نقد و بررسی فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس

نقد و بررسی فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس

نقد و بررسی فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس
date: 2018-03-13 16:21:16
 • view: 3674 today: 0
 • نقد و بررسی فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس

  نقد و بررسی فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس

  کشتار با اره برقی در تگزاس که اولین نسخه آن در سال 1974 بر روی پرده سینماها رفت، یکی از ترسناک ترین و دلهره آورترین فیلمهای تاریخ سینما بود. تماشای قاتلی که ماسک به صورت دارد و از هیچ قتل وحشتناکی ابایی ندارد، در آن دوران یکی از کابوس های اصلی مردم آمریکا بود. پس از این فیلم حتی فروشندگان اره برقی نیز دقت بیشتری در فروش این محصول به مردم داشتند و گفته می شود که تمهیدات خاصی هم برای فروش آن در نظر گرفته شده بود ( برای اینکه مبادا کسی با دیدن فیلم جو زده شود و با اره برقی به جان مردم بیفتد؛ معمولا این مسائل در آمریکا اتفاق می افتد). محبوبیت فیلم کشتار ... همچنان در دهه ی هفتاد میلادی ادامه داشت تا اینکه دنباله ها به سراغ فیلم آمدند. در هالیوود همواره یک قانون نانوشته وجود دارد و آن اینکه هرگاه فیلمی به موفقیت رسید، حتما باید نسخه های دیگری هم از آن ساخته شود و به این ترتیب بود که داستان  کشتار با اره برقی در تگزاس  در سراشیبی سقوط قرار گرفت.

  پس از اولین قسمت که در سال 1974 مردم را شوکه کرد، دنباله های زیادی برای این فیلم ساخته شد که همگی آنها اثار به شدت نازلی بودند (در بین این نسخه ها، مشخصاً فیلمهایی نظیر  کشتار با اره برقی در تگزاس : نسل بعد  هم حضور داشت که یک کمدی کاملاً احمقانه و بی ارزش بود که به راحتی می تواند در صدر لیست بدترین فیلمهای تاریخ سینما قرار بگیرد.

  البته من این فیلم را در میان سری رسمی فیلمهای « کشتار... » قرار نمی دهم ). آخرین نسخه از سری فیلمهای  کشتار ...  در سال 2006 ساخته شد که این یکی هم یک شکست کامل برای سازندگانش بود. حالا در سال 2013 و در فصلی که فیلمهای اسکاری سینماها را قبضه کرده اند، قسمتی دیگر از  کشتار با اره برقی در تگزاس  به نمایش درآمده که تنها تفاوت بارزش با نسخه های قبلی در سه بعدی بودنش است. این قسمت درست از جایی آغاز می شود که قسمت اول به پایان رسیده بود. مردم شهر نیوت در یک حرکت خشونت آمیز، خانه خانواده سایر را به آتش کشیدند تا برای همیشه از دست دردسرهای جد سایر ( همان قاتل معروفی که ماسک به صورت می زد ) راحت شوند. اما در حین آتش سوزی ، گراوین میلر ( دیوید بورن ) کودکی را می یابد که از مهلکه نجات یافته و بی سرپرست است.

  به همین جهت تصمیم میگیرد او را به خانه برده و حضانت او را برعهده بگیرد. آن کودک بی سرپرست حالا بزرگ شده و هدر ( آلکساندرا ددریو ) نام دارد. دختر جوانی که به تازگی به وی اطلاع داده شده که یک خانه بزرگ از طرف مادربزرگ هرگز ندیده اش، به وی ارث رسیده و حالا او برای دریافت این ارث بزرگ ، باید به تگزاس سفر کند. هدر برای سفر، به سراغ دوست پسرش رایان ( تری سانگز ) می رود تا او را با خود در این سفر همراه کند و همچنین از دو دوست صمیمی دیگرش به نامهای نیکی ( تانیا ریموند ) و کنی ( کرام مالیکی – سانچز ) نیز بخواهد تا در این سفر همراه وی باشند. بزودی سفر این دوستان به خانه مذکور آغاز می شود اما با ورود به این خانه بزرگ، سر و کله قاتل اره برقی به دست هم پیدا می شود که برای قتل عام کردن آنها بی تابی می کند. معمولاً هر فیلمی که به اکران عمومی در می آید، نقاط ضعف و مثبت خاص خودش را دارد. فیلمهایی بوده اند که بازیهای چشمگیری داشته اند اما فیلمنامه ضعیف، یک مانع بزرگ در موفقیت فیلم بوده است یا بالعکس. اما « کشتار ... » فیلمی است که تمام اشکالاتی که در فیلمهای مختلف هربار بصورت رندوم مشاهده می شود را در خود یکجا دارد. فیلمنامه کشتار ...  به حدی پر حفره و ضعیف است که ارزش فیلم را تا حد یک اثر ویدئویی ( البته با احترام با آثار موفق ویدئویی ) کاهش داده است.

   در فیلم عنوان شده که داستان یه نوعی دنباله رو  کشتار ...  سال 1974 یعنی فیلمِ اصلی می باشد. این موضوع به تنهایی باعث می شود تا حس کنجکاوی تماشاگران و علاقه مندان این فیلم تحریک شود اما چیزی که در ادامه با آن مواجه می شوند، چیزی به جز مشتی ایده های پوچ و بی ارزش نیست. اینطور که کارگردان به ما گفته ، در سال 1974 همه چیز به اتمام رسید و آن خانه کذایی از بین رفت، اما قاتل داستان ما هنوز زنده مانده است. با یک حساب سرانگشتی اگر بخواهیم سن قاتل ماسک به صورت ( که در این فیلم برخلاف سری گذشته، هرگز از نام آشنای Leatherface برای خطاب قرار دادن این قاتل استفاده نمی شود ) را در زمان قتل های وحشیانه اش در سال 1974 را حدود 20 سال تخمین بزنیم ( مطمئنم کسی شکی ندارد که سن او حداقل بین 30 تا 40 سال بود ) ، باید وی اکنون حدود 59 سال داشته باشد و طی تمام این مدت هم با اره برقی معروفش در خیابان ها تردد می کرده و هیچ دغدغه ای هم به جز ایجاد صدای کذایی آن اره برقی نداشته است! او کجا زنگی می کرده؟

  غذا می خورده!؟ در تمام این سالها آیا دچار تحول نسبی هم نشده؟ اینترنت و تکنولوژی هم به کمکش نیامده؟ و.... شاید بهتر می بود از یک کرکتر جدید در فیلم استفاده می شد. از طرف دیگر هدر نیز که آن بچه نجات یافته سال 1974 می باشد،سن و سالش باید بیش از آنچه در فیلم نشان داده شده باشد، او هم دختر جوانی است که فکر نمی کنم بیشتر از 24 سال سن داشته باشد. از ایرادات پایه ای فیلم که بگذریم، باید گفت که « کشتار ... » در خلق صحنه های ترسناک و خشن، حتی کوچکترین خلاقیتی از خود نشان نداده و در اینجا ما با مجموعه ای از موقعیت های تکراری مواجه هستیم که پشت سر یکدیگر انبار شده اند.

  اینکه چند دختر و پسر جوان در عصر تکنولوژی ، نتوانند از پس موقعیت های کلاسیک داستان برآیند ( موبایل )، نکته ای است که تماشاگر را به شدت آزار می دهد. البته فیلم در بعضی موارد سعی کرده برای این مشکل از موقعیت های کلاسیک فیلمهای اسلشری نظیر قتل در نیمه شب و در لوکیشن قبرستان استفاده کند که متاسفانه در همین موارد هم بسیار ضعیف عمل کرده است.

  هدر برای فرار از موقعیت وحشتناکی که برای او رقم خورده، بجای فرار به سمت در خروجی یا محل امن، دائم به احمقانه ترین پناهگاه ممکن می رود تا قاتل نقاب به صورت بعد از کمی گشت و گذار در محل، ناگهان با اره برقی وارد صحنه شود و پناهگاه را خراب کند و باعث جیغ و فریاد دخترها شود! این روند تا آخرین دقایق فیلم وجود دارد.سه بعدی بودن فیلم هم کمکی به نجاتش از منجلاب نکرده است.

  صحنه های ارزشمند سه بعدی فیلم به ندرت به نصف انگشتان یک دست می رسد. کشتار با اره برقی در تگزاس سه بعدی یکی از بدترین دنباله هایی است که برای این سری از فیملها ساخته شده است. شاید لازم باشد یکی به تهیه کنندگان این موضوع را تفهیم کند که بهتر هست سوژه های کلاسیک ترسناک را بایگانی کنند و به دنبال ایده های جدید بگردند. « کشتار ... » مثال بسیار خوب برای آن دسته از تماشاگرانی است که می خواهند یک داستان و یک سوژه را در دو فیلم خوب و بد ببینند کشتار ... در سال 1974 یکی از بهترین های سال بود و هنوز هم ارزش فنی بالایی دارد، اما همین داستان حالا در سال 2013 چنان به ورطه سقوط کشیده شده که به سختی می توان آن را تا به انتها تحمل کرد.

   

   

  ایجاد مقاله
  گزارش

  شما عضو وبگاه نیستید!

  دیدگاه

  ارسال شد

  منتشر شده توسط admin jaber
  ساخت وب سایت در یک ثانیه با بلومیت!
  ورود

  با عضویت در وبگاه از امکانات حرفه ای آن بهره مند شوید!

  ثبت نام

  27

  Room 6

  Sabet

  هشدار بهت میدم منوقهوه ایی کنی منم زردت میکنم 😡🤘

  Sabet

  یوها نمیدونم تو چندتا داستان بهت گفتن ..

  Sabet

  تینا اینچین مرا تو آزردی 😣 خاله تیتو😝😂

  TINA

  ثابت جان بعد قهوه اییت میکنم ناراحت میشی

  Yoha

  تو کدوم داستان😑

  Yoha

  من؟؟کی؟

  Sabet

  یوها ،تورو میسپرم ب حق نظر دهندگان زیر داستان ب من گفتی درغگو ای شیاد مکار😳

  Sabet

  ثابت خالی نیست پسوند پاپری قبلشه 😣

  Sabet

  درضمن من فامیلیم پاپری ثابت هس خارجیشو بلد نبودم چطوری مینویسن 😡

  Sabet

  تینا 😂تینا نگاه اسم تینا😂 پسرونه اس دختر تینا باشه ،تینا😂

  Sabet

  یوها اون موقع سایت قاچاقی بود تاریخ تولد نداشت اما یادمه تینا ازهمون موقع کنکور میخوند

  Sabet

  منم متولد 86

  stan666

  ینفر هس ک از ۱۵ سالگی میشناسم امسال قراره نامزد کنیم😊😂

  stan666

  ی خبر دارم

  Yoha

  امانگ آس خیلی باحاله

  Yoha

  ماینکرافتم کلا باید از تو یوتیوب یاد بگیری

  Yoha

  مبینا تا حالا مافیا بازی گردی؟؟؟امانگ آس هم مثل همونه

  Regan Macneil

  سروشا تو متولد چند 72ای؟

  Regan Macneil

  خواهشا بگید ک میدونید چوری ینی چی😑

  Regan Macneil

  حالا خیلی مهم نیست کی اول گفته همچین آش دهن سوزیم نیست🙄😂😂یاد چوری میوفتم

  Regan Macneil

  بیااااا بروووو ینی تو فقط سه ماه ازم بزرگتری؟:////// اونوقت من تازه امسال میخوام برا اولین بار کنکور بدم:/ داوش اگه تو پیری من فسیلم

  Regan Macneil

  مرسی از لطفی که نسبت به من داشتی تینا خدا یک در دنیا هزار در آخرت بهت بده😑😂😂🥴

  Regan Macneil

  من باید بعد کنکور حتمن دوتا بازی رو ببینم چجوریه: ماینکرافت و امانگ آس

  Regan Macneil

  من که از خدامه ولی مطمئنم لااقل امسال نمیشه...مگه اینکه تو یه پارتی چیزی برام بجوری:)))

  Regan Macneil

  خره سروشا عجب پیشنهاد دوپی:/ اینو بنویسم بالا برگم که موقع تصحیح منو نشناسن کارناممه نیاد برام👀واقعا پیشنهاد خوبی بود یکی طلبت😎👻

  Regan Macneil

  اسمم مبیناست هانی

  Yoha

  ثابت حداقل دروغ میگی یکم تحقیق کن سایت از سال ۹۶ باز شده بعد تو چجوری از ۹۴ توشی:/

  Sabet

  کنکور میداد😳

  Sabet

  ازاون موقع تا حالا تینا داشت واسه دندون پزشکی

  Sabet

  Sabet

  من ازسال 94این سایت رو میخوندم

  TINA

  سروشا میشناسی منو قاطی کنم....میام براتا

  TINA

  خود مبینام میدونه من اول گفففففففتم مچلیییییییییی

  TINA

  ن من متولد ۲۲ فروردین ۱۳۸۱ ام

  Soorousha

  تازه یه سالم پشت کنکور بودی، الانم 19 سالته؟!! 😐 تینا بس کن این بازی کثیفو 😁 اینجا همه خودین، حالا من نمیگم ک امسال 29سالت شده، ولی خودت بعداً بگو 😅😁

  Soorousha

  همه‌یی وجود نداره، فقط من گفتم 😐 کس دیگه‌یی هم نباید بگه 🤐😑

  TINA

  مبینا اون منچلی رو من انداختم دهن همه🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣من ۱۹ سالمه پیر شدم مگ ن؟

  Yoha

  پیودی پای خداس.یکی دلایل علاقم بهش اینه که ماینکرافت بازی میکنه و یکی از افتخارات متینکرافتم اینه که بزرگترین فرد اینترنت یعنی پیودی پای در حال انجام این بازیه😐✋

  Yoha

  رگان یوتیوب خارجی هم میبینم:/

  Soorousha

  مبینا دانشگاه تهران قبول شو دیگه دا 😕

  Room6 Supported By Foodforfox ChatRoom
  پربازدید ترین ها
  اتاق قرمز یا رد روم

  اتاق قرمز یا رد روم اتاق قرمز  سایتی در دارک وب بوده که با پرداخت مبلغی وارد ان شده و بصورت زنده تکه تکه کردن انسان ها را مشاهده می نمایید در پشت اتاق های مرگ دارک نت چه می گ

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما)

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما) فیلم هزار پای انسانی The Human Centipede یکی از بدترین فیلم های تاریخ سینماست که در سال 2009 برای اولین بار ساخته شد اما به دلیل س?

  داستان ترسناک یک حمام معمولی

  داستان ترسناک یک حمام معمولی horror6: الان حدود چندساله درگیرم خیلی کارا کردم که بتونم فراموش کنم آزاد بشم که نشد فقط با کمک یه جنگیر تونستم اونارو از خودم دور کنم،همیشه فکرمیکردم

  فیلم ترسناک Hounds of Love 2016

  از نقطه ضعف هایشان برای ایجاد شکافی میان آنها استفاده کند تا بتواند جان سالم بدر ببرد…  

  راز عدد 241543903

  ?ت که توسط دیوید هورویتز، هنرمند شناخته شده نیویورکی ابداع شد داستان از این قرار که دیوید هوروتیز در سال 2009 یک تصویر از خود ، در سایت فلیکر (که سایت محبوب عکاس ها و عکس دوستانه است) منتشر کرد در این تصویر دیوید سر خود را داخل یخچال کرده بود و از کاربران خواست این کار را انجام دهند و عکس ها را  با عدد 241543903 تگ کنند (برچسب بزنند).   حال چرا این عدد؟جالب است بدانید این عدد به صورت شانسی از ترکیب شماره سریال روی یخچال و بارکد روی نودل مرغ یخ زده بدست آمده است ایده سر در یخچال زمانی به سر دیوید زد که یکی از دوستان وی بدلیل بیماری سر خود را  در داخل یخچال می برد تا کمی دردش تسکین یابد. جالبی این موضوع باعث شد که خیلی ها این کار را انجام دهند و عکس خود را با تگ این 241543903 در سایت منتشر کنند، و بدلیل این که برچسب یک معیار مهم برای گوگل است با  جستجو این عدد در گوگل یک گالری از افرادی با سر هایی در داخل یخچال بارگذاری می شود.  

  لیست فیلم های ممنوعه جهان

  لیست فیلم های ممنوعه جهان این ژانر، ما را با ژرف ترین و تاریک ترین بُعد انسان آشنا می کند. جایی که همه ما امیدواریم هیچ وقت شاهد آن نبوده یا جزئی از آن نباشیم. از دید منتقدان، فیل

  شعر نفرین شده جهنم تومینو

  شعر نفرین شده جهنم تومینو جهنم تومینو شعری ژاپنی و نفرین شده که براساس افسانه ها اگر این شعر بلند خوانده شود سرنوشت بدی برای خواننده رقم خواهد زد. این شعر در یک کتاب 666 صفحه ای

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp eMp: سایت شرکت احساسی sentimentalcorp یک وب سایت راز آلود است که توسط سرور خود در اسپانیا کنترل می شود این سایت متعلق به رندی پروزاک بوده و حالتی راز

  فیلمی از عروسک لولیتا

  فیلمی از عروسک لولیتا o6: سلام حتما درباره عروسک های لولیتا چیز های زیادی شنیدید لولیتا به دخترانی میگویند که دست و پای آنها بریده می شه و دندانشان را می کشند و از آنها به عنوان ب?

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)   ژانر : ترسناک زمان : 70 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : امریکا کارگردان : Eli Roth ستارگان : Jay Hernandez, Derek Richardson, Eythor Gudjonsson خلاصه دا

  خانه اجنه در کلاردشت

  خانه اجنه در کلاردشت horror6: ویلای متروکه در کلاردشت که تمامی پنجره های آن با یکدیگر متفاوت هست و ساکنین می گویند که این خانه ارواح یک شبه ساخته شده است درب این ویلای متروکه در کلا?

  درگاه دارک وب

  کاربر گرامی این صفحه پل ارتباطی بین شما و وب پنهان می باشد تمامی لینک ها بررسی شده و شما را به وب سایت های خطرناک و بد افزار ها متصل نمی کنند قبل از ورود به وب پنهان نکات امنیتی را

  تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها

  تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها انیمیشن توپولو ها (Teletubbies) مجموعه برنامه کودکی بود که در 120 کشور به نمایش درومد و به بیش از 45 زبان دوبله شد که در ایران با نام توپولوها شناخته میشه، ب?

  معرفی سایت های دارک وب

  معرفی سایت های دارک وب دارک وب یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسا

  ترسا فیدالگو (روح مجازی)

  ترسا فیدالگو (روح مجازی) شاید شما هم در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی با کامنت‌هایی عجیب مواجه شده باشید. کامنت‌هایی که در همان سطر اول، خبر از رخدادی عجیب و ترسن


  # پربازدید های امروز
  #سرنوشت دیگو آلوز قاتل
  #فیلم ترسناک Hounds of Love 2016
  #مسترس و اسلیو چیست؟
  #داستان های ترسناک چندخطی
  #تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها
  مطالب مرتبط
  فیلم ترسناک Final Destination 2000 (مقصد نهایی)

  فیلم ترسناک Final Destination 2000 (مقصد نهایی)   ژانر : ترسناک زمان : 90 دقیقه زبان : انگلیسی و دوبله فارسی محصول : آمریکا / کانادا کارگردان : David R Ellis ستارگان : A.J. Cook, Michael Landes, David P...

  فیلم ترسناک scary movie 2001 (فیلم ترسناک)

  فیلم ترسناک scary movie 2001 (فیلم ترسناک)   ژانر : کمدی زمان : 86 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : امریکا کارگردان : Keenen Ivory Wayans ستارگان : Anna Faris ، Marlon Wayans ، Antony Acker خلاصه داستان : چه?...

  فیلم ترسناک the nun 2005 (راهبه)

  فیلم ترسناک the nun 2005 (راهبه)   ژانر : ترسناک / هیجان انگیز زمان : 101 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : اسپانیا - بریتانیا کارگردان : Luis de la Madrid ستارگان : Anita Briem, Belén Blanco, Manu Fullola ...

  فیلم کوتاه ترسناک Mommy

  فیلم کوتاه ترسناک MOMMY  ,  Produced by : Natasha Mayet & Darian D' Anjou , Cast : Ava Monger = Angie Mason Wells = Tomas Amy Mae Lou = MOMMY?‍♀️ Ebon Jones = Dead Date! ??? . . . SOOROUSHA  .   ...

  فیلم ترسناک Paranormal Activity 2007 (فعالیت های فراطبیعی)

  فیلم ترسناک Paranormal Activity 2007 (فعالیت های فراطبیعی)   ژانر : ترسناک زمان : 86 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : آمریکا کارگردان : Oren Peli ستارگان : Katie Featherston, Micah Sloat, Mark Fredrichs, Amber Armst...

  فیلم ترسناک It 2019 (آن قسمت دوم)

  فیلم ترسناک It 2019 (آن قسمت دوم)   ژانر : ترسناک / فانتزی زمان : 2 ساعت و 49 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : امریکا کارگردان : Andy Muschietti ستارگان :  Sophia Lillis, James McAvoy, Jessica Chastain خلا...

  فیلم ترسناک Psycho 1960 (روانی)

  فیلم ترسناک Psycho 1960 (روانی)   ژانر : ترسناک / معمایی / هیجان انگیز زمان : 109 دقیقه زبان : انگلیسی و دوبله فارسی محصول : آمریکا کارگردان : Alfred Hitchcock ستارگان : Janet Leigh , Vera Miles, An...

  فیلم خداحافظ افریقا (بدترین فیلم های تاریخ سینما)

  فیلم خداحافظ افریقا (بدترین فیلم های تاریخ سینما) خداحافظ افریقا یک فیلم مستند ایتالیایی است که در سال 1964 ساخته و در سال 1966 منتشر گردید این مستند توسط فرانکو پروسپری و گوالتیرو ...

  برچسب
  #foodforfox
  #غذا برای روباه
  #خوراکی برای روباه
  #فود فور فاکس
  #اسرار ترسناک
  #بررسی اتفاقات عجیب و ترسناک
  #نقد و بررسی فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس
  دسته
  داستان (محتوای خواندنی با ویژگی انتقال هیجان و ترس)
  یوفو (فرا زمینی ها)
  بازی (بازی هایی با محتوا ترسناک)
  انیمیشن (انیمیشن هایی با محتوا ترسناک)
  افراد (انسان های خاص)
  حیوانات (جانداران ترسناک)
  پرونده های ترسناک (جنایت های جهان)
  مستند (مستند هایی با محتوا ترسناک)
  جنگ و جنگ افزار ها (سلاح های مرگبار)
  فضا (عجایب اسمان)
  شیطان پرستی (موضوعاتی مرتبط با شیطان و شیاطین)
  سریال (سریال هایی با محتوا ترسناک)
  اسرار و رموز (جهان پنهان)
  حوادث (رخداد های ترسناک)
  کتاب (کتاب هایی با محتوا ترسناک)
  جالب (مطالب جالب توجه)
  مکان های ترسناک (اماکن عجیب)
  ماورا الطبیعه (ارواح)
  تسخیر شده گان (اجنه)
  اطلاعات عمومی (دانستنیها)
  شکنجه و بردگی (سلطه پذیر)
  برنامه های کاربردی (نرم افزار ها)
  تصاویر (تصویر های ترسناک)
  فیلم (فیلم هایی با محتوا ترسناک)
  عجیب (عجایب جهان)
  ترسناک (اتفاقات ترسناک جهان)
  اینترنت (هر موضوعی که با اینترنت مرتبط است)
  وسایل نقلیه (هرگونه وسیله ساخت بشر که قادر به جا به جایی اجسام باشد)
  خدا (موضوعاتی مرتبط با الهیات)
  تبلیغ
  Magic

  11 نیاز به رتبه

  font Lora_on

  13 نیاز به رتبه

  font Anton_on

  نیاز به رتبه 16

  font Mukta_on

  نیاز به رتبه 20

  font Cairo_on

  نیاز به رتبه 24

  font Almarai_on

  نیاز به رتبه 32

  font Stylish_on

  نیاز به رتبه 40

  font Nosifer_on
  راهنما: این بخش سیستم ویجت های سایت را در بر میگیرد که به کمک آن می توانید تنظیمات موقتی خود را بر روی بخش های مختلف قالب اعمال نمایید
  با نام نویسی سریع در سایت از امکانات خاص از جمله تغییر تم ، فونت و ... برخوردار شو