756 total views, 3 views today

پدیده پولترگایست چیست؟

پولترگایست (ارواح شریر ، عصبانی و ویرانگر) از جمله ترسناک ترین اشکال فعالیت های ماوراء الطبیعه ای به شمار می روند. گرچه فرضیه های بسیاری برای وجود این ارواح خطرناک ارایه شده اما بسیاری از پدیده های مرتبط با این پدیده همچنان توضیح ناپذیر باقی مانده است.

واژه پولترگایست یک واژه آلمانی است که به معنی روح پر سر و صدا است هرچند که این ارواح معمولا بسیار خشن تر و خبیث تر از آن هستند که این واژه برای توصیفشان به کار برده می شود پولترگایست ها می توانند سبب فعالیت های زیر بشوند : حملات فیزیکی ، آتش سوزی ، معلق ساختن اشیا در فضا ،  پرتاب سنگ ایجاد اختلال الکتریکی و جاری ساختن خون از دیوارها.

پولترگایست ها در اغلب موارد حضور خود در خانه ها با ایجاد سر و صدا و گاهی حملات خشن به اعضای خانواده آشکار می کنند شاهدان عینی فعالیت های پولترگایست ها الزاما نباید از حساسیت ویژه ای برای مشاهده یا تجربه حضور این ارواح برخوردار باشند. یک نمونه از این افراد عادی وکیلی است که در سال 1978 پرونده ای را در ارتباط با فعالیت ارواح شریر در هتل شلی واقع در یکی از ایالات شرقی انگلستان در دست گرفت. او برای آشنایی بیشتر با موضوع یک شب در این هتل اقامت کرد. آقای وکیل بعدا گزارش داد که تختخواب او به ارتفاع سه اینچ از سطح زمین بلند شده بود. وکیل وحشت زده بلافاصله از هتل گریخت و با قاطعیت بر وجود پولترگایست در این مکان شهادت داد. همه روزه صدها مورد از فعالیت های شریرانه پولترگایست ها در گزارش های مردمی به پلیس ثبت می شود.


 
در اغلب موارد دوره فعالیت های ارواح شریر کوتاه مدت است و حداکثر به چند روز یا چند هفته منحصر میشود. با این وصف مواردی هم دیده شده که این فعالیت ها آن قدر ادامه یافته تا ساکنان خانه مجبور به نقل مکان شده یا تغییراتی در ساختمان ایجاد کرده اند. در این صورت روح شریر فعالیت های خود را متوقف ساخته و پی کارش رفته است تا قرن نوزدهم میلادی چنین پنداشته میشد که شیطان ، نیروهای شریر ، جادوگرها و ارواح خبیث منشاء اصلی فعالیت های شریرانه پولترگایست ها هستند که خود را معمولا در قالب انرژی فیزیکی مخرب در داخل خانه آشکار میسازند اما با رشد و توسعه نظریه اسپیرچوالیسم ( اعتقاد به حضور ارواح) برداشت فوق تغییر یافت و چنین ادعا شد که فعالیت های پولترگایستی به سبب وجود واسطه ای فیزیکی است که به خود اجازه میدهد که موقتا از سوی ارواح به تسخیر دربیایند. این برداشت وسیعا مورد قبول قرار گرفت هرچند که بعدا روشن شد که افراد تسخیر شده نمی توانند مستقلا سبب بروز خرابکاری هایی شون که معمولا با اغلب پدیده های پولترگایستی همراه است.

مزاحمت ارواح جنجال‌گر مسئله‌ای نیست كه به تازگی به وجود آمده باشد، چنین مواردی در حدود سال 900بعد از میلاد در چین و حتی قبل از آن، بر طبق سند دیگری، در 530 قبل از میلاد در روم ایتالیا دیده شده بود. عبارت اصلی پولترگایست به زبان آلمانی و به معنای ارواح جنجال‌گر است كه به پدیده‌هایی اختصاص دارد كه اغلب سر و صداهای عجیبی ایجاد می‌كنند این پدیده بیشتر به یك شخص مربوط می‌شود تا یك مكان. شخصی كه مركز حمله قرار گرفته به هر كجا كه برود، اعمال ارواح شرور در تعقیب اوست.

آندرو گرین پژوهش‌گر معروف پدیده‌های فراروانی اعتقاد دارد به‌هیچ‌وجه این پدیده‌ها صرفاً مربوط به شخص جوان و مؤنثی كه تا حدودی تحت استرس قرار گرفته است، نیست. او می گوید این تجارب نمونه‌ای از سایكوكینه‌سیس، یعنی قابلیت به حركت در آوردن اشیاء و ایجاد سر و صدا، تنها از طریق فكر و ذهن است. در نتیجه این پدیده می‌تواند منتج از یك ذهن ناخودآگاه و خلاق افراد، از هر جنسیت و از سنین 3 تا اواخر 40 سالگی باشد كه در نتیجه ضربات روحی و مشكلات روانی، و در اثر عواطف و احساسات سركوب شده به وجود آمده است.

در آگوست 1992خانواده گریگز دو ماه بود كه به خانه‌ ای در پورت اسموت انگلستان نقل مكان كرده بودند . ساختمان دارای دو اطاق در بالا و دو اطاق در پایین بود. به نظر می‌رسید كه مركز این سر و صداها، یكی از اطاق‌های طبقه پایین باشد. تمام اعضای خانواده می‌ترسیدند كه وارد آن شوند.

‌‌‌خانم گریگز با ناامیدی، یك كشیش و یك سایكیك (شخصی كه دارای توانایی‌های فراروانی است) را برای بررسی آنچه كه اتفاق می‌افتاد به منزل‌شان دعوت كرد. با ناباوری متوجه شدند كه دلیل تمام این اتفاقات دختر جوان‌شان جاسمین است كه توسط روح مستأجر قبلی تسخیر شده است ‌‌‌صحت این فرضیه زمانی آشكار گردید كه جاسمین ناگهان با لهجه و صدایی عجیب شروع به صحبت كرد. صدای او بدون آن‌كه كنترلی بر آن داشته باشد، شبیه فردی بزرگسال بود. او به سؤالات مادرش مرتب با لهجه شمالی، پاسخ می‌داد.

برای بررسی بیشتر موضوع، دو مدیوم (واسطه ارتباط با ارواح) دعوت شدند، آنها شبح را مردی به نام «پرسی» شناسایی كردند كه اهل شمال انگلستان بود. بر طبق گفته آن دو، جاسمین و پرسی دوستانی صمیمی شده بودند.
‌‌‌گرین معتقد است كه این مورد نشان می‌دهد كه چگونه نیروی ذهنی تحت تأثیر مشكلات ذهنی می‌تواند شبیه به پدیده‌های مافوق‌طبیعی بروز كند و با اغلب پدیده‌های فراروانی متعارف اشتباه گرفته شود. این نظریه هم‌چنین توسط متخصص پدیده‌های فراروانی ویلیام جی. رول آمریكائی تأیید گردید.

او دریافت كه از 92 مورد حضور ارواح جنجال‌گر كه فردی مركزیت آن را دارد، چهار مورد، حملات صرعی بوده‌اند.
‌‌‌پس از مطالعه تحقیقی رول، گرین نیز پذیرفت كه در بعضی از موارد ارواح جنجال‌گر ممكن است ناشی از صرع موقت بخشی از مغز باشد. در این شرایط، افراد از اختلال حافظه رنج می‌برند كه می‌تواند از یك دقیقه تا نیم‌ساعت باشد. در طول این مدت مقداری از نیروهای مغز آزاد می‌شود كه منجر به RSPK می‌شود. اما بر طبق یافته رول صرع درصد كوچكی از آن موارد را در برمی‌گیرد پسر 4 ساله‌ای رفتارهای عجیبی از خود نشان داد، به‌طوری‌كه والدینش نگران شده بودند. آنها گمان بردند كه این اتفاقات نتیجه حضور موجودی فوق‌طبیعی است. افراد خانواده در اطراف خانه صدای ترق و تروق و شكستن چیزهایی را می‌شنیدند و به نظر می‌آمد كه اشیاء در اطراف به میل خود حركت می‌كنند و وسایل الكتریكی از كار افتادند. مطلب مهم این بود كه به‌نظر می‌رسید كه آن اعمال همیشه در اطراف پسرك متمركز است.


 
‌‌‌پدر آن پسر، تام جانسن در این اواخر از محل كار خود اخراج شده بود. همسرش ژولی در مورد رؤیت پدیده‌ای فراروانی توضیحاتی داده بود كه قابل توجه‌ترین آنها رؤیت شبح یك راهب بود كه از پله ها به پائین سر می‌خورد. وقتی آنها با آقای گرین، پژوهش‌گر معروف پدیده‌های فراروانی در ژوئن 1983 تماس گرفتند، چیزی نمانده بود كه از شدت نگرانی دیوانه شوند ‌‌‌آقای گرین در طول مسیر رفتن به منزل خانواده جانسن در گریوسند با خود فكر می‌كرد كه با توجه به نكاتی كه در تجربه آنان وجود دارد، وجود راهب شبح‌گونه بسیار عجیب و بعید به نظر می‌رسد زیرا هیچ سابقه و رابطه‌ای میان خانه آنها و جامعه رهبانی وجود نداشته است. احتمال بیشتری می‌رفت كه ترس از آن پدیده غیرقابل توضیح، موجب چنین تصوری شده باشد.

‌‌‌تمام مدارك، اصوات عجیب و غریب، عملكرد نامنظم وسایل برقی، مشاهده حركت اشیاء كوچك، خانواده‌ای تحت استرس همگی منجر به این شد كه آقای گرین متقاعد شود كه این ارواح نبودند كه ایجاد مشكل كرده بودند، بلكه پدیده سایكوكینه‌سیس یا روان جنبشی خودجوش و متناوب (RSPK) صورت گرفته بود كه معمولاً در ارتباط با یكی از اعضای خانواده كه تحت فشار قرار گرفته است، رخ می‌دهد. وقتی كه آقای گرین با خانواده جانسن ملاقات كرد، تقریباً می‌دانست كه منشأ مسئله‌ای كه پیش آمده، پسر كوچك خانواده است ‌گرین معتقد بود كه مسبب آن اعمال می‌تواند آن پسر كوچك باشد، چرا كه او احساس می‌كرده مورد بی‌توجهی و بی‌محبتی قرار گرفته است. خانواده او نیز تأیید كردند كه اخیراً زندگی‌شان تحت فشار بوده است. به توصیه گرین خانواده جانسن سعی نمودند میان خود روابطی طبیعی برقرار سازند. در ظرف مدتی كوتاه آن پدیده و راهب شبح‌گونه ناپدید شدند.

5.0
04
ایجاد مقاله

با ورود به بخش ایجاد مقاله قادر به ثبت و انتشار مطالب ترسناک خود خواهید بود (ضوابط سایت کاربر محور)

در صورتی که این مقاله را مخالف با قوانین جمهوری اسلامی می دانید به ما گزارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.