1,084 total views, 1 views today

فیلم ترسناک Sinister 2015 (شوم)


 
ژانر : ترسناک

زمان : 97 دقیقه

زبان : انگلیسی

محصول : آمریکا / انگلیس

کارگردان : Ciaran Foy

ستارگان : James Ransone, Shannyn Sossamon, Robert Daniel Sloan, Dartanian Sloan

خلاصه داستان : مادری مهربان به همراه دو پسر دوقلویش پا به خانه ای روستایی می گذارند که نشان کرده ی مرگ است و…


 
بیشتر بدانید:

شوم ۲ در امتداد اکثر فيلمهای ترسناکی که اين روزها توليد میشوند (به خصوص آنهایی که بعد از عنوانشان شماره مینشيند) قرار میگيرد: حال به هم زنهای بدون الهامی که صرفاً برای خالی کردن جيب بينندههای تشنه (و اغلب فاقد قدرت تمييز) ساخته میشوند. چند صحنه دلهرهآور را نمیتوان يک فيلم ترسناک ناميد؛ گرچه «شوم ۲» داستانی را ادامه میدهد که در «شوم» ترسناک و موثر اسکات دريکسون شروع شده بود، اما بيشتر از دنباله ای ذاتی برای نسخه اصلی به چيزی شبيه به يک روکش زايد تبديل شده است.

هميشه ديدن دنباله ای سخيف برای فيلمی که مورد تحسينم بوده است مرا دلسرد می کند. بدون شک «شوم ۲» در دسته بندی فيلمهایی مانند «زوزه ۲»(The Howling 2) قرار نمیگيرد، اما پر واضح است که تماشای اين فيلم پول دور ريختن است. گرچه اين نسخه توسط گروهی از پديدآورندگان «شوم»، دريکسون و سی رابرت کاگيل، نوشته شده است اما بيشتر شبيه يک تقليد مسخره است تا يک دنباله. «شوم» داستان کاملی را از ابتدا تا پايانی حزن آور نقل می کرد؛ پايانی که در آن همه چيز به خوبی جمع شده بود. برگشتن به اين دنيا و غولهای آن مستلزم تکرارهای فراوانی است. در اين فيلم شاهد اتفاقات زيادی هستيم که برای کاراکترهای مختلف تکرار می شوند. المانهایی که در «شوم» تازه و نو بودند ديگر قدرتشان را از دست دادهاند.

تنها کاراکتر باقی مانده از فيلم قبلی مامور بینام (جيمز رانسون) است که به اوسوالت (اتان هاوک) کمک کرد. اين بار او يکی از شخصيت های اصلی داستان است. مأمور بعد از اخراج شدن از نيروی پليس در پی اتفاقات «شوم»، به عنوان کارگاه خصوصی برای خودش کار میکند. او اگرچه گاهی هم سری به پروندههای حضانت و طلاق میزند، اما بيشتر وقت خود را صرف کشف آنچه برای اوسوالت رخ داده است میکند. اين تحقيقات او را به خانواده ديگری می رسانند که توسط «بوقول» شيطانی تهديد میشوند: پدر و مادری جدا شده، کلينت و کورتنی کالينز (لی کوکو و شانين سوسامون)، و دو پسرشان ديلان خجالتی (رابرت دانيل اسلوان) و زاک گردن کلفت (دارتانيان اسلوان). مامور در تلاش برای نجات کالينزها نه تنها بايد با نيروهای ماوراء الطبيعه که در خانه رفت و آمد میکنند بلکه با حرکات حسودانه و مزاحم کلينت نيز دست و پنجه نرم کند.

«شوم ۲» از فيلمهای ويدئویی به همان روشی که «شوم» استفاده کرده بود بهره میبرد: با نشان دادن فيلم های آماتوری گرفته شده توسط ارواح کودکان که سعی میکنند ديلان و زاک را به خدمت بگيرند. در پايان وقتی کارگردان، سياران فوی، تصميم میگيرد که بين تصاوير لرزان اول شخص و تصاوير ثابت سوم شخص در تردد باشد، به سختی میتوان اکشنها را دنبال کرد. هدف انتقال دلهره يک تعقيب و گريز بدون از دست دادن خط داستانی است، اما اين هدف محقق نشده است.

«شوم ۲» هم از نظر ساختار دراماتيک و هم از نظر ضرباهنگ ضعيف است. مامور شخصيت بسيار ضعيفی است که نمیتواند به داستان شکل دهد و نزاع خانواده کالينز ناموزون و عصبی است. اثری از باريک بينی ديده نمیشود؛ نمیتوان تصور کرد که فيلمسازها می توانسته اند کار ديگری برای شرورتر جلوه دادن کلينت انجام دهند. همچنين اندک ناسازگاریهایی ديده میشوند. مثلاً آيا غول به دنبال تسخير مأمور است؟ اين با توجه به چيزهایی که از تمايلات اين غول می دانيم، بی ربط به نظر میرسد. اما البته چنين چيزهایی وقتی فيلم های ترسناک سعی می کنند مسائل را “توضيح” بدهند اتفاق می افتد. مرموز بودن و ابهام (چطور بگويم؟) شومتر است.

پايان فيلم نيز پر از اشکال است. در واقع، ترديد «شوم ۲» باعث شده است قدرت لحظات پايانی «شوم» کم شود. سئوالی که به ذهن من رسيد اين بود: به همين سادگی؟ «شوم ۲» احتمالاً فروش خوبی داشته باشد. مقادير پايين توليد نشان میدهد که فيلم هزينه توليد زيادی نداشته است و تعداد تماشاگرانی که جذب هر فيلمی با برچسب “ترسناک” می شوند آنقدر هست که فيلم بيشتر از خرج خود فروش داشته باشد. بنابراين از منظر اقتصادی، میتوان گفت که ساخت اين دنباله کار درستی بوده است. اما از منظر رضايت بينندهها نمیتوان چنين چيزی گفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.