نیرو ویژه هوابرد (نوهد)

نویسنده:Jaber

لیست مطالب :

بیوگرافی: متولد 1374 هستم اهل گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه، مدیر وبگاه غذا برای روباه. ترس حسی است مانند دیگر احساسات انسان، قصدم ساخت یک سایت ترسناک به معنای واقعی بود نه فقط به اسم. دوست داشتم چیزی بسازم که کاربر از بدو ورود غریبگی و ناشناخته بودن رو حس کنه و به نظر بنده چیزی که ناشناخته باشه ترسناک هم هست. امیدوارم تا اینجا به مقصدم نزدیک شده باشم.

درتاریخ : 2017-12-16
 • 17 بازدید
 • نیرو ویژه هوابرد (نوهد)

  نیروهای ویژه عنوان برترین واحدهای سازماندهی شده نظامی است که هر کشوری می‌تواند با آن قدرت خود را به رخ دیگر کشورها بکشاند. نام آن‌ها ترس بر اندام سربازان مخالفشان می‌اندازد و می‌تواند عاملی بازدارنده در مقابل تهدیدات احتمالی باشد. «نیروهای ویژه» به‌طور کلی در عملیات‌هایی با اهداف استراتژیک و یا عملیات‌های سخت نجات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  نیروهای ویژه طی مراحل و آموزش های ویژه نظامی، از آمادگی و توانایی های به خصوصی برخوردارند و توانایی انجام ماموریت های خطیر و بسیار حساس را دارند. این افسران بر اساس توانایی های فیزیکی از بین نیروهای عادی گلچین شده و پس از آموزش ها و آزمون های سخت و طاقت فرسا به خدمت نیروی های ویژه در می آیند. کماندوهای کلاه سبز ارتش، نیروهای ویژه پلیس ایران (نوپو) و نیروهای ویژه سپاه پاسداران (IRGC) جزو نخبه ترین نیروهای ویژه هستند که لرزه بر اندام دشمنان این مرز و بوم می اندازند.

  تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد (با نماد اختصاری نوهد) معروف به کلاه سبزهای ارتش ایران تنها یگان تکاور ایران که در جهان شناخته شده است زبده‌ترین نیروی ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۷۱ به تیپ ۶۵ تغییر یافت. مأموریت اصلی این تیپ جنگ ناهمتراز تعریف شده است. پرسنل این تیپ افرادی گزیده از پرسنل لشکر ۲۳ نوهد سابق هستند. این افراد با طی کردن آموزش‌های ویژه و تخصصی در طول خدمت، قادر به انجامعملیات‌های ویژه در داخل خاک ایران و خارج از آن هستند. درواقع این تیپ در سال ۱۳۴۹ تحت نام تیپ ۲۳ نیروهای ویژه هوابرد (نوهد) توسط سرلشکر خلبان منوچهر خسروداد تأسیس گردید و هرساله نیروهای مخصوص زبده را تربیت و آماده خدمت از مرزهای زمینی و خاکی ایرانمی‌نمود و بعدها این یگان از تیپ به لشکر ارتقا یافت.در حال حاضر تیپ “نوهد” بعنوان یکی از زبده ترین نیروهای نظامی در جهان است و در مسابقات دوره کوهستان سال 2014 روسیه مقام سوم را کسب کردند

  عمده‌ترین دوره‌های آموزشی در این تیپ عبارتند از:

  دوره تخصصی الکترونیک و مخابرات

  دوره چتربازی

  ورزش‌های رزمی

  رنجری و تکاوری

  دوره سقوط آزاد

  دوره رهایی گروگان

  تروریست و ضد تروریست

  دوره جنگ شهری

  دوره کوهستان

  جنگ‌های نامنظم

  دوره پاراگلایدر

  دوره پاراموتوردافوس

  دوره چریکی

  دوره غواصی و نجات غریق

  بهداری و عملیات روانی

  خنثی‌سازی بمب

  اغتشاشات و ضد اغتشاشات شهری

  در طول دوره آموزشی این نیرو، ۵ آموزش عمده به نیروها داده می‌شود: ۱-آموزشهای ویژه تخریب ۲-اطلاعات و عملیات ۳-بهداری ۴-مخابرات ۵-سلاحهای انفرادی و جمعی. در کنار این ۵ زمینه اصلی، آموزش‌های تخصصی‌تری که به «دوره نوهد» معروف می‌باشند و مدتی ۹ ماهه را به خود اختصاص می‌دهد، نیز به فراگیران داده می‌شود. در مرحله بعد نیروهای برتر گزیده شده و جهت آموزش دوره رهایی گروگان معرفی می‌شوند که این دوره نیز ۳۲۶ ساعت به درازا می‌انجامد.

  نخستین تلاش‌ها برای شکل‌دهی نیروهای مخصوص در ارتش ایران به سال ۱۳۳۲ بازمی‌گردد. در این سال ۱۰ نفر از کارکنان نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی برای طی دوره چتربازی به کشور فرانسه و ۲ سال بعد در بازگشت به کشور، واحد چتربازی را پایه‌گذاری کردند. این واحد در سال ۱۳۳۸ به گردان چتربازی ارتقاء یافت. در همان سال تیپ ویژه هوابرد با شماره ۲۳ به نام «تیپ ۲۳ نیروهای ویژه» در قالب ۵ گردان عملیاتی، یک گردان پشتیبانی، یک دسته مخابرات و گروهان قرارگاه و آموزشگاه جنگ‌های نامنظم تشکیل شد. در سال ۱۳۴۹، به «تیپ ۲۳ نیروهای ویژه هوابرد» تغییر نام یافت و یکسال پس از آن، دو یگان دیگر به نام‌های «رهایی گروگان» و گروهان «عملیات روانی» نیز به ساختار تیپ ۲۳ اضافه شد. مقر اصلی این تیپ در پادگان نظامی باغشاه (پادگان حر) قرار داشت.

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تصمیم فرماندهان ارتش بر حفظ این نیرو و محول کردن مأموریت‌های خاص و ویژه به آن بود؛ بنابراین در درگیری‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و کردستان که در اویل انقلاب ایران بسیار شایع بود، به طور فراگیر از این نیروها استفاده شد.پس از افشای طرح کودتای نوژه که بر طبق اعترافات عاملین آن قرار بود تعداد قابل توجهی از نیروهای این تیپ نیز در تهران وارد عمل شده و کنترل نقاط حساس را در اختیار بگیرند، حسن روحانی، نماینده وقت مجلس شورای اسلامی، در جلسه مورخ ۲۳ تیر ۱۳۵۹ درخواست انحلال این نیرو را مطرح می‌کند که این امر با مخالفت مصطفی چمران، وزیر دفاع وقت مواجه شد.

  با شروع جنگ ایران و عراق نیاز به ارتقای اندازه این نیرو به لشکر احساس شد؛ بنابراین لشکر ۲۳ تکاور تشکیل و ماموریت‌های مختلفی توسط این لشکر در طول جنگ ایران و عراق انجام گرفت؛ از جمله حضور تیپ ۶۵ این لشکر در عملیات بیت‌المقدس و عملیات کربلای نیروهای نوهد در جنگ‌های چریکی و برون مرزی فعالیت داشتند٬عملیات تیپ نوهد بیشتر در خاک عراق انجام می‌شد.ولی حضور در نبردهای کلاسیک هم داشتند. درگیری‌های بسیاری با مجاهدین خلق و کومله در کردستان داشت، کردستان ناآرام بود ولی هیچوقت تصرف نشد تیپ نوهد در کردستان و جنوب با مصطفی چمران عملیات‌های بسیاری انجام دادند.

  بیشتر بدانید:

  در سال 1332 برای نخستین بار 10 نفر از کارکنان نیروی زمینی ارتش برای گذراندن دوره چتربازی به فرانسه اعزام  شدند و پس از طی دوره­های مختلف به کشور برگشتند و واحد چتربازی در سال 1334 توسط این افراد پایه­ گذاری و در سال 1338 گردان “چتربازی” نامیده شد. در سال 1349 تیپ ویژه هوابرد با نام تیپ 23 نیروهای مخصوص با سازماندهی پنج گردان عملیاتی، یک گردان پشتیبانی، یک دسته مخابرات و گروهان قرارگاه و آموزشگاه جنگهای نامنظم ایجاد شد.

  در سال 1350 با اعمال تغییراتی در ساختار تشکیلاتی تیپ و پیچیده شدن عملیاتها و جایگزینی تکنیکها و تاکتیکهای جدید، دو یگان دیگر به نامهای «رهایی گروگان» و گروهان «عملیات روانی» نیز به ساختار تیپ 23 اضافه شد. در نهایت در سال 1370 تیپ 3 نوهد از لشکر 23 جدا شد و با سه گردان عملیاتی نوهد (نیروهای ویژه هوابرد) و آموزشگاه جنگهای نامنظم، گروهان عملیات روانی، یگان رهایی گروگان، گردان پشتیبانی، دسته مخابرات و گروهان قرارگاه تشکیل و به عنوان تیپ 65 شناخته شد.

  “تیپ 65 نوهد” ارتش جمهوری اسلامی، هماکنون با عهدهدار بودن مسئولیت انجام عملیاتهای سخت و حساس در کشور، ویژگیهای منحصر به فردی دارد.

  امیر سرتیپ دوم “خسرو خسروی” فرمانده تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد نیروی زمینی می گوید وظایف این تیپ و سیر تحولات آن طی سالهای اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه برای ارتشهای دنیا، واکنش سریع به حملات احتمالی دشمن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به طوری که کشورهای قدرتمند، هزینههای فراوانی جهت تربیت نیروهای کماندویی، تجهیز و آماده سازی آنها صرف می کنند. در جنگهای امروزی وجود نیروهای واکنش سریع و انجام عملیات سریع یک ضرورت محسوب میشود.

  وی ادامه داد: در هرکشوری یک نیروی زبده وجود دارد. در کشور ما نیز بعد از نیروهای تکاور “تیپ 65″ جزء نیروهای توانمند نظامی است. نفراتی که در این تیپ انتخاب می شوند باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشند تا بتوانند در این تیپ خدمت کنند.

  امیر خسروی با اشاره به دورههای ضروری در تیپ 65 اذعان داشت: تیپ ” 65 نوهد” برای ماموریتهای خاصی آموزش دیده که با سایر آموزشهای نظامی متفاوت است. نیروهای این تیپ از دانشگاه امام علی(ع) و مرکز آموزش درجه داری کشور انتخاب می شوند. این نیروها باید اولین دورهها را که دوره های “چتربازی و مخصوص” بوده و جز ضروریترین دورههای “تیپ 65 نوهد” است بگذرانند.

  فرمانده “تیپ 65” نیروهای ویژه هوابرد نزاجا افزود: بعد از طی کردن دورههای اولیه و گذراندن دوره نیرو مخصوص که یک سال طول می کشد، تمام مراحلی که یک نظامی باید در شرایط سخت، آب و هوایی و مناطق مختلف بگذراند طی میشود و بعد از اتمام این دورهها افرادی انتخاب و به تیپ منتقل میشوند تا از بین این افراد تعدادی برای “چتر بازی”، “سقوط آزاد” و دورههای دیگر انتخاب شوند. تعداد دیگری نیز که از لحاظ هوشی و جسمی قابلیت بالاتری دارند در یگان “رهایی گروگان” به کار گرفته میشوند.

  وی تصریح کرد: در کلیه فصول سال مثلاً فصل بهار در اردوگاه جنگل، فصل زمستان در اردوگاه برفی و در کویر، کلیه افسران و درجهداران پرسنل “تیپ 65” ، بعد از گذراندن این دورهها از تجربیات نهایت استفاده را میبرند.

  امیر خسروی در خصوص آموزشهای عملی در این تیپ خاطرنشان کرد: نیروها طی دوره نوهد، دورههای جنگل را در قالب آموزشهایی که به صورت تئوری دیدهاند به صورت عملی با دشمن فرضی در جنگلهای کلاردشت تمرین میکنند و در اردوگاههای جنگل و کوهستان علاوه بر آموزشها، در کارگاههای اعتماد به نفس که همان کارگاههای کوهستان است جهت اجرای تمرین عملی اعزام میشوند. تعدادی از افسران  نیز در اردوگاه  تابستانی مثل سد کرج آموزشهای عملی را می بینند و در فصل زمستان، نبرد در شرایط سرد را در نزدیکی امامزاده هاشم طی دورههای رزم و زنده ماندن در شرایط ویژه و اسکی در برف تجربه میکنند.

  فرمانده “تیپ 65” نیروهای ویژه هوابرد نیروی زمینی ارتش به وظایف این تیپ در رزمایشها اشاره کرد و افزود: وظایفی که در رزمایشهای “تیپ 65” به صورت “عملیات هدف زنی” تعریف می شود به این صورت است که  یک گروه 12 نفره  به منطقهای که معمولا خارج از محدوده است، به منظور نابودی هدف اعزام میشود. سلاحهایی که در این تیم استفاده میشود از سلاحهای سبک است و هر نفر در هر زمان و در هر مأموریتی با توجه به آموزشها و تجربیات میتواند به بهترین نحو آن ماموریت را به پایان برساند.

  امیر خسروی ادامه داد: در پایان هر 3 ماه به منظور محک زدن میزان آمادگی افسرانی که به نیروی مخصوص وارد شدهاند خودآزمایی برگزار میشود. برای آمادگی هرچه بیشتر و بهتر نیروها، آنها را به صورت جداگانه آموزش میدهیم تا در صورت نیاز در آجا و نیروی زمینی بتوانیم وارد عمل شویم.

  وی اذعان داشت: تیپ 65 نیروی مخصوص نوهد نیروی زمینی ارتش تا به امروز توانسته است وظایف خود را با موفقیت پیش ببرد. ضمن این که امروز به این توانمندی رسیده ایم که در مدت زمان کمتر از 24 ساعت جابجایی نیرو داشته باشیم، نیروهای خود را از جنوبیترین نقطه کشور به شمالیترین نقطه و برعکس و یا از مرکز به سایر نقاط  مورد نیاز اعزام کنیم.

  فرمانده تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد نیروی زمینی ارتش در پایان گفت: تاکنون متخصصان توانمند ارتش جمهوری اسلامی ایران توانستهاند دو نوع چتر سقوط آزاد را در کشور طراحی و تولید کنند که یکی از این چترهای سقوط آزاد به نام “بیس” از نوع چترهای “تخت راون” است که قسمت بازکننده این چتر توسط نیروهای چترباز تیپ 65 طراحی و تولید شده است وکیفیت این چتر دقیقا مطابق چترهای خارجی است.

  لازم به ذکر است، امیر سرتیپ “احمدرضا پوردستان” فرمانده نیروی زمینی ارتش، با اشاره به اقتدار و توانمندی تیپ 65 نوهد گفته بود: در عرصه مبارزه با دشمن، نیروهای ویژه و کماندوها از جایگاه خاصی برخوردارند و نیروهای تیپ 65 امروز به عنوان سلاحی هوشمند و متعهد به نظام باید در عمق خطوط دشمن نفوذ و برای جلوگیری از هرگونه توطئه احتمالی انجام وظیفه کنند.

   

   

  منابع قابل استناد:ویکی پدیا

  ایجاد مقاله

  گزارش تخلف

  R

  مخفف Restricted-Under 17(رتبه R به معنی فیلم حاوی کلمات رکیک، خشونت، روابط جنسی و نمایش استعمال مواد مخدر و دخانیات است. )

  PG-13

  مخفف Parents Strongly Cautioned(فقط حاوی مقداری صحنه عشقی (جنسی) معمول و مواد مخدر و دخانیات می‌باشند. )

  NC-17

  مخفف No One 17 and Under Admitted به معنی هیچ شخص 17 سال و زیر 17 سال قادر به مشاهده این نوع نوشته ها نمی‌باشد، ممکن است نوشته حاوی مناظر واضح جنسی یا کلمات ناخوشایند یا زیاد یا تمام موارد باشد. درجه NC-17 بر این دلالت ندارد که نوشته مستهجن و ضد اخلاقی است.

  خانه
  دیدگاه

  One thought on “نیرو ویژه هوابرد (نوهد)

  1. کرو گفت:

   افرین شما دارین چتر جدید میسازین اونا دارن اف 32 میسازن

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.  ملاحظات کاربر گرامی در صورت توهین و اهانت به مقدسات و کاربران دیگر آی پی شما مسدود خواهد شد.
  دسته ها اسرار و رموز (جهان پنهان) اطلاعات عمومی (دانستنیها) ترسناک (اتفاقات ترسناک جهان) جالب (مطالب جالب توجه) جنگ افزار ها (سلاح های مرگبار)
  Foodforfox The Scary Website 2019 ©

  loading time : 0٫390 s