ستاره قلب‌ العقرب

ستاره قلب‌ العقرب

ستاره قلب‌ العقرب

نویسنده: Jaber

دنبال کردن:

تعداد مقاله:1374

بیوگرافی: متولد 1374 هستم اهل گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه، مدیر وبگاه غذا برای روباه. ترس حسی است مانند دیگر احساسات انسان، قصدم ساخت یک سایت ترسناک به معنای واقعی بود نه فقط به اسم. دوست داشتم چیزی بسازم که کاربر از بدو ورود غریبگی و ناشناخته بودن رو حس کنه و به نظر بنده چیزی که ناشناخته باشه ترسناک هم هست. امیدوارم تا اینجا به مقصدم نزدیک شده باشم.

درتاریخ : 2019-08-11
 • 84 بازدید
 • ستاره قلب‌ العقرب

  در شب های تابستانی یکی از زیباترین صورت های فلکی که در آسمان شب می توان دید صورت فلکی کژدم (عقرب) است . این صورت فلکی باستانی که در دایره البروج نیز جای دارد بعضی از شبها میزبان ماه است که در باور عوام این شب منحوس و شوم پنداشته میشود که این مسئله ریشه در اعتقادات مذهبی دارد این صورت فلکی بحق شبیه ترین صورت به اسمش است و به وضوح در آسمان شب های تابستان قابل مشاهده است و به دلیل نزدیکی به برج قوس که مرکز کهکشان ازاین صورت میگذرد دارای اجرام بسیار زیبای هست که از پشت چشمی تلسکوپ جلوه بسیار خاصی دارد . این صورت فلکی یک ستاره دارد که این ستاره یکی از مهمترین ستارگان آسمان محسوب می شود و در عهد باستان بسیار شناخته شده بوده است.

  روشن ترین ستاره صورت فلکی عقرب، ستاره‌ای ابر غول از رده طیفی M1.5 Ib باقدر 1/03 می باشد که تغییراتی بین قدر 1/2 تا 0/9 درفاصله زمانی حدود 6 سال دارد قرمز رنگ بوده در فاصله 604 سال نوری قراردارد. قطر آن حدود700 برابر خورشید بوده و در صورتیکه در جای خورشید قرار می گرفت تا نزدیکی مدار مشتری رادر دل خود جای می داد.

  قدر مطلق آن 5/31- ، درخشندگی آن بیش از 10000 برابر خورشیدو دمای سطحی آن در حد 2700 درجه کلوین است. این ستاره در هاله ای از گازهای درخشان که از خود ستاره بیرون می‌آیند قراردارد و این مسئله اندازه‌گیری بعضی از کمیتهای آن را مشکل کرده است.به دلیل دمای کم، بیشترین انرژی برون داد این ستاره در ناحیه مادون قرمز طیف قرار دارد. درخشندگی این ستاره در طیف مادون قرمز 65000 برابر خورشید است. جرم این ستاره 15 تا 18 برابر جرم خورشید است وباتوجه به این جرم احتمالاً در چند میلیون سال آینده یا همین امشب به یک ابرنواختر تبدیل خواهد شد.

  این ستاره روشن تر عضو اجتماع ستاره ای عقربی قنطورسی است که نزدیکترین اجتماع ستاره ای OB می باشد. این ستاره دارای همدمی آبی رنگ از رده طیفی B4Ve است که قدر آن 5/4 ودر فاصله 3 ثانیه قوسی از آن قرار دارد. قطر آن 4 برابر خورشید، دمای آن 18000 درجه و درخشندگی آن احتمالاً 1900 برابر خورشید است. دوره چرخش آن به دور ستاره قلب العقرب حدود 900 سال وفاصله واقعی آنها در حد 550 واحد نجومی است.

  جرم این همدم 7 تا 8 برابر خورشید است و احتمالاً در آینده به یک ستاره کوتوله سفید ابر جرم تبدیل خواهد شد. دیدن این ستاره همدم که در ضمن احتمالاً چشمه امواج رادیویی ضعیفی هم می باشد به دلیل درخشندگی بسیار زیاد قلب‌العقرب بسیار مشکل است. این ستاره در سال 1819 زمانیکه ماه از جلوی ستاره قلب‌العقرب می گذشت ونور آن پوشیده شده بود کشف شد. کلمه انتارس به معنای رقیب مریخ است چرا که از لحاظ سرخی به مریخ شبیه بوده و از آنجائیکه در نزدیکی دایره البروج قرار دارد گهگاهی با سیاره مریخ اشتباه گرفته می شود.

  بیشتر بدانید:

  قلب‌العقرب، کژدم‌دل یا سدویس درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی کژدم است قلب عقرب یک ابرغول سرخ و یکی از درخشان‌ ترین ستاره‌های آسمان است این ستاره احتمالاً از سال 150 میلادی این‌گونه درخشان است چرا که در سال 200 پس از میلاد مسیح آن را کم‌نورتر از ستاره کفه شمالی توصیف کرده‌اند.

  به اعتقاد برخی از ستاره شناسان این ستاره که یک غول سرخ است به پایان عمرش رسیده و احتمالا نابود شده ولی به خاطر بعد مسافت زیاد یه صورت سالم و فروزان دیده میشود به گفته رضا مرادی غیاث ابادی در کتاب نوروزنامه در عهد باستان این ستاره را دیو خشکسالی و از بین برنده آبها و هماورد تشتر بشمار می آوردند . تشتر یا تیشتر همان ستاره درخشان شبهای زمستان یعنی شباهنگ یا شعرای یمانی است.


   
  چون عقرب ذاتا یک صورت فلکی تابستانی محسوب میشود و در شب های تابستان بهتر از مواقع دیگر سال قابل مشاهده است و بعلت شکل خاص و جالب توجه ان و همچنین وجود ستاره درخشانی چون اپوش در این برج طبیعتا جلب توجه بیشتری نسبت به دیگر صورتهای فلکی در آسمان تابستان میکند و چون تابستان فصلی گرم و خشک است مخصوصا در نواحی مرکزی ایران و مناطق کویری و خشک و سطح آب رودها نزول میکند و یا شاید رودخانه های فصلی که در بهار جاری شده بودند خشک می شوند این پندار بوجود امده است که این ستاره دیو خشکسالی لقب گرفته است که به تفضیل در مورد این مسئله در کتاب نورزنامه آقای غیاث آبدی بحث شده است.

  در شرایط حال حاضر ستاره شباهنگ یا تیشتر که حریف اپوش محسوب میشود حدود نیمه های مرداد از افق شرق کمی قبل از طلوع خورشید طلوع میکند و در طرف دیگر ماجرا ستاره قلب العقرب هر شب به افق غرب نزدیک تر میشود این بدان معنا است که روز به روز ستاره اپوش ارتفاع کمتری را اختیار میکند و پایین تر می آید و موقعیت رصدی مطلوب خود را ازدست می دهد ولی در طرف دیگر آسمان شباهنگ هر شب موقعیتش مطلوبتر می شود تا پاییز و زمستان که به موقعیت مناسبی میرسد که البته بهترین موقعیت را در اواسط زمستان دارا می باشد . این مسئله باعث شده بود تا باور به نبرد این دو ستاره در آسمان بوجود آید.


   
  اقای رضا مرادی غیاث آبادی در کتاب نوروزنامه خود بخشی از گفتار اوستا را که مربوط به تشتر یشت می باشد را ذکر کرده اند که در ذیل گفته میشود :

  آنگاه تشتر درخشان و شکوهمند با پیکری به مانند اسبی سپید و زیبا با گوش‌های زرین و لگام زرنشان به دریای فراخکرت فرو می‌آید و به رویارویی او دیو اپوش با پیکری به مانند اسبی سیاه به در می‌آید. یک گر سهمگین! آنگاه تشر درخشان و شکوهمند و دیو اپوش هر دو به هم در می‌افتند و هر دو با یکدیگر نبرد می‌کنند. سرانجام تشتر درخشان و شکوهمند بر دیو اپوش چیره می‌شود و او را شکست می‌دهد این واقعه یک‌بار دیگر در بهار سال بعد و نزدیک شدن به تابستان رخ می‌دهد که در آنجا تشتر در افق غربی ناپدید و اپوش یکه‌تاز آسمان در فصل خشکی می‌شود. غلبه اپوش با عباراتی غم‌انگیز در اوستا همراه می‌شود: آنگاه تشتر درخشان و شکوهمند و دیو اپوش سه شبانروز با یکدیگر نبرد می‌کنند. سرانجام دیو اپوش بر تشتر درخشان چیره می‌شود و او را شکست می‌دهد. پس آنگاه تشتر ناله و اندوه در خواهد داد که: وای بر من ای اهورامزدا، بدا به روزگار شما ای آب‌ها و ای گیاهان.

   

  دیدگاه

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.  ملاحظات کاربر گرامی در صورت توهین و اهانت به مقدسات و کاربران دیگر آی پی شما مسدود خواهد شد.
  دسته ها اطلاعات عمومی (دانستنیها) عجیب (عجایب جهان) فضا (عجایب اسمان) مکان های ترسناک (اماکن عجیب)

  مطالب مرتبط

  Foodforfox The Scary Website 2020 ©

  loading time : 0٫264 s