101 total views, 3 views today

فیلم سالو یا ۱۲۰ روز در سودوم

mason: فیلمی به کارگردانی پیر پائولو پازولینی، کارگردان ایتالیایی، محصول 1975 است. فیلم بر اساس کتاب 120 روز در سودوم نوشتهٔ مارکی دوساد ساخته شده‌ است فیلم به علت خشونت سادیسمی عریان و گرافیکی‌اش از زمان انتشار تا به حال جنجالی بوده‌ است در برخی کشورها نیز این فیلم همچنان ممنوع است این فیلم توسط بسیاری از منتقدان و تاریخ‌شناسان سینما مورد تحسین قرار گرفته و به انتخاب انجمن منتقدان فیلم شیکاگو شصت و پنجمین فیلم ترسناک تاریخ نام گرفت پازولینی سه هفته پس از انتشار این فیلم به قتل رسید برخی قتل او را سیاسی و مربوط به این فیلم می‌دانند چرا که به اعتقاد پازولینی، سادیسم، از رهگذر فاشیسم به سرمایه‌ داری جدید منتهی می‌شود.

ساختار فیلم

در ساختار سالو، پازولینی حلقه‌های جهنم را آن گونه که در دوزخ دانته به تفصیل تبیین شده، تحلیل می‌کند. به همین دلیل از این فیلم با نام دوزخ منتظر (ANTINFERNO)، یا اتاق انتظار جهنم نیز یاد می‌شود به هنگامی که به ویلا وارد می‌شوند، حلقهٔ عصبیت (circle of obsessions) یا مانیا آغاز می‌شود. حلقه، تحت استیلای بازگویی تفصیلی یا مبسوط تجربیات جنسی منحرف است که با اپیزودهای خشن، اختلال جنسی نشان‌گذاری می‌شود و استیلا توسط منحرفان که بر بالین پسران و دختران جوان حاضرند تضمین می‌شود. حلقه بعدی حلقه پلشتی (circle of shit) است. این حلقه با تصاویری از خود  (coprophagy) جلوگری  می‌شود. فیلم باحلقه خون (circle of blood) تمام می‌شود که با تصاویری از شکنجه و مرگ همراه است. هر کدام از این حلقه‌ها را  جذاب معرفی می‌کند که زندگیش را صرف خدمت به تمایلات بنیادین هوس‌رانان کرده‌است.

داستان فیلم

فیلم در ایالتی اشغال‌شده در قسمت آلمانی ایتالیا در سال 1944 می‌گذرد. فیلم به تقلید ازکمدی الهی دانته به چهار بخش ورودی جهنم، محفل هوس، و محفل خونتقسیم شده‌است چهار مرد اصلی ماجرا به ترتیب دوک، اسقف، عالی‌جناب و رئیس‌جمهور خوانده می‌شوند آن‌ها در ابتدا موافقت می‌کنند که با دختران همدیگر ازدواج کنند. آن‌ها با کمک افراد خود 8 دختر و پسر جوان را می‌دزدند و به منطقهٔ مارزابوتو می‌برند. در آنجا آن‌ها بوسیله این دختران و پسران جوان و با کمک 4 روسپی کهنه‌کار به اعمال شنیع با آن‌ها می‌پردازند و خود را ارضا می‌کنند درکتاب تورات فصل پیدایش آمده‌است که سدوم شهری در دره اردن بوده‌است که حضرت لوط در آن ساکن می‌بود.

 

منابع قابل استناد: ویکی پدیا

فیلم سالو یا ۱۲۰ روز در سودوم
5 (100%) 4 vote[s]
ایجاد مقاله

با ورود به بخش ایجاد مقاله قادر به ثبت و انتشار مطالب ترسناک خود خواهید بود (ضوابط سایت کاربر محور)

در صورتی که این مقاله را مخالف با قوانین جمهوری اسلامی می دانید به ما گزارش دهید.

One thought on “فیلم سالو یا ۱۲۰ روز در سودوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.