191 total views, 1 views today

سندرم وسواس فکری (وسواسی که می تواند شما را مجنون کند)

همه انسان‌ها ممکن است افکار وسواس‌مانندی داشته باشند، برای نمونه کنترل کنند که آیا اجاق را خاموش کرده‌اند یا نکرده‌اند یا به چاه‌های فاضلاب نزدیک نشوند اما اگر چنین وسواسی مانع زندگی عادی شما باشد، به عنوان یک بیماری شناخته می‌شود این اختلال چیزی نیست که تنها شما دچار آن باشید و در این زمینه شما می توانید از کمک‌هایی برخوردار شوید وسواس فکری عقیده، هیجان، تفکر یا تکانه‌ای‌ست که مکرراً و مصرانه برخلاف میل شخص خود را وارد ضمیر هشیار او می‌کند. این افکار، تکانه‌ها یا تصاویر ذهنی، به‌طور دائم و مقاوم برای شخص به‌طور غیرارادی اتفاق افتاده و ناراحتی و اضطراب بارزی را در او برمی‌انگیزد. وسواس فکری یکی از علائم اصلی بیماری روانی اختلال وسواسی جبری به‌شمار می‌رود معمولاً شخص می‌کوشد آن‌ها را نادیده گرفته و از ذهن خود بیرون کند یا با عمل و فکر دیگری خنثی کند و البته آگاهی دارد که این پدیده‌های مزاحم، حاصل ذهن خود او هستند.

اشخاص مبتلا به سندروم وسواس به شدت به داشتن کنترل بر امور و روتین  نیازمند هستند. امری عادی است که شخص مبتلا از خودش و رفتار خودش شرمسار باشد و از این روز خود را منزوی می کند. به علت مشغول بودن به افکار و کنترل‌های خود، او ممکن است غالبا دیرکرد داشته باشد و یا نتواند سروقت از خانه برود. شستن  بیش از حد خود می تواند باعث مجروح و سرخ شدن دستها شود زندگی کردن همزمان با داشتن وسواس فکری و وسواس عملی اختیاری نیست. افکار و احساسات آزاردهنده از شخصیت  فرد سرچشمه نمی‌گیرد بلکه ناشی از بیماری است. ضروری است که خویشاوند شخص مبتلا به اختلال وسواس او را گناهکار نشمارد چرا که این کار اضطراب او را افزایش خواهد داد.

روش های درمان

1_دارو: خوردن دارو فقط آن استرس را کنترل میکند و به هیچ عنوان وسواس را کاملا خوب نمیکند بلکه کنترل میکند وکانون توجه ذهن را از روی آن استرس برمیدارد…

2_مواجهه شدن با وسواس(بی اعتنایی)لازم بذکر است که در نوع درمان فقط وسواس از بین می رود نه ریشه وسواس(استرس)…

3_حذف باورهای استرس زا و اتفاقات ترسناک(استرس زا) _بوسیله ی تکرار ونوشتن تلقین… _حذف آن استرس از طریقEFT… _حذف خاطرات وباورهای استرس زا از طریق هیپنوتیزم پیشرفته…

4_تقویت عزت نفس فردی…

(محقق روانشناسی:محمدصادق بادپا)

 

5.0
06
ایجاد مقاله

با ورود به بخش ایجاد مقاله قادر به ثبت و انتشار مطالب ترسناک خود خواهید بود (ضوابط سایت کاربر محور)

در صورتی که این مقاله را مخالف با قوانین جمهوری اسلامی می دانید به ما گزارش دهید.

One thought on “سندرم وسواس فکری (وسواسی که می تواند شما را مجنون کند)

  1. بنده دچار این مشکل بودم استرس میگرفتم و نعریق داشتم واقعا دردناکه احساس میکنی هیچ توانی در جلوگیری از این اتفاق رو نداری و هرچی سعی میکنی جلوشو بگیری بدتر میشه اوایل زیاد اهمیت ندادم اما وقتی چند بار اتفاق افتاد از دوبار رخ دادن این اتفاق ترسیدم همین ترسم باعث شد این بیماری قدرتمند تر بشه و من ضعیف تر . اگه شما هم این بیماری رو تجربه کردید بهتون میگم نه احتیاج به دارو دارید نه دکتر این بیماری مشکل انسان با ترس درونشه تنها لازمه هر وقت که دچار این وضعیت شدید ترس از اونو بزارید کنار و بزارید این اتفاق بیفته اون وقت که می بینید خوب شدید بعضی وقتا رو ب رو شدن با یک ترس بهتر از فرار کردن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.