403 total views, 5 views today

فیلم درخشش (سوپر ترسناک های جهان)

درخشش یا تلألو فیلمی در سبک ترسناک روانشناسانه محصول آمریکا و بریتانیا به کارگردانی و تهیه‌کنندگی استنلی کوبریک است که در سال 1980 منتشر شد درخشش تنها فیلم کوبریک در ژانر وحشت محسوب می‌شود فیلم بر اساس رمانی به همین نام از استیون کینگ ساخته شد.

برداشتهای مکرر کوبریک در حین این فیلم یکی از ضرب‌المثلهای صنعت فیلمسازی شده‌است او 127 مرتبه از شلی دووال برای یکی از سکانس ها فیلمبرداری کرد این کار باعث عصبانیت دووال شد که در فیلم به خوبی مشهود است اسکتمن کراترز به نقش آشپز سیاه‌پوست هتل مجبور شد 40 بار صحنه درگیری با تبر را بازی کند و نهایتاً دچار فروپاشی عصبی شده و با گریه به کوبریک گفت: آقای کوبریک آخه چی از جونم میخواین؟ اما کوبریک سکانس خروج و فوران خون از درون آسانسور هتل اورلووک را تنها سه مرتبه تکرار کرد و علت به سختی تکرار این صحنه باز می‌گشت که هر بار آماده کردن آن 9 ساعت طول می‌کشید اما کوبریک پس از تماشای سکانس می‌گفت: نه شبیه خون واقعی نشد.

نکته جالب در مورد این صحنه این بود که اداره سانسور انگلستان از وفور این همه خون در یک سکانس به تنگ آمده و درجه فیلم را فقط برای بزرگسالان اعلام نموده بود اما گویا کوبریک با زیرکی آنها را قانع کرد که این مایع لزج، خون نبوده بلکه فاضلاب است.

مرد نویسنده‌ای به همراه همسر و فرزندش در هتلی به عنوان سرایدار اقامت می‌گزیند تا در طول فصل زمستان و در آرامش فضای هتل داستانش را به پایان برد. در طول فصل زمستان به دلیل بارش برف بسیار راه‌های مواصلاتی به هتل بسته شده و به همین دلیل جک تورنس با خانواده خود بعنوان سرایدار در این هتل در طول زمستان استخدام می‌شود. فضای وهم‌آلود و تنهایی در این مکان موجب نوعی روان‌گسیختگی در جک می‌شود و دچار اختلالات روانی و عصبی شده و قصد نابودی همسر و فرزندش می‌کند.

درخشش جز ماندگار ترین و دلهره آور ترین فیلم های تاریخ سینما محسوب می شود جالب است بدانید در سال 2011 خبرگزاري آسوشيتدپرس به مناسبت هالووین در آمريكا در فهرستي ترسناك‌ترين فيلم‌هاي سينماي دنيا را معرفي كرد كه در رتبه اول فيلم درخشش و در رتبه دوم فيلم جن‌ گير قرار گرفت.

 

5.0
04
ایجاد مقاله

با ورود به بخش ایجاد مقاله قادر به ثبت و انتشار مطالب ترسناک خود خواهید بود (ضوابط سایت کاربر محور)

در صورتی که این مقاله را مخالف با قوانین جمهوری اسلامی می دانید به ما گزارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.