رادیواکتیو چه بلایی سر انسان می آورد؟

رادیواکتیو چه بلایی سر انسان می آورد؟

رادیواکتیو چه بلایی سر انسان می آورد؟

نویسنده: Jaber

دنبال کردن:

تعداد مقاله:1374

بیوگرافی: متولد 1374 هستم اهل گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه، مدیر وبگاه غذا برای روباه. ترس حسی است مانند دیگر احساسات انسان، قصدم ساخت یک سایت ترسناک به معنای واقعی بود نه فقط به اسم. دوست داشتم چیزی بسازم که کاربر از بدو ورود غریبگی و ناشناخته بودن رو حس کنه و به نظر بنده چیزی که ناشناخته باشه ترسناک هم هست. امیدوارم تا اینجا به مقصدم نزدیک شده باشم.

درتاریخ : 2019-08-02
 • 138 بازدید
 • رادیواکتیو چه بلایی سر انسان می آورد؟

  واپاشی هسته‌ای یا فروپاشی هسته‌ای به مجموعه فرایندهای مختلفی گفته می‌شود که در هستهٔ اتم‌های ناپایدار پرتوزا رخ می‌دهد و پرتوهایی تولید می‌کنند که به آن‌ها پرتوهای رادیواکتیو می‌گویند در اثر واپاشی هسته‌ای پس از یک زمان تصادفی، هسته‌های بزرگ به هسته‌های کوچکتر و معمولاً پایدارتر تجزیه می‌شوند و ماده اولیه به تدریج از بین می‌رود البته جرم مواد جدید تنها به میزان اندکی کمتر از ماده اولیه خواهد بود و انرژی آزاد می‌شود. گاهی این انرژی را می‌توان به صورت نیروی هسته‌ای مهار کرد یا می‌تواند به‌وسیله آلودگی پرتوزایی در زیست بوم رها شود که بسیار مخاطره آمیز خواهد بود. این فرایند یک پیشامد است، یعنی نمی‌توان زمان دقیق واپاشی یک اتم مشخص را پیش‌بینی کرد، البته نیمه‌عمر آن قابل تعیین است.

  اما پاسخ سوال مطرح شده (رادیواکتیو چه بلایی سر انسان می آورد؟) در چگونگی عملکرد تابش رادیواکتیو نهفته است هر تابش رادیواکتیوی شما را نمی‌کشد تابشی که باید نگران آن باشیم، تابش یونیزه‌کننده است که توسط نیروگاه‌های هسته‌ای، ستاره‌ها، سیاه چاله‌ها و تعدادی از دیگر منابع تولید می‌شود آژانس حفاظت محیط زیست اشاره می‌کند که مواد یونیزه‌کننده‌ی این گونه نامیده می‌شود؛ زیرا آن قدر انرژی دارند که می‌توانند پیوندهای شیمیایی را شکسته و الکترون‌ها را از اتم‌ها به بیرون پرتاب کنند.

  به بیان ساده‌تر، تابش بر عملکرد سلول‌ها اثر می‌گذارد و باعث می‌شود تا جهش‌های نامناسبی در آن‌ها رخ دهد. EPA گزارش می‌دهد که چرا تابش رادیواکتیو برای سلول‌های ما خطرناک است:این تابش‌ها معمولا فرایندهای طبیعی سرعت رشد و جایگزینی سلول‌ها را کنترل می‌کنند آن‌ها فرایندهای بدن برای بهبود و جایگزینی بافت صدمه دیده را هم کنترل می‌کنند. هر آسیبی که در سطح سلولی یا مولکولی رخ دهد، می‌تواند فرایندهای کنترلی را مختل کرده و منجر به رشد غیرقابل کنترل سلول‌ها و سرطان شود. به همین دلیل است که توانایی تابش یونیزه کننده در شکستن پیوندهای شیمیایی در اتم‌ها و مولکول‌ها، عاملی سرطان‌زا محسوب می‌شود.

  میزان این تاثیر به زمان قرارگیری و سطح تابش بستگی دارد. واحد گریز (Gy) برای اندازه‌گیری دوز جذب شده از تابش رادیواکتیو به کار می‌رود. مثلا تابش اشعه ایکس، تابش بسیار کمی است. هر یک گریز با یک سیوت است و هر میلی سیوت برابر با یک هزارم سیوت است. اما باید در معرض چه سطحی از تابش قرار نگیرید؟فرض کنید که یک شمارشگر گایگر در دست دارید. وقت شمارشگر شما عددی بین 1 تا 4 گریز را نشان داد، باید سریعا از آن منطقه دور شوید. در چنین سطحی از تابش، سلول‌های خونی می‌میرند. برای آن که مطمئن شوید که زنده می‌مانید و هیچ اثرات جانبی شما را تهدید نخواهد کرد، احتیاج به انتقال خون خواهید داشت.

  وقتی میزان تابش از 2 گریز بیش تر می‌شوید، ظاهر شما مانند یک فرد آفتاب سوخته خواهد شد و پوستتان هم خشک می‌شود و می‌میرد. چنین تابشی به آرامی پوست شما را خواهد کند! تابش بین 4 تا 8 گریز، اگر هیچ درمانی صورت نگیرد، مرگ آور خواهد بود. حتی اگر درمانی هم صورت پذیرد، بروز سرطان قطعی است. تابش 10 گریز شما را در عرض چند روز خواهد کشت.

  تابش رادیواکتیو یونیزه‌کننده، اتم‌ها را به رادیکال‌های آزاد تبدیل خواهد کرد. این گونه اتم‌ها یک الکترون را از دست داده و به شدت واکنش‌پذیر هستند. این اتم‌ها می‌خواهند کمبود الکترون خود را جبران کنند بنابراین واکنشی زنجیره ای را با شکستن پیوندهای شیمیایی و به هدف به دست آوردن الکترون در سلول‌های بدن آغاز می‌کنند. این واکنش‌های زنجیره‌ای تمامی سلول‌ها و DNA را هدف قرار داده و به آن‌ها آسیب وارد می‌کند.

  تابش دوز 0.002 تا 0.0007 در سال در شرایط معمول است در دوز 0.05 بیشینه‌ی تابش قابل قبول در سال در موقعیت‌های خاص ، دوز 0.1 در این سطح از تابش، احتمال جهش ژن‌ها دو برابر می‌شود دوز 1 از تابش باعث بیماری تشعشع حاد می‌شود دوز 3 تا 5 بدون درمان است 50 درصد افراد در اثر اختلال در سلول‌های مغز استخوان در طی یک تا دو ماه می‌میرند در دوز 10 تا 30 یک تا دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض تابش، مرگ به سبب صدمات وارده به دستگاه گوارش رخ خواهد داد و اما در صورتی که دوز 100 از تابش رخ دهد در طول چند ساعت تا چند روز پس از تماس، مرگ به سبب آسیب به سیستم عصبی مرکزی رخ خواهد داد این است اثرات مخرب رادیو اکتیو.

   

  دیدگاه

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.  ملاحظات کاربر گرامی در صورت توهین و اهانت به مقدسات و کاربران دیگر آی پی شما مسدود خواهد شد.
  دسته ها اطلاعات عمومی (دانستنیها) جنایت کاران (جنایت های جهان) جنگ افزار ها (سلاح های مرگبار) حوادث (رخداد های ترسناک)
  Foodforfox The Scary Website 2020 ©

  loading time : 0٫290 s