فرقه ائوم شینریکیو

نویسنده:Jaber

لیست مطالب :

بیوگرافی: متولد 1374 هستم اهل گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه، مدیر وبگاه غذا برای روباه. ترس حسی است مانند دیگر احساسات انسان، قصدم ساخت یک سایت ترسناک به معنای واقعی بود نه فقط به اسم. دوست داشتم چیزی بسازم که کاربر از بدو ورود غریبگی و ناشناخته بودن رو حس کنه و به نظر بنده چیزی که ناشناخته باشه ترسناک هم هست. امیدوارم تا اینجا به مقصدم نزدیک شده باشم.

درتاریخ : 2018-05-08
 • 22 بازدید
 • فرقه ائوم شینریکیو

  ائوم‌ شینریکیو یک فرقه ژاپنی است که در چندین کشور به عنوان گروه تروریستی شناخته شده‌است، این گروه در سال ۱۹۸۴ توسط شوکو آساهارا به وجود آمد. در سال ۱۹۹۵ اعضای این فرقه مبادرت به پخش گاز سارین در متروی توکیو کردند در این حملات سیزده نفر کشته و بیش از پنجاه نفر مجروح شدند و هزاران نفر دیگر برای مدتی با عوارض جسمی از این حملات دست به گریبان بودند.


   
  ائوم‌ شینریکیو، که معنی آن حقیقت عالی است در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک گروه معنوی که بر پایه تلفیق باورهای هندوها و بوداییان بود، به وجود آمد اما به تدریج به فرقه‌ای تبدیل شد که موجودیت خود را بر اساس پیشگویی‌های مسیحیت درباره آخرالزمان، قرار داد.

  بیشتر بدانید:

  موسس آئوم شينريكيو فردي به نام چيزئو ماتسوموتو معروف به شوكو آساهارا است. وي مادر زاد نابينا بود. آسارهار قبل از تاسيس فرقه آئوم به عنوان يك استاد يوگا فعاليت مي كرد. وي به تدريج با گردآوردن عده اي از شاگردانش در اواخر دهه 80 ميلادي فرقه آئوم را پايه ريزي كرد. اين فرقه در ابتداي امر بيشتر يك گروه معنوي به حساب مي آمد، از اين جهت كه از تركيب ارزشها و اعتقادات بودايي و هندو به وجود آمده بود.

  با اين حال آساهارا رهبر فرقه آئوم، از سوي هوادارانش به عنوان مسيح نگريسته مي شود. بسياري از آنها به خاطر رد فساد و ماديگرايي كه در سراسر ژاپن امروزي قابل مشاهده است به اين گروه پيوستند. ولي بسياري خواستار اعمال قوانين سختگيرانه بر نحوه عضوگيري فرقه شدند. اين سختگيري ها به عنوان بخشي از سنت ژاپن قديم توجيه مي شد. همين سبب شد تا كساني در بيرون از فرقه از جمله حكومت فدرال خواستار از بين رفتن فرقه شدند.

  تبديل شدن اين گروه به يك فرقه طي روندي تدريجي صورت گرفت يكي از دلايل اين امر طبيعت فرقه هاست كه در طول زمان، عضو گيري كرده و آموزه هاي خود را كه عموما بر پايه مباني متافيزيكي استوار است به اعضايشان القا مي كنند. آساهارا تحت تاثير پيش بيني هاي نوسترداموس، به پايان جهان در نتيجه وقوع جنگ سوم جهاني اعتقاد داشت و معتقد بود تنها راه جلوگيري از اين فاجعه در پيش گرفتن رياضت است.
  آساهارا رهبر فرقه به تدريج و به صورت جنون آميزي به اين نتيجه رسيد كه جنگ سوم جهاني نزديك است. وي به دليل همين وسواس فكري كه دچارش شده بود ايده “نجات” را مطرح كرد.

  وي در جولاي 1989 طرح هاي سياسي كه از نظر وي براي نجات جهان لازم بود ارائه كرد. بر همين اساس شينريتيو (حزب حقيقت عالي) به عنوان يك حزب سياسي ظهور كرد. تشكيل حزب، آموزه هاي فرقه آئوم در خصوص” نجات ” را عمومي كرد و از اين طريق آئوم توانست به عرصه هاي عمومي راه پيدا كند.

  آساهارا اعلام كرد پيروان براي نجات يافتن از فاجعه پيش رو بايد دست به كار شوند . اينجا بود كه شروع كردند به ساخت پناه گاهاي هسته اي و منزوي شدن در فضايي كه مسايل مادي را نفي مي كرد.فعاليت هاي فرقه جنبه همه گيري پيدا كرده بود. اعضاء فرقه در سراسر جهان به بيست هزار نفر رسيده بود. يكي از رهبران فرقه ، ثروت فرقه را در مارس1995 حدود يك و نيم ميليارد دلار آمريكا برآورد كرد. اين ثروت عظيم از طريق كمك هاي مالي، فروش متعلقات مذهبي، نوار ويدئو، جزوات،كتب و ديگر منابع به دست آمد بود. علاوه بر اين فرقه سمينارهاي آموزشي براي اعضاء برگزار كرده و از اين طريق ايمان و اعتقاد مومنان را تقويت مي كرد . اين جلسات هزاران دلار براي فرقه درآمد داشت.

  بعد از مدتي فرقه آئوم در مخالفت با حكومت با ژاپن دست به تشكيل حكومت خاص خود زد. اين امر مي بايست در عمل نيز نشان داده شود. آساهارا رهبر فرقه آئوم در سال 1993 دستور ساخت و توليد انبوه گاز سارين توسط پيروانش را صادر كرد. به همين منظور يك گروه تحقيقاتي به سرپرستي يكي از شيميدانان ژاپني به نام تسوشيا كه به عضويت فرقه درآمده بود تشكيل شد. اين گروه در نوامبر همين سال موفق به ساخت گاز سارين شد. بعد از توليد حالا نوبت استفاده از اين گاز بود.

  حمله هولناك به متروي توكيو

  دو ماه از زلزله بزرگ ژاپن به نام “آوجي هاشين” گذشته بود كه حمله تروريستي فرقه آئوم با گاز سارين در شلوغ ترين ساعات صبح، 13 نفر از مسافران و كاركنان ايستگاه هاي مختلف مترو را به كام مرگ كشاند و قريب به شش هزار نفر ديگر را روانه بيمارستان كرد. اين مرگبارترين عمليات تروريستي داخلي در ژاپن بود. تعداد بالاي مجروحين و آثار شديد شامل دردهاي چشمي، تاري ديد، حالت تهوع، تنگي نفس و ترشحات شديد بيني عملا قدرت ابتكار و عملكرد سريع را از پرسنل بيمارستان سلب كرده بود.

  حمله به اين صورت بود كه تيم عمليات فرقه در يك نقشه هماهنگ، گاز سارين را در بسته هاي پلاستيكي پيچيده و سپس با استفاده از روزنامه، آن رادر نقاط مختلف كف قطارهاي متروي توكيو جاسازي كردند. از آنجا كه امكان انفجار وجود نداشت، محتواي بسته هاي پلاستيكي مورد اشاره با فشار دادن نوك چتر توسط اعضاء فرقه در سطح قطار منتشر و مايع موجود در آنها روي زمين پخش شد. در اندك زماني مايع موجود به صورت بخار نامرئي كه بسيار كشنده است تبخير شد. نامرئي بودن گاز و عدم وقوع هيچ گونه انفجاري سبب شد تا شهروندان ژاپني بدون هيچ سوء ظني به رفت و آمد روزانه خود ادامه دهند . كسي متوجه ماجرا نشد. اما تنها چند لحظه بعد مسافران مترو توكيو به اثرات گاز سارين پي بردند.


   
  بسياري از آنها دچار مشكل ديد و مشكلات تنفسي شدند. “مقامات ژاپني پس از اطلاع از اين فاجعه، هزار و سيصد و چهل و شش تكنسين پزشكي فوري و صد و سي دو آمبولانس اعزام كردند. كاركنان بخش نجات، همراه پليس و كاركنان آتش نشاني، به خاطر ناآشنايي با ماهيت بسيار خطرناك ماده مورد استفاده، لباس كار عادي خود را پوشيده بودند، تا چهل دقيقه پس از رخ دادن حمله، لوازم حفاظتي و ماسك هاي گاز نرسيده بود. تكنسين هاي حاضر در صحنه تلاش مي كردند متناسب با درجه مصدوميت به قربانبان كمك كنند. هيچ پاد زهري مورد استفاده قرار نگرفت و منطقه پاكسازي نشد.”

  بي اطلاعي كادر پزشكي از عامل حادثه و همراه نداشتن لوازم پيشگيري باعث مواجه شدن نجات دهندگان با خطرآلودگي شد. عدم پاكسازي به موقع منطقه سبب آلودگي پانزده خط متروي ديگر شد. حتي كاركنان بيمارستان نيز چند ساعت پس از شروع مداوا به علت حادثه پي بردند. در صورت استفاده صحيح تروريست ها از ماده فوق افرادي خارج از مترو نيز كشته شده و يا آسيب مي ديدند.

  بلافاصله اداره مركزي پليس وارد عمل شد. اين اداره تلاش كرد با همكاري سازمان آتش نشاني كنترل امور را به دست بگيرد. پليس در اين هدف موفق بود وكنترل ترافيك را به دست گرفت. همزمان بخش جنايي پليس، تحقيقات در خصوص حمله شيميايي صورت گرفته را آغاز كرد. آنها با برقراري تدابير امنيتي در محل و انجام حفاظت هاي لازم در حالي كه از ماسك هاي گاز استفاده مي كردند، عمليات تحقيقات خود را در صحنه وقوع حادثه شروع كرده در همين راستا مايعات پخش شده روي كيف ها و وسايل مسافريني كه مسموم شده بودند را به عنوان مدرك جمع آوري كردند. آنها همچنين وسايلي ديگري چون ظروف، روزنامه ها و امثال آن را كه در حادثه بر جاي مانده بود را جهت بررسي لازم همراه خود بردند.

  تنها چند ساعت بعد پليس ضمن رد نظريه اوليه سازمان آتش نشاني كه اعتقاد داشت حمله با ماده سمي استو نيتريل صورت گرفته، حمله با گاز سارين را تاييد كرد. با انتشار اين خبر، نيروهاي ارتش به سرعت وارد عمل شده و با كمك پليس به رفع آلودگي پرداختند.پليس به فرقه آئوم مظنون بود. تحقيقات بعدي اين ظن را به واقعيت تبديل كرد. اعضاء فرقه دستگير و مجازات شدند. مشخص شد اين گروه مجهز به انباري پر از سلاح شيميايي، بيولوژيك و انواع مختلف سلاح هاي متعارف بود.

  دليل اين جنايت هولناك از زبان عاملان آن

  چرايي اين اقدام هولناك فرقه تروريستي آئوم براي بسياري يك سوال برزرگ بود. اينكه چرا و تحت چه شرايطي اين فرقه براي حمله شيميايي به مسافرين مترو در حالي كه صبح زود به سر كار مي رفتند آماده شد؟ رهبران دستگير شده در اعرافاتشان در دادگاه تا حدي به اين سوال و سوالات ديگر پاسخ دادند.
  به گفته آنها، فرقه ائوم شينريكيو بر اين اعتقاد بود كه دوره آخرالزمان نزديك است و بايد دست به كاري مهم زد تا جلوي اين واقع گرفته شود. از ديد فرقه اين دوره آخرالزماني نتيجه اجتناب ناپذير رقابت شركت هاي ژاپني و امپرياليسم آمريكا براي ايجاد نظم نوين جهاني و دولت واحد جهاني است و بايد براي نجات ژاپن از اين وضعيت ويرانگر پيش رو كاري كرد. قتل عام مردم به صورت گسترده با حمله شيميايي تنها راهي بود كه مي توانست سبب توجه به اين ديدگاه فرقه شود.

  در حقيقت فرقه آئوم با افكار فرقه اي و اعتقاد به فرا رسيدن آخرالزمان و نابودي جهان در آينده نزديك ، به رغم خود تلاش مي كرد شرايط را براي اين دگرگوني بزرگ فراهم و خود را به عنوان برگذيده معرفي كند.
  تاكاهاشي موسايو يكي از چهار متهم حمله گاز سارين در حادثه توكيو است. وي در جلسه دادگاه ترتيب و توالي اين حادثه را برشمرد. او اعتراف كرد كه در مارس 1993 آساهارا دستور ساخت گاز سارين را صادر كرده است. وي اين احتمال را كه طرح ساخت مواد شيميايي چون گاز سارين قبل از 1990 ريخته شده است را رد كرد.

  يك مقام ديگر آئوم به نام موراي هيدئو كه در آوريل 1995 ترور شد نيز همين نظر را را داشت كه آساهارا دستور توسعه سلاح هاي شيميايي را داده بود. “موراي” جانشين تسوشيا ماسامي شده بود . تسوشيا در شيمي عالي درجه استادي داشت. وي مسئول تحقيق بر روي سلاح هاي شيميايي بود. تيم تسوشيا در اواخر 1993 گاز سارين را ساخت.

  البته برخي از رهبران و عوامل حمله به متروي توكيو سال ها بعد دستگير شدند. ماكوتو هيراتا، از جمله آنهاست. وي به عنوان يكي از عوامل فرقه آئوم در حمله گاز سارين به متروي توكيو در سال 1995 ، در سال 2011 ميلادي دستگير شد. وي در حقيقت شانزده سال بعد از حادثه خود را تحويل نيروهاي پليس ژاپن داد.
  هيراتا البته به جرائم ديگري نيز متهم است. يكي از اتهامات وي قتل است. گفته مي شود هيراتا به همراه چند تن از اعضاي ديگر فرقه، نقشه دزدي كيوشي كاريا 68 ساله ، برادر يكي از پيروان گروه را ريخت و اين اقدام سرانجام به مرگ آن فرد انجاميد.

  به گزارش پليس تزريق زياد داروي بيهوشي عامل مرگ كاريا بوده است. شواهد و مدارك دادگاه نشان مي دهد كه اعضاي فرقه جسد كاريا را آتش زده و خاكستر آن را در يك درياچه ريختند تا شواهد را از بين ببرند. بر اساس گزارش هاي پليس هيراتا و اعضاي ديگر فرقه، پس از ربودن كيوشي كاريا، وي را به مناطق كوهستاني فوجي برده و براي اينكه بتوانند وي را وادار به اعتراف كنند و اطلاعاتي درباره خواهرش كه قبلا عضو فرقه بود به دست بياورند به وي داروي بي حسي تزريق كرده بودند. رهبران فرقه از خواهر كاريا مي خواهد كه زمينش را به فرقه ببخشد. اما وي از اين كار امتناع كرده و فرقه را ترك مي كند. كيوشي كاريا همچنين از برادرش مي خواست گروه را ترك كند.

  علاوه بر اين، هيراتا متهم است كه به سمت يكي از مقام هاي ارشد پليس تيراندازي كرده است. در اثر اين تير اندازي وي شديدا زخمي شده و تا آستانه مرگ پيش رفت. با اين حال از آنجا كه بر اساس آيين دادرسي ژاپن در سال 2010 ميلادي زمان رسيدگي به آن سرآمده بود، اين پرونده بسته شد. رسانه هاي ژاپن گزارش دادند كه هيراتا قبل از رفتن به دادگاه با اظهار ندامت نسبت به گذشته به پليس گفته قصد جبران دارد.

  هيراتا تنها عضو فرقه نيست كه به خاطر حمله شيميايي هولناك متروي توكيو تا يك سال گذشته تحت تعقيب بود. دو عضو ديگر فرقه نيز هنوز دستگير نشده و پليس به دنبال دستگيري آنهاست. در مجموع نزديك به 200 نفر از اعضاء فرقه آئوم متهم شدند كه در حمله شيميايي گاز سارين به مترو توكيو دست داشته اند كه عموما دستگير و محاكمه شدند. شديدترين حكم، مربوط به رهبر فرقه، شوكو آساهار است. وي در سال2006 ميلادي به اعدام محكوم شد. البته علاوه بر آساهارا 12 تن ديگر از اعضائ فرقه محكوم به اعدام شدند ولي هنوز حكم آنها اجرا نشده است.

  بسياري از جمله خانواده هاي قربانيان اميدوارند دستگيري هيراتا به روند تكميلي تحقيقات جرايم فرقه آئوم كمك كند. مينورو، پسر كاريا چنين ديدگاهي دارد. وي بعد از خبر دستگيري هيراتا در يك مصاحبه تلويزيوني دانستن حقيقت را تنها خواسته اش عنوان كرد و اميدوار بود اين موضوع مدارك مهمي در اختيار پليس قرار دهد. البته با دستگيري آساهارا و ديگران، فرقه آئوم از هم نپاشيد. اين فرقه اكنون با نام آلف به فعاليت هايش ادامه مي دهد.

  با اين تفاوت كه بيشتر بر فعاليت هاي معنوي تمركز كرده است با اين حال فعاليت آنها غير قانوني بوده و اعضاي آن تحت تعقيب پليس قرار مي گيرند. فرقه آئوم كه زماني 120 هزار عضو در ژاپن و 30 هزار عضو در روسيه داشت اكنون تنها بيست هزار عضو در سراسر جهان دارد. اين فرقه همچنان يك فرقه خطرناك به حساب آمده و فعاليت هايش در ژاپن تحت نظارت و كنترل پليس اين كشور است.

  حمله شيمايي فرقه آئوم از جهات مختلف توجه ها را در سراسر جهان به خود جلب كرد. خصوصا واحدهاي مقابله با تروريسم و فرقه ها. نهادهاي امنيتي به شكلي ويژه بر اين موضع تمركز كردند. يكي از نكات مهم در اين خصوص انتشار گاز اعصاب سارين توسط اين فرقه است.اين اتفاق، كشورهاي جهان را به شكل جدي با پديده اي جديد به نام تروريسم فرقه اي مواجهه كرد. نكته اي كه بيش از هر چيز سبب نگراني بسياري شده است همين پيوند ايدئولوژي و استفاده از سلاح شيمايي گاز اعصاب است كه مي تواند در آينده از سوي فرقه ايدئولوگ ديگر در جهان تكرار شود.

   

  منابع قابل استناد:ویکی پدیاقربانیان ترور

  ایجاد مقاله

  گزارش تخلف

  R

  مخفف Restricted-Under 17(رتبه R به معنی فیلم حاوی کلمات رکیک، خشونت، روابط جنسی و نمایش استعمال مواد مخدر و دخانیات است. )

  PG-13

  مخفف Parents Strongly Cautioned(فقط حاوی مقداری صحنه عشقی (جنسی) معمول و مواد مخدر و دخانیات می‌باشند. )

  NC-17

  مخفف No One 17 and Under Admitted به معنی هیچ شخص 17 سال و زیر 17 سال قادر به مشاهده این نوع نوشته ها نمی‌باشد، ممکن است نوشته حاوی مناظر واضح جنسی یا کلمات ناخوشایند یا زیاد یا تمام موارد باشد. درجه NC-17 بر این دلالت ندارد که نوشته مستهجن و ضد اخلاقی است.

  خانه
  دیدگاه

  One thought on “فرقه ائوم شینریکیو

  1. رضاایزدپرست گفت:

   سلام .اطلاعات سایت واقعا جامع وخوب هست ولی چرا اینقدر مطالب رو طولانی می نویسید..طوری که مخاطب خسته میشه یه کم توضیحات هراتفاق رو خلاصه تر بنویسین واقعأ عالی میشه دم شماگرم

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.  ملاحظات کاربر گرامی در صورت توهین و اهانت به مقدسات و کاربران دیگر آی پی شما مسدود خواهد شد.
  دسته ها اسرار و رموز (جهان پنهان) اطلاعات عمومی (دانستنیها) افراد (انسان های خاص) ترسناک (اتفاقات ترسناک جهان) جنایت کاران (جنایت های جهان)
  Foodforfox The Scary Website 2019 ©

  loading time : 0٫465 s