936 total views, 1 views today

فیلم ترسناک angst 1983


 
ژانر : درام / ترسناک / هیجان انگیز

زمان : 78 دقیقه

زبان : آلمانی

محصول : اتریش

کارگردان : Gerald Kargl

ستارگان : Erwin Leder, Karin Springer, Robert Hunger-Bühler, Silvia Ryder

خلاصه داستان : مردی پس از تحمل چهار سال زندان به جرم قتل زنی سالخورده از زندان آزاد می شود. او مدت کمی پس از آزادی احساسی دوباره برای دست زدن به قتلی دیگر پیدا می کند. پس از شکست خوردن در قتل یک راننده تاکسی او دست به فرار زده و به خانه ای روستایی که زنی به همراه مادر بیمار و برادر عقب افتاده خود در آن زندگی می کند می رود و…

 

 
بیشتر بدانید:
 
در مورد این فیلم نمیتونم صحبت کنم نفس من رو موقع دیدنش برید ! فیلم تنها و اولین فیلم کارگردانش محسوب میشه که دیگه کارگردانی نکرد چون قرض های زیادی داشت و به نظر من یکی از با استعدادترین افراد زمان خودش میتونست باشه.سینماتوگرافی و موزیک این فیلم شاهکار هستند و نمونه ی زیادی از این دست در سینما برایش وجود نداره . فیلم ناشناخته ای که روی فیلم های بعد از خودش بسیار تاثیر گذاشت به طوری که کارگردان مرز شکن فرانسوی Gaspar Noé این فیلم رو خیلی برای خودش الهام بخش میدونه – من وارد سینمای این گاسپر هنوز نشدم ولی فیلم هاش رو دارم – بار روانی فیلم بسیار زیاد است بیننده بارها اذیت میشه و فیلمی نیست که به مذاق هرشخص خوش بیاد یا بتواند شاید تا آخر فیلم دوام بیارد.
نمیتونم در مورد فیلم حرف زیادی بزنم جز اینکه یک شاهکار دیدم گرچه هیچوقت این فیلم رو نمیتونم به کسی توصیه کنم و در راستای فیلم های خطرناک فیلم قرار میگیره.
یک نکته در مورد شروع و پایان فیلم و وجود صدای چکه ی آب در پس زمینه است خوب این یک علت روانشناسی از دیدگاه من میتونه داشته باشه به این صورت که یک راه شکنجه به صورت واقعا وحشتناک لخت کردن یک نفر و قرار دادنش زیر شیر دوشی ست که به صورت چکه چکه میاد که هر قطره که به سر انسان برخورد میکنه بعد از مدتی یک رفلکس روانی شدید در بدن ایجاد میکنه و انسان واقعا از نظر روانی خرد میشه، میشه گفته شخصیت اول فیلم ما هم شاید چنین حالت روانی برایش پدید آمده که محیط اطراف چنین چکه هایی بر روی سرش هستند

فیلم در آلمان به صورت محدود به نمایش در آمد و بعدا به صورت VHS توزیع شد ولی بیننده های کمی فیلم رو دیدند تا اینکه به یک توزیع کننده حقوق فیلم فروخته شد ولی در دی وی دی که منتشر شد ۷ دقیقه به فیلم اضافه شد، ۷ دقیقه ای که سکانس قتل دیگری در آن گنجانده شد و کمی از پیش زمینه های روانی شخصیت اصلی فیلم و اتفاقات کودکی او در آن گنجانده شد که چون زاید میومد و همچنین عنوان فیلم به شیزوفرنی تبدیل شده بود بعدا توزیع اونها متوقف شد ولی در دی وی دی که زمان اصلی فیلم یعنی همون ۷۵ دقیقه قرار دارد سانسور دیگه ای هم صورت گرفت تحت نظر کارگردان و اونم تیره کردن سکانس معروف تونل بود.

این اختلاف دقیقه ای که در Imdb نشون داده میشه در مورد این فیلم به همون تفاوت بین دی وی دی فرانسوی فیلم و نسخه اورجینال برمیگرده و اونی که زمان کمتری داره فیلم اصلی می باشه گرچه اون یکی دیگه دیگه پیدا نمیشه از نکات جالب این فیلم دیالوگ های اندک است همین امر باعث میشه بار روانی فیلم زیاد باشه، یعنی بیننده از نظر بصری فقط مسخ باشه، تمام توجه اش متوجه فیلم باشه و بس.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.