158 total views, 1 views today

جانوری عجیب ، خرس ابی

jonior: خرس آبی یا خوکچه خزه‌ای جانور آبزی کوچکی با هشت پا است که به عنوان گونه‌ای از پیچیده‌ترین جانوران شدت‌دوست شناخته شده است این جانور یک شاخه از پوست‌اندازان است که کندرو تباران نیز خوانده می‌شود کندرو تباران شاخه‌ای از سلسلهٔ جانوران است با گونه‌های خرد جثه و با طول کمتر از نیم میلی‌متر که ویژگی آنها اتصال لَپ‌های پیشامغز به نخستین گره شکمی است این جانوران چهار جفت پای شکمی دارند که به چنگال یا پنجه ختم می‌شود و بدنشان بندهای سطحی و پوستک غیر کیتینی دارد طول بزرگ‌ترین کندرو تبار از 1.5 میلی‌متر بیشتر نمی‌شود و خیلی از آنها روزهای خود را صرف خوردن جلبک‌ها و باکتری‌ها و شنا کردن در قطرات آب خزه گلسنگ‌ها می‌کنند و به همین دلیل بدن بسیاری از آنها شفاف است آنها می‌توانند در دمای 273 و 151 درجهٔ سانتی‌گراد زنده بمانند و می‌توانند تا سال‌ها بدون غذا و آب به زندگی ادامه دهند. این جانوران همچنین می‌توانند در برابر فشاری بیش از فشار عمیق‌ترین اقیانوس‌ها تاب بیاورند یا در محیط خلأ بیرون از جو زمین زنده بمانند.

جالب‌ترین چیز در مورد این جانور توانایی انطباق در هر محیطی اعم از خشک، تر و در مناطقی مانند استوا، هیمالیا و … هم دیده شده‌اند. اندازه بیشتر آنها از 0.3 تا 0.5 میلی‌متر و بزرگترین آنها به کمتر از 1.5 میلی‌متر می‌رسد و سرعت حرکت‌شان نیز آنقدر کند است که به جانور کندرو یا تنبل معروف هستند خرس‌های آبی می‌توانند دمایی از صفر مطلق (صفر کلوین) تا دمای نقطه جوش آب را تحمل کنند. خرس‌های آبی می‌توانند در برابر پرتو خورشیدی، پرتو گاما یا پرتو یونی – به میزانی چند صد برابر آنچه که برای یک انسان کشنده است زنده بمانند خرس‌های آبی می‌توانند بدون آب و غذا مدت‌های مدید (در حدود ده سال) زندگی کنند، تا حدی که میزان آب بدنشان به 3 درصد برسد. تاردیگریدها بسیار بادوام و ماندگارند. این موجود در سال 2007 ، به همراه فضانوردان به فضا برده شد و در 10 روز در خلا مورد آزمایش قرار گرفت و زنده ماند و سپس به زمین بازگردانده شد طول یک خرس آبی بالغ – زمانی که بطور کامل رشد کرده به یک میلی‌متر می‌رسد خرس‌های آبی بطور معمول چهار جفت پا دارند که هر پا چهار تا هشت پنجه دارد.

این جانوران در خزه‌ها و گلسنگها زندگی می‌کنند که با میکروسکوپ‌های معمولی هم قابل رویت هستند اولین خرس‌های آبی در سال 1773 توسط زیست‌شناس Johann August Ephraim Goeze کشف شد از سال 1778 تا کنون بیش از 500 گونه جدید خرس آبی یافت شده است برای اولین بار این موجود کوچک را نام‌گذاری کرد که در کشور آلمان، به خرس کوچک آبی مشهور است. نام به معنی کندرو بوده و در سال 1773 توسط لازارو اسپالانزانی نام‌گذاری شد.

 

5.0
03
ایجاد مقاله

با ورود به بخش ایجاد مقاله قادر به ثبت و انتشار مطالب ترسناک خود خواهید بود (ضوابط سایت کاربر محور)

در صورتی که این مقاله را مخالف با قوانین جمهوری اسلامی می دانید به ما گزارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.