526 total views, 1 views today

جشنواره گادهیمای

جشنواره گادهیمای نام مراسمی مذهبی آئین هندو در روستای باریاپور، نپال است که هر پنج‌سال، یک‌بار به طول ۲ روز برگزار می‌شود.در مراسم مذهبی گادهیمای، که میلیون‌ها زائر در آن شرکت می‌کنند، صدها هزار حیوان قربانی می‌شوند برباور هندوها، قربانی‌کردن برای گادهیمای، الهه هندو شیطان را اسیر و به آن‌ها سعادت و خوشبختی ارزانی می‌کند.


 
منگال چودری، یکی از مسئولان این مراسم به خبرگزاری فرانسه گفت: همه هیجان‌زده هستند. مراسم بدون حادثه‌ای تمام صبح برگزار شد و اکنون مراسم قربانی کردن را آغاز می‌کنیم باورمندان به این آیین هزاران گاومیش را در یک فضای بزرگ گرد می‌آورند و سپس شروع به کشتن تک تک آن‌ها می‌کنند.

سیتا رام یاداو، یک روستایی ۵۵ ساله که سفری سه ساعته را برای رسیدن به روستای باریاپور پشت سر گذاشته گفت فضا با حضور هزاران نفر به یک کارناوال شباهت دارد. او گفت: «من برای محافظت از خانواده‌ام، یک بز به گادهیمای تقدیم می‌کنم. اگر کسی معتقد باشد خواسته‌اش برآورده می‌شود.


 
مؤمنان به هیجان آمده تلاش کردند که از یک دیوار ۱/۵ متری در اطراف محل بالا روند. پلیس برای جلوگیری از درگیری میان هندوها و مدافعان حقوق حیوانات وارد عمل شد. فروش هرگونه مشروبات الکلی نیز در تمام طول جشنواره ممنوع اعلام شده است در آخرین مراسم که سال ۲۰۰۹ برگزار شد حدود ۳۰۰ هزار حیوان قتل عام شدند. این بزرگترین کشتارگاه حیوانات در جهان به‌شمار می‌رود مدافعان حقوق حیوانات مقامات معبد را متهم به «سوء استفاده از اعتقادات مردم» می‌کنند. آن‌ها علیه این مراسم دست به اعتراض زده‌اند.


 
مانوج گوتام، مدیر شبکه حمایت از حیوانات نپال که یک نهاد غیردولتی است گفت: مقامات معبد به اسم حق ورود و برای پارک خودروها از مردم پول می‌گیرند بنا به افسانه‌ها نخستین مراسم قربانیان در باریاپور چندین سده پیش، زمانی که گادهیمای، الهه هندو، به خواب یک زندانی آمد و از او خواست تا به نام او معبدی بسازد، برگزار شده است. بنا به این افسانه، این زندانی از زنجیر رها می‌شود و معبد گادهیمای را می‌سازد.

کارزاری برای جلوگیری از برگزاری این مراسم با پشتیبانی بازیگر بریتانیایی، جوانا لاملی و بریژیت باردو، بازیگر پیشین سینمای فرانسه راه‌اندازی شده است. بریژیت باردو در نامه‌ای خطاب به رئیس‌ جمهوری نپال از او خواسته است تا به این سنت بی‌رحمانه پایان دهد.

 

ایجاد مقاله

با ورود به بخش ایجاد مقاله قادر به ثبت و انتشار مطالب ترسناک خود خواهید بود (ضوابط سایت کاربر محور)

در صورتی که این مقاله را مخالف با قوانین جمهوری اسلامی می دانید به ما گزارش دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.