598 total views, 1 views today

10 گیاه گوشتخوار جهان

گیاهان گوشت‌خوار گیاهانی هستند که برخی یا بسیاری از مواد مغذی خود را از طریق تله‌گذاری و مصرف جانوران، معمولاً حشرات و بندپایان دیگر بدست می‌آورند. گیاهان گوشتخوار در مناطقی که در آن خاک نازک و یادارای فقر غذایی است، به ویژه نیتروژن، مانند مانداب اسیدی و با outcroppings سنگی سازگار به نظر می‌رسند، رشد می‌کنند در این مطلب 10 گیاه گوشت خوار جهان را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

10/Sarracenia


 
Sarracenia، یا گیاه مناطق آمریکا شمالی، نوعی گیاه گوشتخوار است که بومی سواحل شرقی ایالات متحده،سواحل تگزاس، دریاچه های جنوب شرقی کانادا است این گیاه دارای استخری از ماده تجزیه کننده بافت حشرات است این ماده با بو و طعم شیرین خود باعث جذب بند پایان و حشرات بسمت دهانه گیاه می شود. اما دهانه کوزه ایی شکل گیاه لغزنده است و باعث می شود حشرات به داخل دهانه سقوط کنند و به مرور هضم شوند همچنین گیاه با داشتن برگی بالای دهانه خود ،از ورود آب باران و رقیق کردن ماده گوارشی جلو گیری می کند.

 

9/Nepenthes


 
Nepenthes، یا گیاه فنجان میمون، جنس دیگری از گیاهان گوشتخوار با تله های سقوط هستند حدود 130 گونه از این گیاه وجود دارد و می توان آن را در چین، مالزی، اندونزی، فیلیپین، ماداگاسکار، استرالیا، هند، بورنئو و سوماترا یافت. نام مستعار “فنجان میمون” به این خاطر است که اغلب میمون ها از آنها آب می نوشند بیشتر گونه های Nepenthes، ریشه های کم عمقی دارند و تا 10 الی 15 سانتی متر رشد می کنند تله حاوی مایع تولید شده توسط گیاه است که مانند اسید معده انسان بوده و حشرات را در خود هضم می کند قسمت پایین فنجان حاوی غددی است که مواد مغذی را جذب می کند بسیاری از این گیاهان کوچک هستند و تمایل دارند حشرات را به دام اندازند اما دیده شده برخی از گونه های بزرگ مانند Nepenthes Rafflesiana و Nepenthes Rajah پستاندارانی مانند موش صحرایی را شکار و هضم کرده اند.

 

8/Genlisea


 
Genlisea، که بیشتر به عنوان گیاه Corkscrew شناخته می شود، از 21 گونه تشکیل شده و به طور کلی در مراتع مرطوب و نیمه مرطوب رشد می کند و در سراسر آمریکا مرکزی و آمریکای جنوبی قابل مشاهده است Genlisea گیاهان کوچک با گل های زرد هستند که از تله خرگوش استفاده می کند(تله هایی که به راحتی وارد می شوید اما خروج از ان غیر ممکن است) این گیاهان دارای دو نوع متفاوت از برگ های فتوسنتزی در بالای زمین و برگ های زیرزمینی تخصصی برای جذب، تله و هضم بافت ان ها هستند این برگ های زیرزمینی لوله های توخالی را در زیر زمین تشکیل می دهند که این لوله ها دارای یک شکل کرکره ای هستند که به جلو حرکت می کند و باعث آن می شود حشرات وارد شده راه برگشت نداشته باشند.

 

7/Darlingtonia Californica


 
Darlingtonia Californica، یا گیاه کالیفرنیا ، بومی شمال کالیفرنیا و اورگان است و در بوته ها رشد می کند. این گیاه کم یاب، دو بال سرخ و دهانه لوله ایی شکل دارد که از ان بوی شهدی شیرین به مشام میرسد این بو حشرات را به خود جذب می کند با ورود حشرات به داخل این لوله، تار هایی چسبنده انان را به دام می اندازد و به مرور هضم می کند.

 

6/Utricularia

 
Utricularia یا bladderworts، یک جنس از گیاهان گوشتخوار است که شامل حدود 220 گونه است. آنها در آب شیرین و خاک مرطوب رشد می کنند و در تمام قاره ها قابل مشاهده است اکثر گونه ها دارای تله های بسیار کوچکی هستند که در آنها فقط می توانند حشرات کوچک مانند کک را شکار کنند تله های این گیاه معمولا 0.2 تا 1.2 سانتی متر قطر دارند، روش شکار این گیاه به گونه ایی است که با برخورد حشرات به تار های ریز و حساس این گیاه در 10 هزارم ثانیه دهانه آن بسته می شود.

 

5/Pinguicula


 
Pinguicula یا Butterworts، گروهی از گیاهان گوشتخوار هستند که از برگ های چسبنده و غدد لنفاوی برای به دام انداختن و هضم حشرات استفاده می کنند.از این گیاه تقریبا 80 گونه وجود دارد که در سراسر شمال و جنوب امریکا، اروپا و آسیا یافت می شود. رنگ گیاه معمولا خردلی و سبز روشن یا صورتی است. شهدی که از گیاه به وجود می اید در سطح برگ تولید آنزیمی مانند آمیلاز، استراز و پروتئاز می کند که به روند هضم کمک می کند. برخی از گونه های این گیاه در تمام طول سال گوشتخواری هستند اما انواع دیگر فقط در تابستان گوشتخوار می شوند.

 

4/Drosera


 
Drosera، که معمولا به نام sundews شناخته شده است، این گیاه گوشت خوار شامل حداقل 194 گونه است. و می تواند به طور گسترده در هر قاره ای دیده شود  Sundews (بسته به نوع گونه ها) می تواند به  1 سانتیمتر تا 1 متر ارتفاع داشته باشد و همچنین تا 50 سال زندگی کند. شاخک های این گیاه دارای ترشح چسبنده و شیرین بوده هنگامی که یک حشره بین شاخک ها پرواز کند گیاه قادر به حرکت دادن شاخک ها و به دام انداختن حشرات است و هنگامی که حشره به دام افتاد، شاخک ها حشرات را هضم می کنند و مواد مغذی حاصل را جذب می کنند که بعد از آن می تواند برای رشد و نمو مفید باشد.

 

3/Byblis


 
Byblis یا گیاه رنگین کمان، یک جنس کوچک از گیاه گوشتخوار بومی استرالیا است. نام گیاه رنگین کمان از ظاهر جذاب و برگ های رنگین ان می اید.سطح برگ های این گیاه با تار های ریزی پوشیده شده اند که یک ماده چسبنده ازاد می کند و حشرات کوچک را به دام می اندازد.

 

2/Aldrovanda vesiculosa


 
Aldrovanda vesiculosa، که همچنین به عنوان گیاه آب چرخان شناخته می شود، یک گیاه ابزی گوشت خوار است که از جانداران بی مهره تغذیه میکنند این گیاه عمدتا ساقه هایی، به طول 6 تا 11 سانتی متر دارد. برگهای تله ایی 2-3 میلی متر در ناودانهای 5-9 میلی متر در پیوندی نزدیک در امتداد ساقه مرکزی گیاه رشد می کنند. رشد این گیاه بسیار سریع می باشد و می تواند روزانه 4 تا 9 میلی متر رشد کند و در بعضی موارد هر روز یک نوک جدید تولید می کند. همانطور که گیاه از یک طرف رشد می کند، انتهای دیگر به طور مداوم می خشک می شود.پس از ورود طعمه به داخل تله دهانه به سرعت 10 هزارم ثانیه بسته می شود.

 

1/Dionaea Muscipula


 
Dionaea Muscipula، که بیشتر به عنوان گیاه ونوس شناخته می شود، احتمالا شناخته شده ترین گیاه گوشت خوار جهان است و به طور عمده از حشرات و علف های هرز تغذیه می کند.

Dionaea Muscipula یک گیاه کوچک است که دارای 4 تا 7 برگ است به همراه یک ساقه کوتاه، سطوح داخل دهانه گیاه، دارای یک رنگدانه قرمز و لبه های مویرگی است. هنگامی که موهای حسی خاص تحریک می شوند این دهانه به سرعت بسته میشود، ضربه محکم و ناگهانی ونوس در حدود 0.1 ثانیه به طول می انجامد این گیاه چنان پیشرفته است که می تواند تفاوت بین محرک های زنده و محرک های غیر زنده را تشخیص دهد. هنگامی که طعمه در دهان این گیاه برای رهایی تلاش می کند باعث تحریک بیشتر گیاه شده در نتیجه گیاه دهانه را محکم تر می فشارد و به مرور طعمه را هضم می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.