان
  #بازی ترسناک مومو (MOMO)
  #ماجرای دختر آبادانی و مامور حراست
  #معرفی سایت های دارک وب
  #شعر نفرین شده جهنم تومینو

  Related Posts

  فیلم ترسناک Slumber 2017

  فیلم ترسناک Slumber 2017   ژانر : ترسناک / هیجانی زمان : 84 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : آمریکا / انگلستان کارگردان : Jonathan Hopkins ستارگان : Honor Kneafsey, Maggie Q, Sylvester McCoy خلاصه داستان : ...

  10 فیلم ترسناک با داستانی واقعی

  10 فیلم ترسناک با داستانی واقعی گاهی اوقات، فیلم‌های ترسناک با استفاده از عبارت «بر اساس داستانی واقعی» تبلیغ و همه‌گیر می‌شوند ولی بعضی از مخاطبان خیلی به این جمله اعتقاد ند?...

  فیلم ترسناک Altered States 1980 (احوال دگرگون شده)

  فیلم ترسناک Altered States 1980 (احوال دگرگون شده)   ژانر : درام / فانتزی / ترسناک زمان : 82 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : آمریکا کارگردان : Ken Russell ستارگان : William Hurt, Bob Balaban, Blair Brown ...

  فیلم در یک قفسه شیشه ای (بدترین فیلم های تاریخ سینما)

  فیلم در یک قفسه شیشه ای (بدترین فیلم های تاریخ سینما) در یک قفسه شیشه ای فیلمی ترسناک و درام ، محصول کشور اسپانیا است نویسنده و کارگردانی این فیلم عجیب را آگوستی ویارونگا برعهده...

  فیلم ترسناک The Woman in Black 2012

  فیلم ترسناک The Woman in Black 2012   ژانر :  ترسناک / درام / هیجان انگیز زمان : 95 دقیقه زبان : انگلیسی و دوبله فارسی محصول : آمریکا / کانادا / سوئد کارگردان : James Watkins ستارگان : Daniel ...

  فیلم ترسناک Slender Man 2013 (مرد لاغر)

  فیلم ترسناک Slender Man 2013 (مرد لاغر)   ژانر : ترسناک / هیجان انگیز زمان : 78 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : آمریکا کارگردان : Anthony Meadows ستارگان : Tamela D’Amico, Tommy Phillips, Adrienne Arno خلاص?...

  فیلم ترسناک Satan’s Slaves 2017 (بردگان شیطان)

  فیلم ترسناک Satan’s Slaves 2017 (بردگان شیطان)   ژانر : ترسناک / درام / معمایی زمان : 107دقیقه زبان : کره ایی محصول : اندونزی / کره جنوبی کارگردان : Joko Anwar ستارگان : Bront Palarae, Tara Basro, En...

  نقد و بررسی فیلم زار

  نقد و بررسی فیلم زار یکی از این ژانرها که بسیار مورد توجه اهالی سینما و سینمادوستان واقع شده، ژانر وحشت است که با عنوان "سایه‌های ترس" هر شب در مدت برگزاری جشنواره به فیلم‌های ?...

  Tags

  #Midsommar
  #نقد فیلم Midsommar
  #نقد فیلم میانه تابستان
  #فیلم ترسناک
  #ترس
  #horror website
  #سایت ترسناک ایرانی

  Categories

  داستان (محتوای خواندنی با ویژگی انتقال هیجان و ترس)
  یوفو (فرا زمینی ها)
  بازی (بازی هایی با محتوا ترسناک)
  انیمیشن (انیمیشن هایی با محتوا ترسناک)
  افراد (انسان های خاص)
  حیوانات (جانداران ترسناک)
  پرونده های ترسناک (جنایت های جهان)
  مستند (مستند هایی با محتوا ترسناک)
  جنگ و جنگ افزار ها (سلاح های مرگبار)
  فضا (عجایب اسمان)
  شیطان پرستی (موضوعاتی مرتبط با شیطان و شیاطین)
  سریال (سریال هایی با محتوا ترسناک)
  اسرار و رموز (جهان پنهان)
  حوادث (رخداد های ترسناک)
  کتاب (کتاب هایی با محتوا ترسناک)
  جالب (مطالب جالب توجه)
  مکان های ترسناک (اماکن عجیب)
  ماورا الطبیعه (ارواح)
  تسخیر شده گان (اجنه)
  اطلاعات عمومی (دانستنیها)
  شکنجه و بردگی (سلطه پذیر)
  برنامه های کاربردی (نرم افزار ها)
  تصاویر (تصویر های ترسناک)
  فیلم (فیلم هایی با محتوا ترسناک)
  عجیب (عجایب جهان)
  ترسناک (اتفاقات ترسناک جهان)
  اینترنت (هر موضوعی که با اینترنت مرتبط است)
  وسایل نقلیه (هرگونه وسیله ساخت بشر که قادر به جا به جایی اجسام باشد)
  خدا (موضوعاتی مرتبط با الهیات)

  Magic

  11 نیاز به رتبه

  font Lora_on

  13 نیاز به رتبه

  font Anton_on

  نیاز به رتبه 16

  font Mukta_on

  نیاز به رتبه 20

  font Cairo_on

  نیاز به رتبه 24

  font Almarai_on

  نیاز به رتبه 32

  font Stylish_on

  نیاز به رتبه 40

  font Nosifer_on
  راهنما: این بخش سیستم ویجت های سایت را در بر میگیرد که به کمک آن می توانید تنظیمات موقتی خود را بر روی بخش های مختلف قالب اعمال نمایید
  با نام نویسی سریع در سایت از امکانات خاص از جمله تغییر تم ، فونت و ... برخوردار شو