1,069 total views, 6 views today

عزازیل کیست؟

عزازیل یک شخصیت در اساطیر عبری است که اولین بار در عهد عتیق ظاهر شد در کتاب Leviticus 16 ذکر شده است که کاهن بزرگ در روز دهم تیشری (یوم کیپور) بعد از قربانی کردن از طرف خود و خانواده خود، برای کفاره گناهان مردم قربانی قرار می‌داد. این قربانی به صورت یک قوچ برای سوزاندن و دو بز بود. این دو بز یکی برای یهوه (نام خدا در یهودیت) و یکی برای عزازیل در نظر گرفته می‌شد. بزی که برای خدا مقرر شده بود قربانی می‌گردید ولی بزی که برای عزازیل در نظر گرفته شده بود، ابتدا کاهن بزرگ دست خود را بر روی سر بز می‌گذاشت و گناهان مردم را اعتراف می‌کرد سپس این بز به منطقه‌ای خارج از شهر و به دور از مردم برده می‌شد و در آنجا رها می‌گشت نام عزازل ممکن است نام محلی باشد که بز در آنجا رها می‌گشت بعضی گمان می‌کنند که عزازل از دو لغت عزاز و ال تشکیل شده است که به معنی کوه سخت می‌باشد منطقه‌ای به نام کوه عزازل نیز موجود است که ظاهراً محلی است که این بز در آنجا رها می‌گشت لغت Scapegoat در زبان انگلیسی نیز از همین داستان گرفته شده است.

کوه عزازیل

در ادیان مختلف عزازیل را یک موجود می پندارند برای مثال در مسیحیت معمولاً عزازیل مترادف با شیطان در نظر گرفته می‌شود در دیدگاه مسیحیان ادونتیست شیطان مسئول گناهانی است که از طریق بز عزازیل در روز دهم یوم کیپور منتقل شده است حال آنکه بعضی دیگر از مسیحیان این دیدگاه را مخالف مسیحیت می‌دانند و اعتقاد دارند این تفکر عزازیل را معادل عیسی مسیح قرار می‌دهد آنها می‌گویند شیطان نمی‌تواند کسی را نجات دهد و همچنین نمی‌تواند مسئول گناهان کسی باشد و تنها عیسی مسیح برای گناهان مردم قربانی گشته است اما در دین اسلام از این نام به گونه ایی یگر یا می شو در قرآن نامی از عزازیل برده نشده است با این وجود در برخی متون اسلامی نام عزازیل به عنوان نام اصلی ابلیس آورده شده است برای مثال:

روزی ملائکه بر لوح دیدند: «یکی از مقربان درگاه الهی به نفرین ابدی گرفتار می شود». نگران شدند. نکند ما باشیم؟! دست به دامان حارث شدند که: «ای عزازیل، دعایمان کن که ما آن مطرود درگاه الهی نباشیم». عزازیل نیازی به دعا کردن نمی دید. به خودش اطمینان داشت. اما دعا کرد: «خدایا ایشان را ایمن گردان» روزی دید بر در بهشت نوشته اند: «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم». گفت: خدایا این ملعون رانده شده کیست؟ خدای تعالی فرمود: بنده ای که او را نعمت می دهم و او مرا سرپیچی می کند. عزازیل هزار سال شیطان رانده شده را لعن کرد. عزازیل باورش شده بود کسی است خود را برتر از هر چیزی می دانست. خود را بزرگ می پنداشت.خداوند آدم (علیه السلام) را خلق کرد. ملائکه را امر به سجده نمود. همه سجده کردند، اما عزازیل امتناء کرد. او تکبر کرد. او خود را بزرگ دانست. گفت: من از آتشم و آدم از خاک؛ من بر او سجده نمی کنم.


نقاشی کولن دی پلانسی از عزازیل سال 1825

در کتاب مرشد و مارگاریتا وی از ملازمان شیطان به شمار می‌رود و در سریال سوپرنچرال و فیلم سرنوشت از شیاطین بزرگ به شمار می‌رود و در مردان ایکس پدر Nightcrawler و سه همسر دارد که یکی از همسران او Mystique می‌باشد و از دو همسر دیگر دو پسر دیگر به نام‌های Kiwi Black و ABYSS هم دارد که اسم مادران آنها مشخص نیست اما طبق برخی از روایات یکی از سه فرشته بود(هاروت، ماروت، عزازیل) که خدا آنان را به کرة زمین فرستاد تا مانند آدمیان زندگی کنند و از محرمات بپرهیزند والا تنبیه شوند عزازیل پس از چندی چون دانست که از عهدة این امتحان برآمدن مشکل است اظهار عجز نمود و معاف شد، ولی دو تن دیگر به مأموریت خود ادامه دادند و فریب زنی را خوردند، شراب نوشیدند و به پادافره این کردار در چاه بابل معلق شدند و تا روز رستاخیز بدین حال خواهند ماند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.