فاجعه یونیون کارباید (فاجعه بوپال)

فاجعه یونیون کارباید (فاجعه بوپال)

فاجعه یونیون کارباید (فاجعه بوپال)
date: 2018-07-06 16:07:49
 • view: 2976 today: 0
 • فاجعه یونیون کارباید (فاجعه بوپال)

  فاجعه یونیون کارباید (فاجعه بوپال)
  تاریخ صنعتی جهان تا به امروز فجایع بیشماری در اثر نقص ایمنی سیستم‌های صنعتی به خود دیده است. وقتی از فاجعه صحبت می‌کنیم، منظور اتفاقی است که موجب از دست رفتن جان انسان‌های زیادی شده، مجروحان بسیار به جا گذاشته و خسارت مالی هنگفتی به بار آورده است. یکی از این فجایع که وخیم‌ترین و دردناک‌ترین فاجعه‌ی صنعتی تا کنون به شمار می‌رود، «فاجعه بوپال» است. اتفاقی که در سوم دسامبر ۱۹۸۴ میلادی (۱۳ آذر ۱۳۶۳) در کارخانه‌ی حشره‌کش سازی امریکایی یونیون کارباید واقع در بوپال هند رخ داد، ۵۰۰ هزار نفر را با گاز متیل ایزوسیانات (methyl isocyanate (MIC)) مسموم کرد. در این فاجعه بیش از ۳۰۰۰ نفر کشته شدند و بقیه در اثر مسمومیت بسیار شدید دچار معلولیت یا به بیماری‌های حاد تنفسی مبتلا شدند. متیل ایزوسیانات ماده‌ای سمی و بسیار واکنشگرا است که یونیون کارباید از آن به عنوان محصول میانی برای تولید سم‌های کشاورزی خود استفاده می‌کرد. این ماده در صورت تماس با پوست مرگ‌آفرین است و گاز آن روی اعصاب و دستگاه تنفسی تأثیرات شدید می‌گذارد. متیل ایزوسیانات با آب واکنش گرمازای سریع می‌دهد.

  نشت متیل ایزوسیانات

  در عصر روز دوم دسامبر ۱۹۸۴، تعمیرات روتین کارخانه انجام گرفت. حدود ساعت ده و چهل و پنج دقیقه‌ی شب، مقدار زیادی آب وارد تانکی شد که حاوی ۴۰ تن از متیل ایزوسیانات بود. واکنش شیمیایی این ترکیب دما را به سرعت افزایش داد تا حدی که مخزن به نقطه‌ی انفجار نزدیک شده بود. آب تا مدت کوتاهی بعد از نیمه شب وارد تانک شد تا جایی که عقربه‌ی فشار سنج مخزن در خارج از محدوده ثابت شد. (تصویر شماره ۱) این اتفاق توجه اپراتورها را به تانک جلب کرد، اما برای جلوگیری از فاجعه بسیار دیر شده بود. کمی بعد، بخار داغ متیل ایزوسیانات با فشار بسیار زیاد از طریق سیستم اتوماتیک شیر فشار مخزن به دریچه‌ی شیر (RVVH) رسید. این اتفاق از انفجار جلوگیری کرد، اما ۴۰ تن گاز سمی در فضا منتشر شد و تا صبح، هزاران نفر از مردم و جانداران منطقه کشته شدند. سیستم‌هایی که باید جلوی انتشار گاز را می‌گرفتند، شامل بخش خنک کننده (که سرعت واکنش را کند می‌کرد) و نیز آلارم‌ها عمل نکردند. هیچ کدام از تجهیزات ایمنی که باید جلوی انتشار را می‌گرفتند و یا حداقل عواقب آن را کاهش می‌دادند نیز کار نکردند. آن کارخانه هرگز دوباره به کار نیفتاد و یونیون کارباید که زمانی یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان صنعت شیمی بود، دیگر اعتبار خود را به دست نیاورد و سال ۱۹۹۹ آنچه از این شرکت باقیمانده بود به فروش رفت.

  طراحی فاجعه

  چند ماه بعد از این واقعه، یونیون کارباید گزارشی راجع به دلایل این اتفاق ارائه کرد که شامل دیاگرام لوله‌کشی و ابزار دقیق (P&ID) بود (شکل شماره ۲). این دیاگرام طراحی تانک ذخیره‌ی متیل ایزوسیانات را نشان می‌دهد و نیز مشخص می‌کند که قابلیت اطمینان و طراحی ایمن چه ارتباطی با این فاجعه داشت.

  متیل ایزوسیانات تولید شده در کارخانه داخل دو تانک مخزن از جنس فولاد ضد زنگ با عنوان تانک‌های ۶۱۰ و ۶۱۱ نگهداری می‌شد. یک تانک مشابه (تانک ۶۱۹) برای نگهداری مواد ناخالص موجود در تانک‌های ۶۱۰ و ۶۱۱ در مواقع اضطراری نیز قرار داده شده بود. این تانک یک فضای اضافی بود که در صورت واکنش گرمازا و افزایش حجم، ماده به آن انتقال پیدا کند. مقداری گاز نیتروژن برای تنظیم فشار داخل مخزن بکار گرفته می‌شد، در عین این که بخار اضافی متیل ایزوسیانات از طریق دریچه‌ی فرایند (PVH) خارج می‌گردید. هر کدام از تانک‌ها به دو پمپ سانتریفیوژال مجهز بودند، یکی «پمپ انتقال» که متیل ایزوسیانات ذخیره شده را به مشتقات مورد نیاز تبدیل می‌کرد تا در محصول اصلی به کار گرفته شود. پمپ دیگر «پمپ گردشی» بود که ماده را در یک سیستم خنک کننده فلوئوروکربنی گردش می‌داد. این سیستم می‌بایست تمای ماده را در حد صفر درجه نگه می‌داشت تا از واکنش گرمازا جلوگیری شود.

  نقص ایمنی

  با وجود پمپ انتقال، گزارش‌ها نشان می‌دهد که در زمان کار کارخانه، از این پمپ استفاده نمی‌شد! بلکه از یک روش جایگزین استفاده شده بود که در واقع پمپ را دور می‌زد. در این روش فشار داخل مخزن را با استفاده از نیتروژن بالا می‌بردند و به همین خاطر، ماده خود به خود از طریق مسیری که در شکل شماره ۴ نشان داده شده وارد بخش مشتقات می‌شد. این کار برای این انجام شده بود که احتمال خرابی پمپ انتقال کاهش یابد، و کارگران کارخانه را از خطر مرگ حفظ کند! البته مشخص است که رویه‌های غیر استاندارد، ممکن است یک خطر را کاهش دهند، اما می‌توانند خطرات بیشمار دیگری به بار آورند. در این مورد، افزایش فشار تانک‌ها برای دور زدن پمپ انتقال نیازمند این بود که تانک از PVH جدا شود تا جریان نیتروژن اضافی از آن طریق خارج گردد.

  میزان زیاد فشار نیتروزن در طول زمان مشکل ایجاد کرده بود چرا که PVH و RVVH هر دو از فولاد کربن ساخته شده بودند. ساخت و طراحی لوله کشی تانک که در شکل شماره ۵ قابل مشاهده است، به نحوی بود که در این مدت هوا وارد لوله‌های خروجی اضطراری شد و موجب زنگ زدگی این لوله‌ها گردید. برای واکنش متیل ایزوسیانات با آب، زنگ به عنوان کاتالیزور عمل می‌کند. بعد از درزگیری و آب‌بندی تانک‌ها، بخارات متیل ایزوسیانات که از بخش‌های دیگر ایجاد می‌شدند از طریق PVH تخلیه می‌شدند. این مسئله باعث شده بود که یک فرایند روتین تعمیراتی برای پاک کردن مواد ته نشین شده داخل PVH و RVVH تعریف شود. این فرایند با استفاده از آب انجام می‌گرفت که با فشار بالا داخل لوله‌ها را پاک می‌کردند. با این که امکان استفاده از MIC بدون پمپ انتقال وجود دارد، اما هیچ راهی برای به گردش درآوردن آن در سیستم خنک کننده بدون استفاده از پمپ گردشی وجود ندارد. در ۷ ژانویه‌ی ۱۹۸۲، یعنی دو سال قبل از این واقعه، یک نشتی در پمپ گردشی کشف شد که منجر به تغییر ماده‌ی درزگیری فلزی اصلی با یک ماده‌ی سرامیکی ضعیف‌تر که فقط در مقابل رسوبات مقاومت بیشتری داشت، گردید. دو روز بعد، در ۹ ژانویه ۱۹۸۲ سرامیک شکننده‌ی جایگزین در هم شکست و اشکالات فاجعه‌باری ایجاد کرد. این اتفاق موجب نشت MIC شد و حدود ۲۵ نفر از کارگران با جراحات سنگین راهی بیمارستان شدند. در ۱۲ ژانویه ۱۹۸۲ سیستم خنک کننده را به کلی خاموش کردند. این سومین عملکرد غیر استاندارد بود که پلنت بدون سیستم خنک کننده‌ی MIC بهره‌برداری می‌شد. بعد از خاموش کردن سیستم خنک کننده، دمای مخزن MIC بین ۱۵ تا ۴۰ درجه‌ی سانتیگراد تغییر می‌کرد. این محدوده‌ی عملیات از حد آلارم دمای بالا (High Temperature Alarm) که روی ۱۱ درجه بود بالاتر می‌رفت. به این دلیل آلارم دمای بالا را در اتاق کنترل قطع کرده بودند (شکل شماره ۶). به همین ترتیب دمای واقعی داخل تانک بعد از خاموش کردن سیستم خنک کننده نامعلوم بود، چرا که دماسنج موجود در اتاق کنترل برای عملکرد بیش از ۲۵ درجه سانتیگراد درجه‌بندی نشده بود. به طور مشابه فشار نقطه کار تانک نیز از ۰/۱۳ بار در حالت عادی که تانک بدون مانع به PVH راه داشت، بعد از دور زدن پمپ انتقال، به مقدار حدود ۱/۷ بار افزایش یافته بود.

  شب حادثه

  در شب شوم حادثه، بعد از آن که لوله‌ها با فشار آب رسوب زدایی شدند، به نحوی، آب وارد تانک ۶۱۰ شد. واکنش گرمازا شروع شد و در حالت عادی باید آلارم دمای بالا فعال می‌شد، اما این آلارم قطع بود. به همین ترتیب دماسنج اتاق کنترل نمی‌توانست مقدار واقعی دما را نشان دهد، چون نقطه کار تانک در حالت عادی هم بالاتر از محدوده‌ی درجه‌بندی آن بود. در نتیجه آلودگی که در تانک ۶۱۰ در حال بالا بردن دما بود از دید اپراتورها پنهان ماند.

  فشار داخل تانک نیز در حال افزایش بود، اما از آنجا که شیرهای خروجی تانک ۶۱۰ نشتی داشتند، فشارسنج اتاق کنترل، فشار یک تانک عادی درزگیری شده را نشان می‌دادند، در حالی که تانک درزگیری نشده بود. بنابراین آلودگی تشخیص داده نشد تا زمانی که انبساط حرارتی رخ داد و عقربه‌ی فشارسنج به انتهای درجه بندی چسبید. در این لحظه، با این که کارگران کارخانه سرعت عمل نشان دادند، اما دیگر بسیار دیر شده بود.

  نتیجه گیری

  حدود دو سال و نیم بعد از وقوع فاجعه، شرکت یونیون کارباید مدارکی به مراجع قضایی ارائه داد که با دلایل علمی و قانونی اثبات می‌کرد این واقعه ناشی از خرابکاری بوده است. تنها حالتی که می‌توان برای ورود آن مقدار آب به تانک متصور شد، این است که یک از کارمندانی که مهارت‌ها و دانش لازم و دید کافی به پلنت را داشته به طور عمدی جریان آب را به تانک متصل کرده است. اما واقعیت این است که اگر فرایند آن کارخانه به طور ایمن طراحی شده بود، و سیستم‌های ایمنی و هشداردهی به درستی کار می‌کردند، این خرابکاری به چنین فاجعه‌ای منجر می‌شد؟ فاجعه بوپال برای همیشه رویکرد صنعت را به مدیریت ایمنی فرایند (PSM) تغییر داد. در جایی که عملیات خطرناکی باید صورت پذیرد، ایمنی، شفافیت در روش‌های پیاده‌سازی آن در تمام جنبه‌ها و فازهای اجرا و بهره‌برداری یک پروژه و دقت در طراحی ایمن اهمیت بسیار بالاتری از مسائل اقتصادی و بهره‌وری دارد.     منابع قابل استناد:اتوماسیون ازاد
  ایجاد مقاله
  گزارش

  شما عضو وبگاه نیستید!

  دیدگاه

  comment

  علی ص

  چقدگناه داشتن ،نگاه دهن همشون چطور بازمونده لعنت به عدم توجه مسولینن

  پاسخ

  ارسال شد


  شما عضو وبگاه نیستید!

  comment

  کرو

  چی بگم الان کرونا تو ایران روزی ۱۵۰۰ نفر رو می فرسته بهشت زهرا

  پاسخ

  ارسال شد


  شما عضو وبگاه نیستید!

  ارسال شد

  منتشر شده توسط admin jaber
  ساخت وب سایت در یک ثانیه با بلومیت!
  ورود

  با عضویت در وبگاه از امکانات حرفه ای آن بهره مند شوید!

  ثبت نام

  29

  Room 6

  Sabet

  هشدار بهت میدم منوقهوه ایی کنی منم زردت میکنم 😡🤘

  Sabet

  یوها نمیدونم تو چندتا داستان بهت گفتن ..

  Sabet

  تینا اینچین مرا تو آزردی 😣 خاله تیتو😝😂

  TINA

  ثابت جان بعد قهوه اییت میکنم ناراحت میشی

  Yoha

  تو کدوم داستان😑

  Yoha

  من؟؟کی؟

  Sabet

  یوها ،تورو میسپرم ب حق نظر دهندگان زیر داستان ب من گفتی درغگو ای شیاد مکار😳

  Sabet

  ثابت خالی نیست پسوند پاپری قبلشه 😣

  Sabet

  درضمن من فامیلیم پاپری ثابت هس خارجیشو بلد نبودم چطوری مینویسن 😡

  Sabet

  تینا 😂تینا نگاه اسم تینا😂 پسرونه اس دختر تینا باشه ،تینا😂

  Sabet

  یوها اون موقع سایت قاچاقی بود تاریخ تولد نداشت اما یادمه تینا ازهمون موقع کنکور میخوند

  Sabet

  منم متولد 86

  stan666

  ینفر هس ک از ۱۵ سالگی میشناسم امسال قراره نامزد کنیم😊😂

  stan666

  ی خبر دارم

  Yoha

  امانگ آس خیلی باحاله

  Yoha

  ماینکرافتم کلا باید از تو یوتیوب یاد بگیری

  Yoha

  مبینا تا حالا مافیا بازی گردی؟؟؟امانگ آس هم مثل همونه

  Regan Macneil

  سروشا تو متولد چند 72ای؟

  Regan Macneil

  خواهشا بگید ک میدونید چوری ینی چی😑

  Regan Macneil

  حالا خیلی مهم نیست کی اول گفته همچین آش دهن سوزیم نیست🙄😂😂یاد چوری میوفتم

  Regan Macneil

  بیااااا بروووو ینی تو فقط سه ماه ازم بزرگتری؟:////// اونوقت من تازه امسال میخوام برا اولین بار کنکور بدم:/ داوش اگه تو پیری من فسیلم

  Regan Macneil

  مرسی از لطفی که نسبت به من داشتی تینا خدا یک در دنیا هزار در آخرت بهت بده😑😂😂🥴

  Regan Macneil

  من باید بعد کنکور حتمن دوتا بازی رو ببینم چجوریه: ماینکرافت و امانگ آس

  Regan Macneil

  من که از خدامه ولی مطمئنم لااقل امسال نمیشه...مگه اینکه تو یه پارتی چیزی برام بجوری:)))

  Regan Macneil

  خره سروشا عجب پیشنهاد دوپی:/ اینو بنویسم بالا برگم که موقع تصحیح منو نشناسن کارناممه نیاد برام👀واقعا پیشنهاد خوبی بود یکی طلبت😎👻

  Regan Macneil

  اسمم مبیناست هانی

  Yoha

  ثابت حداقل دروغ میگی یکم تحقیق کن سایت از سال ۹۶ باز شده بعد تو چجوری از ۹۴ توشی:/

  Sabet

  کنکور میداد😳

  Sabet

  ازاون موقع تا حالا تینا داشت واسه دندون پزشکی

  Sabet

  Sabet

  من ازسال 94این سایت رو میخوندم

  TINA

  سروشا میشناسی منو قاطی کنم....میام براتا

  TINA

  خود مبینام میدونه من اول گفففففففتم مچلیییییییییی

  TINA

  ن من متولد ۲۲ فروردین ۱۳۸۱ ام

  Soorousha

  تازه یه سالم پشت کنکور بودی، الانم 19 سالته؟!! 😐 تینا بس کن این بازی کثیفو 😁 اینجا همه خودین، حالا من نمیگم ک امسال 29سالت شده، ولی خودت بعداً بگو 😅😁

  Soorousha

  همه‌یی وجود نداره، فقط من گفتم 😐 کس دیگه‌یی هم نباید بگه 🤐😑

  TINA

  مبینا اون منچلی رو من انداختم دهن همه🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣من ۱۹ سالمه پیر شدم مگ ن؟

  Yoha

  پیودی پای خداس.یکی دلایل علاقم بهش اینه که ماینکرافت بازی میکنه و یکی از افتخارات متینکرافتم اینه که بزرگترین فرد اینترنت یعنی پیودی پای در حال انجام این بازیه😐✋

  Yoha

  رگان یوتیوب خارجی هم میبینم:/

  Soorousha

  مبینا دانشگاه تهران قبول شو دیگه دا 😕

  Room6 Supported By Foodforfox ChatRoom
  پربازدید ترین ها
  اتاق قرمز یا رد روم

  اتاق قرمز یا رد روم اتاق قرمز  سایتی در دارک وب بوده که با پرداخت مبلغی وارد ان شده و بصورت زنده تکه تکه کردن انسان ها را مشاهده می نمایید در پشت اتاق های مرگ دارک نت چه می گ

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما)

  فیلم هزار پای انسانی (بدترین فیلم های تاریخ سینما) فیلم هزار پای انسانی The Human Centipede یکی از بدترین فیلم های تاریخ سینماست که در سال 2009 برای اولین بار ساخته شد اما به دلیل س?

  داستان ترسناک یک حمام معمولی

  داستان ترسناک یک حمام معمولی horror6: الان حدود چندساله درگیرم خیلی کارا کردم که بتونم فراموش کنم آزاد بشم که نشد فقط با کمک یه جنگیر تونستم اونارو از خودم دور کنم،همیشه فکرمیکردم

  فیلم ترسناک Hounds of Love 2016

  از نقطه ضعف هایشان برای ایجاد شکافی میان آنها استفاده کند تا بتواند جان سالم بدر ببرد…  

  راز عدد 241543903

  ?ت که توسط دیوید هورویتز، هنرمند شناخته شده نیویورکی ابداع شد داستان از این قرار که دیوید هوروتیز در سال 2009 یک تصویر از خود ، در سایت فلیکر (که سایت محبوب عکاس ها و عکس دوستانه است) منتشر کرد در این تصویر دیوید سر خود را داخل یخچال کرده بود و از کاربران خواست این کار را انجام دهند و عکس ها را  با عدد 241543903 تگ کنند (برچسب بزنند).   حال چرا این عدد؟جالب است بدانید این عدد به صورت شانسی از ترکیب شماره سریال روی یخچال و بارکد روی نودل مرغ یخ زده بدست آمده است ایده سر در یخچال زمانی به سر دیوید زد که یکی از دوستان وی بدلیل بیماری سر خود را  در داخل یخچال می برد تا کمی دردش تسکین یابد. جالبی این موضوع باعث شد که خیلی ها این کار را انجام دهند و عکس خود را با تگ این 241543903 در سایت منتشر کنند، و بدلیل این که برچسب یک معیار مهم برای گوگل است با  جستجو این عدد در گوگل یک گالری از افرادی با سر هایی در داخل یخچال بارگذاری می شود.  

  لیست فیلم های ممنوعه جهان

  لیست فیلم های ممنوعه جهان این ژانر، ما را با ژرف ترین و تاریک ترین بُعد انسان آشنا می کند. جایی که همه ما امیدواریم هیچ وقت شاهد آن نبوده یا جزئی از آن نباشیم. از دید منتقدان، فیل

  شعر نفرین شده جهنم تومینو

  شعر نفرین شده جهنم تومینو جهنم تومینو شعری ژاپنی و نفرین شده که براساس افسانه ها اگر این شعر بلند خوانده شود سرنوشت بدی برای خواننده رقم خواهد زد. این شعر در یک کتاب 666 صفحه ای

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp

  سایت راز آلود و عجیبی به نام sentimentalcorp eMp: سایت شرکت احساسی sentimentalcorp یک وب سایت راز آلود است که توسط سرور خود در اسپانیا کنترل می شود این سایت متعلق به رندی پروزاک بوده و حالتی راز

  فیلمی از عروسک لولیتا

  فیلمی از عروسک لولیتا o6: سلام حتما درباره عروسک های لولیتا چیز های زیادی شنیدید لولیتا به دخترانی میگویند که دست و پای آنها بریده می شه و دندانشان را می کشند و از آنها به عنوان ب?

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)

  فیلم ترسناک Hostel part I 2005 (مسافرخانه)   ژانر : ترسناک زمان : 70 دقیقه زبان : انگلیسی محصول : امریکا کارگردان : Eli Roth ستارگان : Jay Hernandez, Derek Richardson, Eythor Gudjonsson خلاصه دا

  خانه اجنه در کلاردشت

  خانه اجنه در کلاردشت horror6: ویلای متروکه در کلاردشت که تمامی پنجره های آن با یکدیگر متفاوت هست و ساکنین می گویند که این خانه ارواح یک شبه ساخته شده است درب این ویلای متروکه در کلا?

  درگاه دارک وب

  کاربر گرامی این صفحه پل ارتباطی بین شما و وب پنهان می باشد تمامی لینک ها بررسی شده و شما را به وب سایت های خطرناک و بد افزار ها متصل نمی کنند قبل از ورود به وب پنهان نکات امنیتی را

  تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها

  تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها انیمیشن توپولو ها (Teletubbies) مجموعه برنامه کودکی بود که در 120 کشور به نمایش درومد و به بیش از 45 زبان دوبله شد که در ایران با نام توپولوها شناخته میشه، ب?

  معرفی سایت های دارک وب

  معرفی سایت های دارک وب دارک وب یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسا

  ترسا فیدالگو (روح مجازی)

  ترسا فیدالگو (روح مجازی) شاید شما هم در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی با کامنت‌هایی عجیب مواجه شده باشید. کامنت‌هایی که در همان سطر اول، خبر از رخدادی عجیب و ترسن


  # پربازدید های امروز
  #سرنوشت دیگو آلوز قاتل
  #فیلم ترسناک Hounds of Love 2016
  #تئوری عجیب انیمیشن توپولو ها
  #فیلم ترسناک Paranormal Activity The Ghost Dimension 2015
  #مسترس و اسلیو چیست؟
  مطالب مرتبط
  نماز وحشت در اسلام

  نماز وحشت در اسلام نماز وحشت، نوعى نماز است که سفارش شده تا براى کسى که تازه از دنیا رفته است، در شب اولى که او را به خاک مى سپارند، بخوانند. خواندن این نماز مستحب است. نماز وحشت د...

  مسافران هفت روز با جسد خوابیدند!

  مسافران هفت روز با جسد خوابیدند! مسافران هتلی در مکزیکوسیتی از خوابیدن با یک جنازه در اتاق 323  هتل EI Senador کاملا  بی خبر بودند. انتشار بوی تعفن در این اتاق  سرانجام پرده از راز حاد...

  autopsy

  An autopsy (post-mortem examination, obduction, necropsy, or autopsia cadaverum) is a surgical procedure that consists of a thorough examination of a corpse by dissection to determine the cause, mode, and manner of death or to evaluate any disease or injury that may be present for research or educational purposes. (The...

  بدترین دزد دریایی تاریخ (ریش سیاه)

  بدترین دزد دریایی تاریخ (ریش سیاه) ادوارد تیچ متولد ۱۶۸۰ که بیشتر به نام ریش‌سیاه شناخته می‌شود، یک دزد دریایی بدنام انگلیسی بود که در دریای کارائیب و سواحل مستعمرههای آ...

  قبر تیموسی کلارک

  قبر تیموسی کلارک در برخی نقاط جهان، قبرستان‌هایی وجود دارد که آنقدر داستان و افسانه درباره آن ها ساخته شده که گردشگران سراسر دنیا را به سمت خود می‌کشاند.کسانی که به دیدن این ق?...

  قبر برنابا (تا به حال این قبر را دیده اید؟)

  قبر برنابا (تا به حال این قبر را دیده اید؟) یوسف ملقب به برنابا که از قبیلهٔ لاوی و اهل قبرس بود، یک لاوی بود و شخصی بود که رسولان او را برنابای واعظ نام نهاده بودند! وی از یهودهای ...

  キツネのための食べ物

  投稿 ビデオ サイトアプリ キツネのための食べ物 世界の奇妙で恐ろしい出来事をチェックしよう 非倫理的な問題がある場合はお問い合わせください Instagramで私たちに従ってください フォックスフード(英語:foodforfox)。 怖いウ...

  گرگینه

  گرگینه گُرگینه یا گرگ دیس یا گرگ آدم موجودی افسانه‌ای و از خرافات مردم اروپا است. گرگینه انسانی است که شب‌هایی که ماه کامل است (ماه شب چهارده) به صورت گرگ درمی‌آید. از گرگینه??...

  برچسب
  #foodforfox
  #غذا برای روباه
  #خوراکی برای روباه
  #فود فور فاکس
  #اسرار ترسناک
  #بررسی اتفاقات عجیب و ترسناک
  #فاجعه یونیون کارباید (فاجعه بوپال)
  دسته
  داستان (محتوای خواندنی با ویژگی انتقال هیجان و ترس)
  یوفو (فرا زمینی ها)
  بازی (بازی هایی با محتوا ترسناک)
  انیمیشن (انیمیشن هایی با محتوا ترسناک)
  افراد (انسان های خاص)
  حیوانات (جانداران ترسناک)
  پرونده های ترسناک (جنایت های جهان)
  مستند (مستند هایی با محتوا ترسناک)
  جنگ و جنگ افزار ها (سلاح های مرگبار)
  فضا (عجایب اسمان)
  شیطان پرستی (موضوعاتی مرتبط با شیطان و شیاطین)
  سریال (سریال هایی با محتوا ترسناک)
  اسرار و رموز (جهان پنهان)
  حوادث (رخداد های ترسناک)
  کتاب (کتاب هایی با محتوا ترسناک)
  جالب (مطالب جالب توجه)
  مکان های ترسناک (اماکن عجیب)
  ماورا الطبیعه (ارواح)
  تسخیر شده گان (اجنه)
  اطلاعات عمومی (دانستنیها)
  شکنجه و بردگی (سلطه پذیر)
  برنامه های کاربردی (نرم افزار ها)
  تصاویر (تصویر های ترسناک)
  فیلم (فیلم هایی با محتوا ترسناک)
  عجیب (عجایب جهان)
  ترسناک (اتفاقات ترسناک جهان)
  اینترنت (هر موضوعی که با اینترنت مرتبط است)
  وسایل نقلیه (هرگونه وسیله ساخت بشر که قادر به جا به جایی اجسام باشد)
  خدا (موضوعاتی مرتبط با الهیات)
  تبلیغ
  Magic

  11 نیاز به رتبه

  font Lora_on

  13 نیاز به رتبه

  font Anton_on

  نیاز به رتبه 16

  font Mukta_on

  نیاز به رتبه 20

  font Cairo_on

  نیاز به رتبه 24

  font Almarai_on

  نیاز به رتبه 32

  font Stylish_on

  نیاز به رتبه 40

  font Nosifer_on
  راهنما: این بخش سیستم ویجت های سایت را در بر میگیرد که به کمک آن می توانید تنظیمات موقتی خود را بر روی بخش های مختلف قالب اعمال نمایید
  با نام نویسی سریع در سایت از امکانات خاص از جمله تغییر تم ، فونت و ... برخوردار شو